Gündem:
Denktaş'ın Ölüm Yıldönümü Mesajları
banner26

TURİZM VE ÇEVRE BAKANI ÜSTEL, KURUCU CUMHURBAŞKANI DENKTAŞ’IN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI
Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın ölüm yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Üstel, “Türk milletinin gönlünde çok özel bir yere sahip olan Kurucu Cumhurbaşkanımız ve toplum liderimiz Sayın Rauf Raif Denktaş'ı, ölüm yıldönümünde sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz” sözleriyle başlayan mesajına şöyle devam etti:
“Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesinin önderlerinden olan Rauf Denktaş’ın hayatını adadığı Kıbrıs Türk halkının hak, eşitlik ve özgürlük davasını Anavatan Türkiye ile birlikte dirayet ve özveriyle savunması bizlere her zaman örnek olmuştur. 
Denktaş son nefesine kadar Kıbrıs Türklerinin hak ve menfaatlerinin korunması yönünde uğraş vermiştir. Değerli liderimizin bizlere bıraktığı başta cumhuriyetimizi ve ilkelerini sonsuza dek yaşatarak, bu konuda asla taviz vermeyeceğiz.
Kıbrıs davasının yılmaz savunucusu, mücahit, lider, devlet adamı Rauf Raif Denktaş’ın, tüm dünyada takdir edilen liderlik ve devlet adamlığı vasıfları tarihteki müstesna yerini her zaman muhafaza edecektir.
Ölümünün 8’inci yılında boşluğunu asla dolduramadığımız merhum Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ın açtığı yolda yürümeye ve bıraktığı eserlere sahip çıkmaya devam edeceğiz, ruhu şad olsun.”

HÜR-İŞ BAŞKAN VEKİLİ SERDAROĞLU: “KIBRIS TÜRK HALKININ HAK, EŞİTLİK VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİ, ANAVATAN TÜRKİYE İLE FİKİR VE GÖNÜL BİRLİĞİ İÇİNDE, DİRAYETLE VE FEDAKARLIKLA SAVUNMUŞTUR”
Hür İşçi Sendikaları Federasyonu Başkan Vekili ve Kamu İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın Kıbrıs Türk halkının haklarını dirayet ve fedakarlıkla savunduğunu vurguladı.
Serdaroğlu KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın ölüm yıldönümü vesilesiyle yayınladığı bildiride “Rauf Raif Denktaş ömrünü Kıbrıs Türk halkının haklı davasına ve Türk milletine hizmet vermeye adamıştır. Kıbrıs Türk halkının hak, eşitlik ve özgürlük mücadelesini, Anavatan Türkiye ile fikir ve gönül birliği içinde, dirayetle ve fedakarlıkla savunmuştur. Bu yolda karşılaştığı her türlü zorluğun üstesinden dik duruşuyla, kararlılığıyla, liderlik vasıflarıyla gelmiştir. Kurucu Cumhurbaşkanımızın vefatının sekizinci yı dönümünde büyük bir özlem, saygı ve rahmetle anıyoruz” dedi.

KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ, DR KÜÇÜK’Ü VE DENKTAŞ'I ANDI
Kıbrıs Türk Kültür Derneği, Kıbrıs Türk halkının, egemen, bağımsız, özgür ve güvenlik içinde kendi geleceğini belirleme hakkını kullanarak değişmez tercihi ve kararlı duruşu ile kurduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti’nde geleceğinden emin olarak huzur içinde yaşıyorsa, Dr. Fazıl Küçük’ün öncülük ederek başlattığı varoluş mücadelesi ve Rauf Raif Denktaş’ın yaşamı boyunca direnişçi kimliği, siyasi, hukuki ve diplomasi yetenekleriyle sürdürdüğü mücadelesi sayesinde olduğunu vurguladı.
Kıbrıs Türk Kültür Derneği yayınladığı mesajla, mücadele Lideri Dr. Fazıl Küçük’ü ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı andı.
Kıbrıs Türk Kültür Derneği, Türk halkının, İngiliz Sömürge Yönetimi’nde uygulanan bütün baskılara, ayırımcı uygulamalara direnerek, liderleri Dr. Küçük ve Denktaş’a inanarak, güvenerek zor koşullarda verdiği mücadele ve ortaya koyduğu direnişiyle bugünlere ulaştığını hatırlattı.
KKTC kurulana kadar yaşananları, verilen mücadeleyi anlatan Dernek, “ Liderlerimizi özlemle ve şükranla anarken mücadelelerine, emanetlerine sahip çıkarak, inançla korumak yerine Rum-Yunan tuzaklarıyla kurgulanmış olan Crans Montana müzakere sürecinde görüldüğü ve günümüzde ise sözde ‘barış’ adı altında sürdürdükleri Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne karşı kurdukları yeni ittifaklar karşısında, dünden daha çok dikkatli, özenli ve birlik beraberlik içinde devletimize, hak ve çıkarlarımıza sahip çıkma duyarlılığını göstermek zorundayız” dedi.
Dernek mesajını şöyle tamamladı;
“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletini ortadan kaldıracak, devletimizi eyalete dönüştürecek, halkımızı azınlık statüsüne düşürecek sözde ‘birleşik Kıbrıs’ yaratılmaya ve ‘Kıbrıslılık’ anlayışının yaygınlaştırılmaya çalışıldığı bir süreçte Öncü Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü ve Kurucu Cumhurbaşkanımız Denktaş’ı, özlemle anıyor, Onların tavizsiz dik duruşunu ve egemenliğimize sahip çıkan kararlı mücadelesini arıyor, her açıdan doldurulamayan yokluklarını hissediyoruz.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Türk halkı egemen, özgür ve bağımsız bir halk olarak Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğü altında sonsuza kadar yaşayacaktır.
 Bu inanç ve güven duygularımızla, İngiliz Sömürge Yönetimi’nin karanlık baskıcı günlerinde öncü bir lider olarak mücadeleyi başlatan Dr. Fazıl Küçük’ü ve Kıbrıs Türk halkının egemenlik, özgürlük ve varoluş mücadelesine yaşamını adayan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yaşatılması, Türk halkının egemenlik hakkının ve bağımsızlığının korunması için son nefesine kadar mücadelesini sürdüren Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ı, kalbimizde yaşatarak sonsuzluğa uğurladığımız yıl dönümlerinde şükranla, özlemle, saygı ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.” 

KIBRIS TMT MÜCAHİTLER DERNEĞİ:  “DR. KÜÇÜK VE DENKTAŞ VAROLUŞ TARİHİMİZİN EN PARLAK SAYFALARINDA VE GÖNÜLLERİMİZDE YAŞAYACAK”
Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Celal Bayar, Dr. Fazıl Küçük ve Rauf R. Denktaş’ın Kıbrıs Türkü’nün varoluş tarihinin en parlak sayfalarında ve gönüllerde yaşayacağını söyledi.
Celal Bayar, Kıbrıs Türkü’nün Mücadele Lideri Dr. Fazıl Küçük ile KKTC’nin Kurucusu Rauf Raif Denktaş’ın ölüm yıldönümü vesilesiyle yayınladığı mesajda,  “Başlattıkları, beraber yürüttükleri siyasi direniş hareketinin başarı ile sonuçlanmasını görebilen ender liderlerden oldular ve bizlere bağımsız bir devlet armağan ettiler” dedi. 
KKTC’yi yaşatmanın ve ileri taşımanın Kıbrıs Türkünün liderlerine ve şehitlerine verilmiş bir söz olduğunu kaydeden Bayar, “Ölümsüz Liderlerimiz Dr. Fazıl Küçük ve Rauf R. Denktaş, Kıbrıs Türk Varoluş tarihimizin en parlak sayfalarında yerlerini koruyacak ve her zaman gönüllerimizde yaşayacaklardır” dedi.
Dr. Fazıl Küçük’ün Kıbrıs Türk halkının özgürlük, siyasi direnişini başlattığı ve tüm ömrünü bu uğurda harcadığını, hep Atatürkçü çizgide Kıbrıs Türk halkının haklarını ve özgürlüğünü kalemi ve gazetesi Halkın Sesi ile savunduğunu kaydeden Bayar, “ Milli Mücadelemizin meşalesini ateşledi” dedi.
Rauf. R. Denktaş’ın da Dr. Küçük’ten devraldığı meşaleyi hep ileri taşıdığını, Kıbrıs Türkünün direnişinin sağlam temeller üzerine kurulması için büyük uğraş verdiğini kaydeden Bayar, dava arkadaşları olarak Anavatan’la da uyum içinde Anavatan’ın katkı ve desteğini sağladıklarını, TMT’nin kuruluşuna öncülük ettiklerini kaydetti. Bayar, “Milli Varoluş Mücadelemizin mimar ve mühendisleri olan, tüm hayatlarını Kıbrıs Türk halkının bugünlere ulaşması için harcayan Liderlerimizi bu ölüm yıldönümlerinde rahmet, saygı, sevgi ve özlemle anarız” dedi.

ÖZÇINAR: “CESARETİ, SERGİLEDİĞİ KARARLI DURUŞU İLE TOPLUMA LİDERLİK ETMİŞ, HALKINI SEVEN VE MÜTEVAZİ KİŞİLİĞİ İLE TANINAN DEĞERLİ BİR MÜCADELE ADAMI”
Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın, cesareti, sergilediği kararlı duruşu ile topluma liderlik etmiş, halkını seven ve mütevazi kişiliği ile tanınan değerli bir mücadele adamı olduğunu kaydetti. 
Özçınar, Rauf Raif Denktaş’ın 8. ölüm yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, tüm hayatını Kıbrıs Türkü'nün bağımsızlığına adayan Kurucu Cumhurbaşkanı  Rauf Raif Denktaş’ı aramızdan ayrılışının 8’inci yılında özlemle andıklarını belirtti. 
Özçınar mesajında şu ifadelere yer verdi: 
“Rauf Raif Denktaş, cesareti, sergilediği kararlı duruşu ile topluma liderlik etmiş, halkını seven ve mütevazi kişiliği ile tanınan değerli bir mücadele adamıydı.
Büyük Devlet Adamı Denktaş’ın Kıbrıs Türk Halkının haklı davası için verdiği mücadele asla unutulmayacaktır.
Tarihteki ve kalplerimizdeki yerini daima koruyacak olan Merhum Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ı rahmetle anarken, aziz hatırası önünde bir kez daha saygı ve minnetle eğiliyoruz.” 

BAY-SEN: “KURDUĞUNUZ KKTC, SONSUZA DEK YAŞAYACAKTIR”
Bay-Sen, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefat yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.
Bay-Sen Başkanı İbrahim Kanat tarafından yayımlanan mesajda şu ifadeler yer aldı:
“1960 Cumhuriyeti’nden Türklerin silah zoru ile atılıp, çeşitli soykırımlara maruz kalması, toplu mezarlar kadın, çocuk ve yaşlı demeden, katliamlar, bir anneyi bebeği ile canlı canlı gömen bir vahşetin karşısında milleti ile diriliştir Denktaş. 
Ön saflarda yer alıp hiç tereddüt etmeden bir vatan uğruna canını ortaya koyandır. Denktaş. Bekledim de gelmedin diyene milletim ile hiç gitmedim diyendir. Uğurlanmak için sokakları dolduran, ancak tarihte ebedileşendir.
Kurucu Cumhurbaşkanımız ve şehitlerimiz siz rahat uyuyun. Kurduğunuz KKTC sonsuza dek yaşayacaktır.”

BAKAN OĞUZ MESAJ YAYIMLADI
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın, hayatını Kıbrıs Türk halkının davasına adayarak, toplumuna önderlik ettiğini vurguladı. 
Oğuz, Denktaş’ın 8. ölüm yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Denktaş’ın Kıbrıs Türk halkının egemenliği için yılmadan mücadele eden büyük bir devlet adamı olduğu, halkının özgürlüğü ve güvenliği için durmaksızın çalıştığına işaret etti. 
Denktaş’ın özgürlük ve egemenlik mücadelesini, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile taçlandırdığına dikkat çeken Oğuz, “Kurucu Cumhurbaşkanımız Denktaş’ı aramızdan ayrılışının 8. yılında rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz” dedi. 

EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİ DENKTAŞ’I ANDI
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, merhum Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı özlem, saygı ve rahmetle andı.
Dernek  Başkanı Esen Ömürlü yazılı açıklamasında, “Kıbrıs Türkü’nü, İngiliz sömürge dönemindeki cemaat statüsünden alarak, KKTC Devleti’ni özgür ve egemen bir halk statüsüne kavuşturan, inançlı,mücadeleci, büyük devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanımız, Rauf R. Denktaş’ı ölümünün 8. yıl dönümünde özlem, saygı ve rahmetle anıyoruz” dedi. 
Ömürlü,  Rauf R. Denktaş’ın sadece Kıbrıs Türk halkı için değil, bağımsızlık mücadelesi veren tüm Türk devletleri için de mücadeleci özellikleri ve kararlılığıyla, yaşamı boyunca ilham kaynağı olduğuna işaret etti.
Bu nedenle onun kaybına, tüm Türk dünyasının göz yaşı döktüğünü ve yas tuttuğunu ifade eden Ömürlü, şunları kaydetti:
“Ne mutlu bizlere ki;  Bugün KKTC Devleti’nin çatısı altında, egemen ve özgür bir halk olarak, Anavatanımız Türkiye’nin garantörlüğü, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığının caydırıcı gücü altında, huzur ve güven içerisinde yaşıyoruz.
Kurucusu olduğu KKTC Devleti bizlere bıraktığı en büyük mirastır, fazilettir. Her şart altında, bu kutsal emanete Kıbrıs Türk halkı olarak sahip çıkacak, egemen varlığımızdan asla taviz vermeyeceğiz.
Bizlere bu günleri yaşatmak uğruna, canlarını feda etmiş tüm şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.
Kurucu Cumhurbaşkanımız, sizin önderliğinizde kurulan KKTC Devleti’ni  sonsuza kadar yaşatmak, bizler için bir namus borcudur. Ebediyen kalplerimizde yaşayacaksınız. Sizi rahmetle anar, aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliriz.”

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner13

Kuzucuk köyü için patates don zararı askı...
Genel Tarım Sigortası Fonu, 2021 İlkbahar Patates ürünü Kuzucuk köyünde meydana gelen dondan zarar gören...

Haberi Oku