Gündem:
Erhürman uyardı: 'İdare mahkeme kararlarını uygulamıyor'
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü birleşiminde ağırlıkla istihdamlar ve işten durdurmalar milletvekillerinin konuşmaları ve bunlara yanıtlarla gündeme taşındı.

UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu da istihdamlar konusunda gündem dışı konuşma yaptı.

Bir önceki konuşmacı CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu’nun konuşmasını eleştirerek başlayan Sucuoğlu, Kalyoncu’nun çok ciddi iddialarda bulunduğunu söyledi ve “Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun dün genel kurula bilgi verdiği toplantıda sesini çıkarmayan Kalyoncu iddialarını ispatlamalı” dedi.

Geçici istihdamların yasal olduğu yönündeki Başsavcılık görüşünü de genel kurula okuyan Sucuoğlu, geçici istihdam yapmayacağını açıklayan hükümetin 108 olan müşavir sayısını şubat 2014’te 141’e çıkardığını ifade etti.

ERHÜRMAN

CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman ise, kamulaştırma uygulamaları konusunda konuştu.

Daha önce kürsüden okuduğu Başsavcılık yazısının ilk dört paragrafında nelere aykırı hareket edildiğinin anlaşılmakta olduğunu söyleyen Erhürman, yazının sonunda kural ihlali olmadığının söylenmesinin ise anlaşılır olmadığını ifade etti.

Erhürman, 2006’da CTP-BG yasayı geçirdiyse 2009’da UBP’nin niçin değiştirmediğini sordu.

Erhürman, ülkedeki kamulaştırma uygulamalarının sıklıkla ciddi sorunlara ve mülkiyet hakkının ihlaline yol açtığını söyledi.

Bu konuda son zamanlarda iki temel sorunun gündeme geldiğini kaydeden Erhürman, kamulaştırma işlemleri aleyhine açılan davalarda verilen mahkeme kararlarının ve idare ile yurttaşlar arasında imzalanan tazminatlarla ilgili sözleşmelerin uygulanmadığına işaret etti.

Erhürman, “Gerek Anayasa’nın, gerekse İyi İdare Yasası’nın yargı kararlarının gereklerinin yerine getirilmesiyle ilgili hükümleri son derece açıkken idare, maalesef kamulaştırma işlemleri aleyhine açılan davalarda mahkemeler tarafından verilen kararları uygulamamaya devam etmektedir” dedi.

Kamulaştırma işlemleri çerçevesinde idare ile yurttaşlar arasında imzalanan sözleşmelerin gereklerinin yerine getirilmemesine de değinen  Erhürman, şöyle devam etti:

“Görüldüğü gibi ülkemizde kamulaştırma uygulamaları, hem hukuk devleti ilkesine zarar vermekte, hem Anayasa’nın ve yurttaşların mülkiyet hakkının ihlal edilmesine yol açmakta, hem de hazineyi ciddi şekilde zarara uğratmaktadır. Bu konulardaki hatalarda ısrar edilmesi halinde idare, mahkeme kararlarıyla ciddi tazminatlara mahkum edilecek ve İyi İdare Yasası’nın 22’nci ve 23’üncü maddelerinde yer alan hükümlerden hareketle ilgili kamu personeline rücu etmek, yani ödediği tazminatı kusuru oranında kamu personelinden geri istemek zorunda kalacaktır.

Unutulmamalıdır ki bu tip sorunların ortaya çıkmasını önlemenin tek yolu vardır. O da, hukuk devleti ilkesinin asgari koşullarına uymak, hukuka uygun davranmak, mahkeme kararlarının ve idarenin taraf olduğu anlaşmaların gereğini yerine getirmektir. Aksi halde, hem hukuk düzeni, hem yurttaş, hem de Hazine, kısacası herkes kaybedecektir."

Gündem dışı konuşmaların ardından Genel Kurul çalışmalarını tamamladı. Meclis Genel Kurulu gelecek birleşimini pazartesi günü yapacak.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner13

Harmancı: "Sayın Cumhurbaşkanı’na...
LTB Başkanı Mehmet Harmancı, UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya...

Haberi Oku