Gündem:
Kara: 'Planlama sürecinde tartışmaların olması doğaldır”
banner26

Şehir Plancısı ve İskele Belediyesi İmar Plan Teknik Komitesi Koordinatörü Dr. Can Kara İmar Planı’nın amacını yorumladı. Kara, “Bu açıdan baktığımız zaman teknik veya bilimsel temellerde bir sebebi olduğuna inanmıyorum çünkü verimli tarım arazilerinin fazladan yapılaşmaya açılması, taşkın riski olabilecek alanlardaki izinlerin geleceğinin ne olacağı, kıyının doğal alanının korunması gibi konularda uzlaşı sağlandı” dedi.

Soru: İmar Planı neyi içeriyordu. İmar Planı’nın amacı neydi?

Can Kara: İmar planları düzensiz, gelişi güzel veya standartlara uymayan şekilde büyüyen yerleşimlerde sağlıklı fiziksel bir çevre yaratmak, bu çevrede ki tüm yaşam alanlarının yaşam kalitesini artırmak için yapılır. Plan bir tarafta ekonomik gelişme ile ilgili turizm, eğitim, gayrimenkul ve hizmet sektörlerinin gelişimini diğer tarafta ise korunmaya değer doğal,tarihi veya kütürel alanların korunmasına yönelik temel koşullar içermektedir. Doğal kıyı alanları, orman alanları, verimli tarım arazileri, tarihi ve kültürel miras alanları ve kamusal alanların korunarak geliştirerek kentsel büyümeyi sağlaması konusunda önemli amaç ve hedefler içermektedir.

Soru: Paydaşlar uzlaşmış ve Birleşik Kurul’dan kurulundan da geçmişti bir anda Başbakan resmi gazetede yayınlamamaya karar verdi. Bunun sebebi nedir?

Can Kara: Birinci Birleşik kuruldan sonra 20 Aralık 2019 tarihinde Başbakanlıkta yapılan toplantıda Sn. Ersin Tatar'ın önerisi üzerine birçok paydaşın içerisinde olduğu bir komite kurularak red gerekçelerinin giderilmesi ve uzlaşı sağlanması için bir komite oluşturuldu. Oluşturulan komitede KTMMOB, Belediyeler, HP ve UBP parti danışmanları da vardı. Birçok konuda mutabık kalınmıştı ve ilgili konularda düzenleme yapılarak 30 Aralıkta 2019 tarihinde ise plan ikinci kez birleşik kurula gönderildi. Bildiğiniz gibi ikinci kez plan Birleşik kurula gönderilince onaylanır.Bu açıdan baktığımız zaman teknik veya bilimsel temellerde bir sebebi olduğuna inanmıyorum çünkü verimli tarım arazilerinin fazladan yapılaşmaya açılması, taşkın riski olabilecek alanlardaki izinlerin geleceğinin ne olacağı, kıyının doğal alanının korunması vebenzeri konularda uzlaşı sağlanmıştı. Dolayısı ile teknik veya bilimsel bir gerekçeden çok siyasi bir nedenden dolayı imzalanmadığını düşünmekteyim. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle oy kaybı yaşanmaması kapsamında yapıldığına inanıyorum. 
Aslında bir çok sebep olduğunu belirtiyorlar ancak bildiğiniz gibi söz konusu plan 9 Ağustos'da halka sunuldu ve plan bir yıldan fazladır gündemde ve tartışılmaktadır. Bu açıdan da hazırlanmakta olan bir plan sürecine şimdi müdahale etmeleri manidardır. 

Soru: İmar Planı’nın tartışmalı olduğu iddiaları var gerçekten öyle mi? Öyleyse nasıl oldu da tüm paydaşlar onay verdi ve Birleşik Kurul’dan geçti?

Can Kara: Planlama sürecinde tartışmaların olması doğaldır. Her bir belediye alanındaki ekonomik sosyal veya çevresel dinamikler farklı olabilir. Bildiğiniz gibi birinci birleşik kurulda plan red edilmişti ve bu konuda gerek KTMMOB den gerekse yerel yönetimlerden bilimsel ve teknik eleştiriler mevcuttu. Özellikle 9 Ağustos tarihinde halka sunulan plan ile Birleşik kurulda yerel yönetimlere verilen plan taslağı arasında farklılıklar olması nedeniyle tartışmalar yaşandı. Örneğin verimli tarımsal arazilerinin (birinci ve ikinci sınıf tarım arazileri) fazladan açılması, bölgeye çok fazla nüfus önerilmesi ancak altyapı konusunda net bir yapılaşma koşulları belirtilmemesi gibi önemli ve ciddi sorunlar vardı. Bu sorunların giderilmesi için ikinci birleşik kuruldan önce teknik komitede bilimsel ve teknik zeminde düzeltmeler yapılmıştı. Bu nedenle KTMMOB ve Belediye Başkanları planın uygulamaya konması için hem fikir olmuşlardı. 

Soru: Şimdi ne olacak şimdi yeniden mi ele alınacak yoksa bu haliyle yürürlüğe girecek mi?

Can Kara: Söz konusu plan 30 Aralıkta Birleşik Kuruldan sonraki 15 gün içerisinde otomatik olarak onaylanması gerekir. Birleşik Kurul Tüzüğüne göre birinci turda red edilen plan red gerekçelerindeki sorunlar düzeltildiği takdirde ikinci turda Belediyelere ve Kaymakamlara sunuldugu zaman onaylanması veya red edilmesine bakılmaksızın yasallaşır. Bu aşamada tekrar imar planı için çalışmalar, birleşik kurullar veya değişiklik yapılması gibi süreçlerin yaşanması yasal değildir. 
Bildiğiniz gibi ilgili bakanlık Gazimağusa İskele Yeniboğaziçi Emirnamesinin tarihini uzatarak süreci bu şekilde ertelemeye gitti ve bunu Bakanlar Kurulu kararı ile ilan etmişlerdi. Bu süre zarfında yapılmış olan tüm bilimsel çalışmalar maalesef ertelenmeye devam edilmektedir. Bu uzatma sürecinde ikinci kez Birleşik Kuruldan geçen bir plan tekrar kurula sokmanız veya değişiklik yapmanız yasal olmaz. 

Soru: İmar Planı’nın yayınlanmaması aksaklığa yol açar mı?

Can Kara: İmar Planının yayınlanmaması birçok soruna yol açabilir. İmar Planı yayınlanmadığı takdirde Fasıl 96 Yollar ve Binalar Düzenleme yasasına göre inşaatlar veya gelişmeler yapılabilecektir. Bildiğiniz gibi Fasıl 96 genelde mimari ölçekte parçacıl kentsel gelişime imkan veren çok eski bir mevzuattır. Farklı arazi kullanım kararlarını içeren, taşkın risklerini, korunması gereken alanları belirleyen, doğal veya doku koruma ile ilgili temel hedefleri ve koşulları içeren, bölgede ne kadar nüfus ne kadar altyapı yapmanızı içeren, bunları bilimsel veya teknik olarak açıklayan bir mevzuat değildir.  Örneğin kentsel alan içerisinde konut alanlarının sanayi veya ağıl bölgelerinde uzak olmasını sağlamak, geniş bulvarlara sahip ticari aktivite alanları düzenlemek, turizm ve eğlence alanları belirleyerek bunları konut alanlarından belirli bir mesafede ayırmak. Konut alanları içerisinde eğitim, sağlık veya dini tesislerin yerlerine karar vermek gibi temel planlama hedeflerini Fasıl 96 yasası ile düzenlemeniz mümkün değildir.

Örneğin bugün İskele Longbeach bölgesinde yaşayan nüfusa ilişkin gerekli eğitim tesisi mevcut değildir. O bölgede yaşayan ve ülkemize gelen yabancılar için eğitim ve diğer sosyal tesisler yoktur. Hatta bölgedeki tesislerden kaynaklı atık suların nasıl bertaraf edileceği belirsizdir. İmar planı size bunlar için çözüm üretmenizi sağlar. Kıyı alanlarına erişiminiz için koruma bandları oluşturur. Taşkın riski olan bölgelerde ne tür bir yapılaşma deseni yapmamız gerektiğini sağlar. Kentimizdeki ulaşımın hiyerarşik düzene girmesini ve yol güvenliği  ile ilgili standartlara ulaşmanızı sağlar…

İmar planı yayınlanmaması en temelde sel baskınları olan bölgelerin yapılaşmaya açılarak insanların ölüm risklerini artıracaktır. Dahası verimli tarım arazilerinin kaybına, kıyının kamusal kullanımının azalmasına, atık su problemlerinin artmasına ve kentsel alanların verimli kullanılamamasına sebep olacaktır. Bu açıdan imar planının bir an önce yürürlüğe koyulması gerekmektedir
Haber Ve Fotoğraf: Esengül Aykaç
VATAN ÖZEL

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner13

Kuzucuk köyü için patates don zararı askı...
Genel Tarım Sigortası Fonu, 2021 İlkbahar Patates ürünü Kuzucuk köyünde meydana gelen dondan zarar gören...

Haberi Oku