Gündem:
Kıbrıslı Türklerin ilk devletleşme tecrübesi yaşadığı yapı: Kıbrıs Türk Federe Devleti
banner26

KIBRIS BARIŞ HAREKATI'NIN ARDINDAN HIZLA DEVLETLEŞME SÜRECİNE GEÇEN KIBRIS TÜRK HALKI, BU KONUDA İLK KURUMSAL TECRÜBESİNİ KIBRIS TÜRK FEDERE DEVLETİ İLE YAŞADI
1975'TE İLAN EDİLEN KIBRIS TÜRK FEDERE DEVLETİ, 1983'TE KURULAN KKTC'NİN İLANINA KADAR SÜRDÜ
KIBRISLI TÜRKLER, BU SÜREÇTE ANAYASA YAPMA, ÇOK PARTİLİ SİSTEME GEÇME GİBİ DENEYİMLERİ İLK KEZ YAŞARKEN, KARŞILAŞTIĞI PROBLEMLERİ İSE DEMOKRATİK YOLLARLA ÇÖZMEYE ÇALIŞTI
KIBRIS TÜRK FEDERE DEVLETİ'NDE RAUF DENKTAŞ İLK DEVLET BAŞKANI, NEJAT KONUK İLK BAŞBAKAN SEÇİLDİ
KIBRIS TÜRKÜ, BU SÜREÇTE İKİ GENEL SEÇİM, İKİ DE YEREL SEÇİM TECRÜBESİ YAŞADI
Kıbrıslı Türk toplumunun ilk kez devlet yapısını kökleştirme tecrübesini yaşadığı Kıbrıs Türk Federe Devleti (KTFD), 13 Şubat 1975'te ilan edildi.
AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Kıbrıslı Türkler, KTFD döneminde 1983'te kurulacak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ilanı öncesine kadar "devletleşme" anlamında birçok deneyim yaşadı.
Kıbrıs Türkleri, KTFD döneminde anayasa yapma ve çok partili sisteme geçme gibi tecrübeler yaşarken, karşılaştığı sorunlara demokratik yollarla çözüm bulmaya çalıştı.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin, 20 Temmuz 1974'de, Ada'da barış ve huzuru tesisi etmek amacıyla düzenlediği Kıbrıs Barış Harekatı'nın hemen sorasında Kıbrıslı Türkler, 1 Ekim 1974'te Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi'ni kurdu.
Kıbrıs'ta 14 Ağustos 1974'te gerçekleştirilen İkinci Barış Harekatı'nın ardından 25-26 Ağustos 1974'de BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim, Ada'ya gelerek iki toplum arasındaki görüşmelerin başlatılması talebinde bulunmuştu.
Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi Meclisi, bu gelişmeler üzerine çok partili parlamenter sisteme geçip eşitlik temelinde bir federasyon kurmak ve gerekli federe birimlerin Türk kanadını oluşturmak için oy birliğiyle KTFD'nin kurulduğunu ilan etti.
KTFD ANAYASASI, HALK OYLAMASINA SUNULDU
KTFD'nin kuruluş bildirisi, Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi Meclisi'nde Yönetim Başkanı ve KTFD'nin ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tarafından okundu. KTFD Anayasası, 8 Haziran 1975'de halk oylamasına sunuldu ve kabul edildi.
KTFD'nin kurulmasından KKTC'nin ilanına kadar geçen dönem, Kıbrıslı Türkler için devletin kökleşmesi, halkın sorunlarının çözümü ve demokratik hayatın yerleşmesi için bir mücadele dönemi oldu.
KTFD'de ilk genel seçim 1976'da, ikincisi ise 1981'de yapıldı. Bu süreçte, iki de yerel seçim yapılırken devletin karşılaştığı sorunlar, demokratik parlamenter sistem içinde çözülmeye çalışıldı.
İLK DEVLET BAŞKANI DENKTAŞ OLDU
Denktaş, KTFD'nin ilanından sonra devlet ve meclis başkanı görevlerini de yürütürken anayasa uyarınca 1976'da yapılan ilk genel seçimlerde Devlet Başkanlığına seçildi. Nejat Konuk ise 1976'da KTFD'nin ilk başbakanı oldu.
Bu süreçte KTFD, Kıbrıs sorununa çözümü için görüşmelere açık olurken 1977'de Başpiskopos Makarios ile Denktaş arasında bir zirve yapıldı. Bunu 1979'daki Rum lider Spiros Kiprianu ile Denktaş arasındaki zirve takip etti.
KTFD Meclisi, 15 Kasım 1983'te oy birliğiyle aldığı bir kararla KKTC'nin kurulduğunu ilan etti ve böylece KTFD son buldu.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner13

Medya Etik Kurulu’ndan Kıbrıs TV’ye kınama
“NUR NADİR’İN SUÇLAYICI VE HAKARET İÇEREN YORUMLARI GAZETECİLİK MESLEK İLKELERİNE AYKIRI”

Haberi Oku