Gündem:
1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı Mesajları

BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, 1 AĞUSTOS TOPLUMSAL DİRENİŞ BAYRAMI NEDENİYLE MESAJ YAYIMLADI
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı.
Özersay, “Bu topraklarda kendi kimliğimizle var olmaya devam etmeliyiz” dedi.
Kişisel sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, şöyle dedi:
“Bu topraklara ilk gelişimizi, kök salışımızı ve direnerek, mukavemet ederek var oluşumuzu simgeleyen 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı kutlu olsun. En az bu onurlu tarihimiz kadar, hatta daha da önemli olan bundan sonrasındaki duruşumuzdur. Bu topraklarda kendi kimliğimizle, hiç pes etmeden var olmaya devam etmeliyiz, edeceğiz.”

DP GENEL BAŞKANI DENKTAŞ: “EN İLKEL VE EN ZOR ŞARTLARDA DİRENİŞİMİZİ ÖRGÜTLEYEN TMT OLMASAYDI BUGÜN BİZLER OLMAZDIK”
Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, Rumların Enosis hedeflerinin silahlı örgütü EOKA’ya karşı mücadele amacıyla kurulan TMT’nin, Kıbrıs Türklerinin direnişinin sembolü olduğunu vurguladı.
Denktaş, “En ilkel ve en zor şartlarda direnişimizi örgütleyen TMT olmasaydı bugün bizler olmazdık” dedi.
Serdar Denktaş, temelleri Kasım 1957’de Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, çalışma arkadaşı Dr. Burhan Nalbantoğlu ve Mustafa Kemal Tanrısevdi tarafından oluşturarak, 1 Ağustos 1958 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin fiili desteğiyle faaliyetlerine başlayan Türk Mukavemet Teşkilatı’nın, Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesinin mihenk taşı, toplumsal direnişin silahlı örgütü olduğunu vurguladı.
Denktaş 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, şu ifadelere yer verdi:
“TMT bir varoluş, bir kurtuluş mücadelesinin örgütüdür. Bir halkın toptan var olup olamayacağının silahla karar verildiği koşulların ürünüdür. TMT demokrasi ortamında, demokratik düzen koşullarında ortaya çıkmış silahlı bir örgüt değildir.
TMT Kıbrıs Türklerinin toptan ve fiziki olarak yok edilmesi tehditlerine karşı kurulmuş bir örgüttü. Türk Mukavemet Teşkilatını değerlendirirken o günkü koşulları da değerlendirmemiz gerekir.
Tarih, ideolojik gerekçelerle yapılan soyutlamalardan bağımsız, gerçek olay ve olgularının, yaşanmışlıkların nesnel bir gerçeklikle yazılmasından, kuşaktan kuşağa aktarılmasından oluşur.”
Gençlere her şeyden önce TMT’den başlayarak modern siyasi tarihin doğru anlatılması, aktarılmasının bugün kendilerine düşen görev olduğuna işaret eden Denktaş şöyle devam etti:
“Bizim var olmamız için o günün koşullarında hayatlarını riske atan, kaybeden, yaralanan yüzlerce gönüllülerini saygıyla anar, varlığımızı onlara borçlu olduğumuzu bir kez daha tarihe not düşmek isterim.
Bugün hayatta olmayan TMT mücadelesi içinde yer almış bu yürekli insanlara tanrıdan rahmet ve gazilerine de şükranlarımı sunarım.”

TOGEH’TEN 1 AĞUSTOS MESAJI
Toplumsal Gelişim Hareketi Derneği (TOGEH), 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı.
TOGEH mesajında, şunlar dile getirildi:
“Kıbrıs’ın fethinin 448.yılını, Türk Mukavemet Teşkilatının 61. kuruluş yıldönümünü ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın 43. kuruluş yıldönümünü büyük bir gururla kutluyoruz.
Halkımızı esenliğe taşıyan bu üç mutlu ve refahı sağlayan önemli günün yıl dönümünde aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnet ve şükran ile anıyoruz.”

BAF TÜRK BİRLİĞİ: “AYNI RUHLA HER DAİM DAHA İYİ İÇİN MÜCADELEYE DEVAM”
Baf Türk Birliği Başkanı Cenk Dökmen, Kıbrıslı Türklerin, mücadelenin sembolü 1 Ağustos’u hep hatırlayarak, kurduğu cumhuriyeti çağdaş düzeyde, emin adımlarla ilerletmesi ve aynı yüce ruhla her daim daha iyi için mücadeleye devam etmesi gerektiğini belirtti.
Dökmen, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Kıbrıs Türkü’nün sahip olduğu toplumsal birliktelik, inanç ve iradeyle büyük mücadeleler sonucu geldiği bu günde 1 Ağustos’un öneminin çok büyük olduğunu kaydetti.
Geleceğe umutla bakılıp, çok çalışılmanın tek yol olduğunu da belirten Baf Türk Birliği Başkanı Cenk Dökmen, mücahitleri selamlardı, şehitleri saygıyla andı.

ULUSAL TÜRK KURULUŞLARI DÜNYA KONSEYİ MESAJ YAYIMLADI
Ulusal Türk Kuruluşları Dünya Konseyi Başkanı Hüseyin Macit Yusuf, Kıbrıs Türk halkının özgürlüğünü, bağımsızlığını, egemenliğini, kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerine, Türk Mukavemet Teşkilatı'nın kahraman mensuplarına, mücahitlere, Anadolu'daki vefakar kardeşlerine borçlu olduğunu vurguladı. Yusuf yayımladığı 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı mesajında, Toplumsal Direniş Bayramı’nın anlamının, Kıbrıs Türk Halkının bugünlere kolay gelmediğini göstermesi açısından büyük olduğunu söyledi.
Yusuf, daha fethedilmeden önce, adaya gelmeye başlayan, 1571'de adanın fethiyle bu topraklara kök salan ve bu toprakları vatan yapan Kıbrıs Türklerinin, adanın İngiliz İdaresine geçtiği 1878'den itibaren,  Anavatan Türkiye'nin desteğinde gerçekleşen ‘Varoluş Mücadelesi’ sonunda kendi bağımsız ve egemen devleti KKTC'yi kurmayı başardıklarını vurguladı.
Bu mücadelede Türk Mukavemet Teşkilatı'nın belirleyici  rolü olduğuna dikkat çeken Yusuf, TMT’nin 61. kuruluş yıldönümünü kutladığımız bu onurlu günde, Kıbrıs Türkünün Kıbrıs’taki varoluş mücadelesinin devam ettiğine işaret etti, Kıbrıs’ta oynanmakta olan oyunun büyük olduğunu kaydetti.
Yusuf, mesajında özetle şu ifadelere yer verdi:
“Emperyalist kan emici vampirler Doğu Akdeniz’deki zengin hidrokarbon kaynaklarına gözlerini dikmiştir. Bölgemizde büyük bir kriz çıkararak bu kaynakları elde etmeye çalışmakta ve bunun için de Rum-Yunan ikilisini taşeron olarak kullanmaktadırlar. Anavatan Türkiye ve Mukavemetçi Kıbrıs Türkü 7 düvele karşı kararlı bir tutumla haklarımızın sonuna kadar korunacağını bildirmiştir.”
Yusuf, “21 Aralık 1963'te başlayarak 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatına kadar fasılalarla süren Rum saldırılarına ,soykırım teşebbüslerine karşı Türk Mukavemet Teşkilatı Kıbrıs Türkünü koruma görevini başarıyla yerine getirmiştir” dedi.
Mesajında TMT'nin kuruluş amaçlarını da anımsatan Yusuf, şöyle devam etti:
“Kıbrıs Türkleri olarak bugün bağımsız-egemen bir devlete sahip isek ve saldırgan Rum güçleri bu devlete dokunamıyorsa, bunun sağlayan öncelikle TMT, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı'dır.
Kıbrıs Türkünün varlığına ve bin bir zorlukla kurduğumuz Devletimiz KKTC'ye karşı girişilecek her türlü eyleme karşı, TMT mensubu atalarımızın bize emanet ettikleri ruhla ve imanla mücadele edeceğimiz bilinmelidir. Onların yaktığı Türklük meşalesi hiçbir zaman sönmeyecektir. Aramızdan ayrılan TMT mensuplarının, başta rahmetli ebedi Liderimiz Devletimizin Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş ile varoluş mücadelemizin lideri rahmetli Dr. Küçük’ün  aziz hatıraları önünde eğilir, hayatta olanlara ise minnet ve şükranlarımı sunarım.”

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner13
banner42

KKTC'de 1 Yerel 3 Yeni Covid Vakası Daha

Haberi Oku