IŞİD teröristlerinin kafa kesen görüntüleri dünyada büyük infiale neden oldu.

Bu kesme eylemlerini kayda alıp Kur’an’dan devşirdikleri ayetler eşliğinde internette yayınlamaları, üstelik bütün bunları İslam adına yaptıklarını iddia etmeleri İslam’ın özellikle Batı dünyasında daha da sorgulanmasına neden oluyor.

Bu durum en açık bir biçimde Hollywood yıldızlarından Ben Affleck’in ABD’de katıldığı bir tartışma programında açığa çıktı.

Programın sunucusu ve bir konuğu bütün bu vahşi eylemlerle İslam’ın alakalı olduğunu söylemesi üzerine Ben Affleck buna tepki gösterdi.
Çok doğru bir tespitle Affleck, Müslümanların birbirini öldürdükleri rakam ile ABD’nin Irak işgali sonrası ortaya çıkan korkunç rakamı karşılaştırarak, 2001’den bu yana ölen Iraklı’ların sayısı Müslümanların birbirlerini boğazladıkları sayıdan kat kat fazla olduğunu söyledi.

Ayırt etmeksizin total yaklaşımların kendi toplumuna zarar verdiğini ve vereceğini doğru bir tespitle ifade ederken bu yaklaşımların geçmişte Yahudilere karşı da gösterildiğini söyledi.

Kökü ne olursa olsun bu canilerin, orada tutulmalarının amacı ne olursa olsun bu terörizm bir sonuçtur.
Adaletsiz dünyanın, Ortadoğu’nun bir sonucu.

Bu durumu bir yazımda (Vatan, 2 Eylül 2014) dile getirmiş ve füzelerle, bombalarla paramparça edilmiş bedenler ile kör bir bıçak ile kafası kesilmiş bedenlerin aynı barbarlığın ürünü olduğunu ifade etmiştim.

Birinde çok daha sistemli, çok daha ‘rafine’ bir barbarlık dili kullanılırken diğerinin son derece ‘ilkel’ bir dille kendi eylemlerini uyguladığını belirtmiştim.


****

Geriye kalıyor önemli bir soru, bu tipler bir anda nasıl ortaya çıktılar?

Bu eylemleri planlanmış eylemler midir?..

Bana planlanmış eylemler gibi geliyorlar.

Batının taktiri olmadan Ortadoğu coğrafyasında bir kuşun bile uçamayacağını bildiğimize göre bu lejyonerler de belirli bir amaç doğrultusunda palazlandırıldırlar.

Bu lejyonerler kendi eylemlerini bu şekilde işliyor, kayda alıp dünyaya gösteriyorlar ki “bakın İslam böyle bir dindir” mesajını vermek istiyorlar.

****

Kur’an’ı çok iyi bilen dostlarıma soruyorum bu kafa kesme görüntülerine eşlik eden bu sözde ‘ayetler’ nedir diye?
Bana böyle bir vahşetin haklı gösterildiği, gösterileceği Kur’an’da tek bir surenin olmadığını ifade ediyorlar.
Öldürme eylemi Kur’an da sadece savunma halinde, savaş halinde iken haklı bulunuyor…

Yoksa masum insanların (kim olursa olsun, hangi dine mensup olursa olsun) kafasının kesilmesinin haklı gösterildiği bir ayet Kur’an da söz konusu olmadığını belirtiyorlar. 

Tersine İslam’ın barış dini olduğunu, Kuran’da “bir insanı öldürürseniz bütün insanlığı öldürmüş olursunuz” ayetinin varlığını nasıl inkar edebileceğimizi özellikle belirtiyor dostlarım.

Bütün bunlar Kur’an’ın çarpıtılmış, kasıtlı çarpıtılmış yorumlarından başka bir şey değil.

****

Oysa Maide Suresinin 32’nci ayetinde aynen şu yazılıdır:

“Kim bir canı, kısas olmadan veya yeryüzünde bir fesadı olmaksızın öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de birinin hayatına vesile olursa, sanki bütün insanları hayatlandırmış gibidir.”

Yani masum bir insanı öldürmek bütün insanları öldürmekle eş anlamlıdır.
Ayette hiçbir din ayrımı gözetmeksizin ‘masum insanın’ öldürülmesinin bahsediliyor ve bunun açık bir biçimde yasaklandığı görülüyor.

Masum bir insanın kasten öldürülmesi, Kur’an’da, fiili işleyenin de, yani katilin de öldürülmesini gerektirir.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner13