Gündem:
3 Şubat'a kadar ülke genelinde sokağa çıkma yasağı !
banner26

GİRNE’DE 10 ŞUBAT; LEFKOŞA, GAZİMAĞUSA, GÜZELYURT, İSKELE VE LEFKE’DE 03 ŞUBAT SAAT:23:59’A KADAR BELİRTİLENLER DIŞINDA KALAN TÜM FAALİYET VE İŞYERLERİNİN KAPATILMASI/ DURDURULMASINA KARAR VERİLDİ
İLÇELER ARASI GİRİŞÇIKIŞLARIN DURDURULMASI KARARLAŞTIRILDI
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Başbakan Ersan Saner, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi önerileri çerçevesinde alınan yeni kararları açıkladı.
Başbakan Ersan Saner başkanlığında toplanan ve 2 saat süren toplantıda, Girne’nin 10 Şubat’a ve Lefkoşa’nın 3 Şubat’a kadar kapalı olması kararı yinelenirken, 2 Şubat tarihinde yapılacak olan yeniden değerlendirmeye kadar, diğer tüm ilçelerde de dün gece yarısından itibaren 3 Şubat’a kadar bazı sektörler dışında kalan tüm faaliyetlerin durdurulmasına ve iş yerlerinin kapatılmasına karar verildi.
Toplantının ardından alınan kararları açıklayan Başbakan Ersan Saner, tüm dünyada olduğu gibi Kuzey Kıbrıs’ta da vaka sayılarının artış gösterdiğini ve bu artışın kendilerini bir takım kararlar almaya yönelttiğini belirtti.
Öncekği gün ülkede vaka sayısının 52’ye çıkması üzerine tüm ülkede kısmı sokağa çıkma yasağını yeniden düzenlediklerini kaydeden Saner, alınan kararlarla vakaların düşeceğine inandığını ifade etti.
“TEMASLILARIN KENDİNİ GİZLEMESİ EN ÖNEMLİ SIKINTI”
Temaslıların kendini gizlemesinin en önemli sıkıntıları olduğunu aktaran Saner, temaslı olanları ilgili birimlere ve kovid-19 semptomu taşıdığını düşünenleri de en yakın sağlık merkezine müracaat etmeye çağırdı.
Temaslı insanların kendilerini 14 gün karantinaya girecek olmaları ve bunun zorlukları gerekçeleri ile gizlediklerini belirten Saner, “özel sektörden bulaşa yakalananlar 14 gün için ödeme alamayacak olmasından dolayı kendilerini gizliyorlardı. Ancak önceki Bakanlar Kurulu’nda bulaşa yakalanan vatandaşlarımıza hastalık ödeneği yapılması için gerekli kararı ürettik” dedi.
“KURTULMA YÖNTEMİ AŞIDIR”
Hastalıktan kurtulmanın en önemli yönteminin aşı olduğunu vurgulayan Saner, dün Türkiye Cumhuriyeti’nden 20 bin adet daha sinovac aşısı geldiğini hatırlatarak, Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine teşekkür etti. Saner, Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a aşıların 500 bin adet tamamlanıncaya kadar aktarılacağını da belirtti.
DENETİMLER
Tüm İlçe Emniyet Kurulları vasıtasıyla ülke genelinde denetimlere başlandığını söyleyen Saner, bugünden itibaren de denetimlerin süreceğini belirterek, vatandaşı denetim yapacak olan personelle uyumlu olmaya çağırdı. Saner, “Çok ciddi bir denetim mekanizmamızın oluştuğunu sizlerle paylaşmak istiyorum” dedi.
Saner, alınan karaların Resmi Gazete’de yayınlandığını ve Sağlık Bakanlığı tarafından detaylı şekilde duyurulacağını belirtti.
SAĞLIK BAKANLIĞI KARARLARI AÇIKLADI
Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şöyle:
“Ülkemizde görülen yerel vaka sayılarının giderek artış göstermesi ve buna bağlı olarak temaslı kişilerin artması ile yerel bulaş artış göstermiştir. Ayrıca Covid-19 pozitif çıkan hastaların temaslıları hakkında bilgi verilmesinin engellendiği, gerçek dışı ve/veya eksik beyan vermeye teşvik edilmeleri bununla birlikte temaslıların da kendilerini gizlemeleri büyük bir sorun teşkil etmektedir. Tüm bunların yanı sıra hastalık bulgusu olan kişilerin zamanında sağlık servislerine başvurmaması ve bu durumdayken kendilerini izole etmeden iş yerlerine gitmeye ve sosyal yaşamlarına devam etmeleri de temaslı sayılarının artmasına sebep olmakta ve yerel bulaşın ise kontrol edilmesini güçleştirmektedir.
            Covid 19 pozitif çıkan ve hastanede tedavi görmesi gereken semptomlu hastaların sayısının giderek arış göstermesi nedeni ile hastanede hizmet veren yatak, servis, ve sağlık personeli sayısının yetersiz kalacağı da kaçınılmaz bir gerçektir.
            Tüm bunlar dikkate alındığında ve /veya gözlemlendiğinde vaka sayılarında ani yükselişin olacağı öngörülmüştür.  Alınan kararlar bu öngörü doğrultusunda sağlık sistemimizin kaldıramayacağı bir yükün altına girmesini engellemek ve salgını kontrol altında tutabilmek amacıyla alınmıştır. 
45/2018 Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Kapsamında Toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Tarafından Alınan Kararlar Doğrultusunda Sağlık Bakanlığı Aşağıda Belirtilen Ek Tedbir Kararlarının Uygulanmasına Karar Vermiştir.
1.         31 Ocak 2021 tarihine kadar ülkelere göre belirtilen karantina kararlarının belirtilecek olan ikinci karara kadar uzatılmasına karar verilmiştir.
2.         KKTC genelinde artan yerel bulaş nedeni ile 02 Şubat 2021 tarihinde yapılacak olan yeniden değerlendirmeye kadar;
•          Girne ilçesinin belirtilen şekilde devam ederek 28 Ocak 2021 tarihinden 10 Şubat 2021 saat:23:59’a 
•          Lefkoşa ilçesinin belirtilen şekilde devam ederek 28 Ocak 2021 tarihinden 03 Şubat 2021 saat:23:59’a
•          Diğer tüm ilçelerde (Gazimağusa, Güzelyurt, İskele, Lefke) 29.01.2021 saat: 00:01’den 3 Şubat 2021 saat:23:59’a kadar aşağıda belirtilenler dışında kalan tüm faaliyet ve işyerlerinin kapatılması/ durdurulmasına karar verilmiştir. Açık kalacak hizmetler;
 -Eczane, benzin istasyonu, fırın, kasap, market gibi temel ihtiyaçların karşılanması çerçevesinde hizmet veren işletmeler ve bunların tedarikçileri, (Eczane, fırın ve benzin istasyonları dışında kalan, kasap, market gibi temel ihtiyaç işletmeleri 06:00 ile 19:00 saatleri arasında açık kalacaktır.)
-06:00 ile 23:59 saatleri arasında Restoranların sadece paket servis hizmetleri,
-TÜK’ün yem ve arpa satışının devam etmesi, Yem fabrikaları ve yem tedarikçilerinin faaliyetlerini sürdürmelerinde gerekli esnekliğin gösterilmesi, Un fabrikaları, Süt Kurumu ve süt işleyen imalathanelerin de üretimlerine devam etmesi
- Oto araç kurtarma, internet servis sağlayıcılarının acil arıza hizmetlerinin devam etmesi
- Özel güvenlik hizmeti veren firmaların çalışmaya devam etmesi
- Su ve meşrubat üreticileri, dağıtıcıları ve satıcılarının hizmet vermeye devam etmesi
- Hayvancılık, tarım, gıda, zirai mücadele ve bu sektörlere ait ihtiyaç tedarikçilerinin faaliyetlerinin devam etmesi
-Maske ve kişisel koruyucu ekipman üreticilerinin faaliyetlerinin devam etmesi uygun görülmüştür
3.        İlçeler arası giriş çıkışların durdurulmasına karar verilmiştir. Bu süreçte ilçelerde ikamet eden polis, sağlık, itfaiye, sivil havacılık, matbaacılar, elektrik kurumu, belediyeler, bankalar ve muhasebeciler, sarı basın kartı sahibi ve/veya basın çalışanlarının hizmetlerine devam edeceği nedenle belgelemeleri koşulu ile giriş çıkışlarını sürdürebileceklerdir. Ayrıca Bakanlıklar ve Bakanlıklara bağlı Dairelerde kamu hizmetlerinde herhangi bir aksama olmaması amacıyla en üst ita Amirlerinin uygun göreceği çalışma düzenine göre çalışanlar, ihtiyaç duyulması halinde görevlerine devam edeceklerdir.
4.        Tüm ülkede tam gün sokağa çıkma yasağı uygulanması kurul tarafından önerilmektedir.
5.        10 Şubat 2021 tarihine kadar devlet ve özel okullarda, tüm okul öncesi, ilk ve orta eğitimde yüz yüze eğitimlerin (dershane, etüt, özel dersler ve kurs faaliyetleri de dahil) durdurularak online eğitime geçilmesi uygun görülmüştür. Bu uygulama kreşler ve özel eğitim merkezlerini kapsamamaktadır.
6.        Kuzey Kıbrıs’ta ikamet eden ve Güney Kıbrıs’ta rutin tedavi gören/tedavileri başlanmış hastaların mağduriyet yaşamaması ve tedavilerinin tamamlanabilmesi amacıyla Güney Kıbrıs'a günübirlik karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapmaları uygun görülmüştür. Sağlık amacıyla geçiş yapacak olan hasta ve refakatçisinin (gereği halinde) girişte son 3 gün içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Ayrıca tedavi sonrasında ülkemize dönen hasta ve refakatçiler ülkeye girişlerinin yedinci ve on dördüncü günlerinde yeniden PCR testlerini yaparak sonuçlarını Bakanlığımıza iletilmesi gerekmektedir.
7.        Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında temassız ticaret yapan kişilerin karantina uygulaması olmaksızın ticaret yapmaları uygun görülmüştür.
8.        Yeşilırmak Sınır Kapısı’ndan yalnızca sağlık amacı ile ambulansların transit geçişlerde karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapmalarına bunun dışındaki geçişlerin karantinaya tabii olması uygun görülmüştür.
9.        Pile’de ikamet eden veya Pile’de çalışan kişilerin, 72 saat içerisinde yapılan güncel negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapabileceklerdir.
10.       BM, AB, İngiliz Üsler Bölgesi, Ara Bölge ve Barış Gücü çalışanları son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın giriş yapabileceklerdir.
11.       Cenaze törenlerinin sadece birinci derece yakınlarının katılımı ile yapılmasına karar verilmiştir.
12.       Takım spor antrenman ve müsabakalarının bir sonraki karara kadar durdurulmasına karar verilmiştir.
13.       Kuzey’de ikamet edip Güney Kıbrıs’ta çalışan kişilerin geçişlerinin bir sonraki karara kadar karantinaya tabii olmasına karar verilmiştir.
14.       Güney’de ikamet edip Kuzey Kıbrıs’ta çalışan kişilerin geçişlerinin bir sonraki karara kadar karantinaya tabii olmasına karar verilmiştir.
15.       Beyarmudu’nda ikamet eden kişilerin Üsler Bölgesi’nde hayvancılık ve tarım faaliyetlerini yerine getirebilmek amacıyla karantina uygulaması olmaksızın Üsler Bölgesi’ne günübirlik geçiş yapmaları uygun görülmüştür.
16.       İşyeri açılış törenlerinin, düğün, sinema, tiyatro, doğum günü, toplu ibadet, nişan, nikah, mevlit, sergi vb. faaliyetlerinin durdurulmasına ilişkin kararın bir sonraki karara kadar uzatılmasına karar verilmiştir.
17.       Ev ziyaretlerinin durdurularak, çekirdek aile dışında aile fertlerinin bir araya gelmemesine özen gösterilmesi gerekli görülmüş

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.