Türkiye medyasının Gazze’deki vahşete gösterdiği ilgi gerçekten taktire şayan...
Haber bültenlerinin en başında yer alıyor İsrail’in son Gazze saldırısı...
Dakikalarca olan-bitenden haber veriyorlar, üzgün ses tonlarıyla spikerler olan ile bizim aramızda empati kurdurmaya çalışıyorlar...
Canlı yayında muhabirlerine bağlanıyorlar...
Muhabirleri de zaman zaman duygularına yenik düşüyor, objektifliği tartışma konusu haline getiriyorlar...
Durmuyorlar, analizlere yer veriyorlar...
Tartışma programlarının da tek konusu Gazze’de yaşananlar bugünlerde...
Belagat şevkinin doruklarında katılımcı konuklar, ki bunların hemen hepsi yandaş gazeteci ya da akademisyenlerden oluşuyor, İsrail’e giydirdikçe giydiriyor...
İsrail’in saldırılarından iç politikaya projeksiyonlar yapıyorlar, sonra, Başbakan’ın ne büyük bir insan olduğunu, “oneminutes!”la ne kadar haklı olduğunu, Türkiye’de İsrail politikalarına ve uygulamalarına bu kadar açıktan başka bir politikacının karşı çıkamadığını ballandıra ballandıra anlatıyorlar...
Başbakan İsrail’le olan ilişkileri kullandıkça Türkiye medyası da daha fazla olmak üzere bu ‘olay’a yer veriyor...
Elbette vahşetin boyutlarını küçümsemiyorum; zinhar böyle bir şey alçaklık olacaktır.
Ancak olaylara (hele kendisini doğrudan ilgilendirenlere) bu kadar duyarsız bir medyanın (son Gezi direnişindeki ‘Penguen görüntülerini’ hatırlayın) bir anda bu kadar duyarlı hale gelişi de tartışma konusu yapmalıyız.
Konulara verilen önemle siyasal erkin medya üzerinde gücü arasında güçlü bir bağlantı var...
Bundan dolayı Gazze, önemli hale geliyor, dilden düşmüyor, analizlerde hep ön sıralarda yer alıyor Türkiye medyasında...
Pekiyi bu medya, Telafer’de binlerce Türkmen’in acılarına neden bu kadar duyarsız, kör-sağır kalıyor?
Irak, Suriye Türkmenleri dertlerini anlatabilecekleri soydaşlarını arıyorlar...
Göçe zorlanıyor, yollarda öldürülüyorlar...
Vatanlarından, binlerce yıldır yaşadıkları coğrafyalardan sürülüyorlar...
Tıss yok!...
Musul ve Kerkük’ten koparılıyorlar, Peşmergelere peşkeş çekiliyorlar...
Tıss yok!..
IŞID teröristlerine yem ediliyorlar...
Tıss yok...
Bu insanlar, Türkmenler kimin tarihinin parçasıdır öyleyse?
Arapların mı?..
Filistinlilerin mi?...
Kürtlerin mi?...
Yoksa Osmanlıların, Türklerin mi?...
Stratejik derinliği Osmanlı’da arayanlar, Osmanlı’yı oluşturan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ‘soydaş’ tanımıyla kendi tarihine kattıklarını neden görmüyorlar?..
İsrail’e feveran edenler Türkmenlere neden bu kadar kayıtsız?

Muharrem İnce’den 14 Soru

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem İnce’nin önceki gün TBMM’de yaptığı konuşmada sorduğu ve yorumladığı 14 soruyu aynen buraya alıyorum. İnce’nin konuşması ve sorduğu sorular yaşananları özetliyor:

1) İsrail’in NATO tatbikatlarına vetosunu hangi Hükûmet kaldırdı?
2) OECD üyeliğine vetoyu kim kaldırdı, hangi Hükûmet kaldırdı?
3) “Tepkim İsrail Devlet Başkanına değil, moderatöredir.” kim dedi?
4) Danimarka’da uçaktan indiğinde, İsrail daha özür dilemeden “Siyonizm konusunda yanlış anlaşıldım.” kim dedi?
5) Mavi Marmara baskınında yurttaşlarımız yaşamını yitirirken, üç şartımız vardı; özür dilenecek, tazminat ödenecek ve Gazze’ye abluka kalkacaktı. Şimdi bunlardan tazminatı, ailelerle ilgili bir sıkıntı çıktı, onlar kabul etmedi. Peki, bu özür nasıl dilendi? Obama’nın yanından telefonla aranıyor, özür dileniyor. Bu ses kaydını duyan var mı? Bu özrü gören var mı? Bu nasıl bir özürdür? Dünya diplomasi tarihinde böyle bir özür var mı?
6) “İsrail’de nükleer silah var mı?” diye yapılan oylamada çekimser hangi ülke kaldı? Çekimser kalan ülkenin Başbakanı kimdi?
7) Amerika Birleşik Devletleri’nde Yahudi lobilerinden dünyadaki tek Müslüman, Davut Yıldızı’nı alan kim? Davut Yıldızı’nı alan dünyadaki tek Müslüman kim?
8) 13 Şubat 2009′da Genel Başkan Yardımcınız Hüseyin Çelik imzasıyla bütün okullara -60 bin okula- bir genelge gönderildi. Millî Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik imzasıyla gönderilen genelgede “İsrail mallarını boykot etmeyin.” dendi mi?
9) Suriye sınırındaki o mayınlı arazileri -22′nci Dönemden milletvekilleri var, o dönemde milletvekilliği yapan bir arkadaşınız olarak söylüyorum- İsrailli firmalara vereceksiniz dediğimizde, bu kürsüye gelip: “Sizi gidi Yahudi düşmanları.” diye bize parmak sallayan milletvekilleri kimlerdi?
10) Kürecik kimi koruyor? Kürecik İsrail’e hizmet ediyor mu? Bunun bilgisini verin.
Türkiye Cumhuriyeti’nin 1948′den beri bir Filistin politikası vardı. ANAP’ın olması, Doğru Yolun olması, CHP’nin olması, MHP’nin olması, Adalet Partisinin olması, başka partilerin olması Türkiye’nin Filistin politikasını değiştirmiyordu. Ne yazık ki Türkiye’nin bu Filistin politikasını yerle bir ettiniz.
11) İsrail, Suriye uçaklarını vurmak için Türkiye hava sahasını kullandı mı?
12) Türkiye, İsrail uçaklarına yakıt sağlayan bir ülke midir?
13) Filistin’i destekleyen bir Suriye vardı. Orta Doğu’da dengeler böyle kuruluyordu. Suriye, Filistin’i destekleyen bir ülkeydi. Kendi derdine düşmüş bir Suriye’yi siz oluşturdunuz. Kendi derdine düşmüş bir Suriye oluşunca, tabii ki, Filistin’e destek veren bir Suriye olmadığı için sıkıntılarımızın büyük çoğunluğu da bundan kaynaklanıyor.
3 tane dost kaldı: Barzani, Bağdadi ve Katar Emiri ne yazık ki.
14) Türkiye Cumhuriyeti’nin onuru kırıldı. İsrail’de büyükelçi oturma düzeninde aşağılanarak, koltuğu daha düşük yapılarak, bir başka diplomatik böyle bir olay hatırlıyor musunuz?
Yine, size, kronolojik bir açıklama yapayım. Bunları kim söyledi?
23 Mart 2013: “Nisan’da Gazze’ye gideceğim.”
14 Nisan 2013: “Tarih kesinleşti. Mayıs sonu gibi Gazze’ye gideceğim.”
21 Nisan 2013: ABD Dışişleri Bakanı Kerry “Erdoğan’a Gazze’ye gitme.” dedim.
14 Mayıs 2013: “Kerry’nin demeci hiç şık değil, Haziranda Gazze’ye gideceğim.” 18 Mayıs 2013: “Haziranda Gazze’deyim.” Aylardan temmuz. Bu sözler kime aittir? Seçenek istiyorsanız size bu seçenekleri de veririm.
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner13