Sağlık:
Bağışıklık Sistemi Güçlendirmek İçin Beta Glukan
banner26

Kanser (ya da herhangi bir hastalık), sağlıklı bir bağışıklık sistemi olan bir kişide görülmez. Kansere karşı mücadelede sağlıklı bir bağışıklık sistemi en önemli şeydir. AACI’nin (Amerikan Anti-Kanser Enstitüsü) kurucusu Bob Wright, “Hiçbir doktor dünya tarihinde hiçbir kimseyi iyileştirmedi; İnsanın bağışıklık sistemi iyileşir ve iyileşen tek şey budur. ” Raşid Buttar, “Kanser öncelikle ve her şeyden önce bağışıklık sistemi ile ilgili bir problemdir. Bozulmamış bir bağışıklık sisteminiz varsa kansere yakalanmazsınız. ” Keith Scott-Mumby, “Birçok insanda, kanseri temel olarak bağışıklık sisteminin bir hastalığı olarak görüyorum. Özellikle modern dünyamızda, hücrelerin yanlış gelişiminin duracağına inanmıyorum, vücutlarımızda çok fazla toksin madde var. “Fakat iyi bir bağışıklık sistemi onları çok hızlı toplayacak ve yok edecektir. Yani çok güçlü bir anlamda, kanser bağışıklık sisteminin bir hastalığıdır. Bağışıklık sistemine yardımcı olmak için elinizden gelen her şeyi yapmak istersiniz; Bu, ona yardımcı olacak doğru besinleri tüketmeniz anlamına gelir.” Artık bağışıklık sisteminin bir hastalığa karşı ne kadar eleştirel olduğunu anlıyoruz, eğer kanserseniz  merak ediyor olabilirsiniz, bağışıklık sistemimde neyin yanlış gittiğini nasıl anlayabilirim ve bağışıklık sistemine nasıl yardımcı olabilirim? Zayıf bir bağışıklık sistemi, yetersiz uykuya, strese, yanlış beslenmeye ve yetersiz egzersiz yapma vb. gibi unsurlara dayanır.

Beta Glukan Nedir?
bağışıklık sistemi beta glukanBağışıklık sisteminizi güçlendirmek için Beta Glukan “biyolojik tepki modifiye edicileri” olarak adlandırılan bir grup fizyolojik aktif bileşene aittir ve maya, mantar ve deniz yosununda ki hücre duvarlarının yüksek oranda korunmuş yapısal bileşenlerini temsil eder. Teknik olarak beta glukan, bağışıklık sisteminizi daha akıllı hale getirmeye yardımcı olan bir immünmodülatördür(Bağışıklık sisteminin gücünü artırma veya azaltına yoluyla bağışık yanıtı değiştiren madde; antijen’e karşı immün yanıtı artıran ya da azaltan madde). Bağışıklık sisteminizin tepkisini yükseltmeye yardımcı olabilir, böylece vücudunuz doğal olarak hücrelerle savaşabilir ve kanserli hücreleri öldürebilir. Buradaki immünomodülatör terimi gerçek anahtardır; bu bir bağışıklık uyarıcısı değildir. İmmün uyarım muhtemelen ekinezya ve kolostrum gibi maddelerden oluşur. Beta glukan modüle eder veya aktive eder fakat asla uyarmaz, bu da bu ürünün güvenliğinin anahtarıdır. Vaclav Vetvicka Ph.D. Beta glukan ile ilgili kitabında “bağışıklık sistemini harekete geçiren başka ajanlar var” dedi. Bununla birlikte, glukanlar ayrı bir sınıftadır, çünkü bu diğer maddeler bağışıklık sistemini aşırı uyarmaya zorlayabilir. Bu, lupus, multipl skleroz, romatoid artrit, alerji ve maya fonksiyonları gibi otoimmün hastalıkların daha da kötüleştirebilecekleri anlamına gelebilir. Bununla birlikte glukanlar bağışıklık sistemini uyarırlar, ama asla aşırı aktif hale getirmezler. Ayrıca glukan, sadece kompozisyonu değil, aynı zamanda etki mekanizmasını da bildiğimiz birkaç doğal immünomodülatörden biridir. ” Beta glukan, tüm dünyadaki bilim adamlarının araştırdığı güvenli bir doğal lif molekülüdür. Aslında, beta glukan, yeryüzünde en çok çalışılan doğal immünmodülatördür. Daha fazla ve daha klasik eğitimli tıp doktorları bile, onu bilmekte ve kullanmaktadır ve / veya kullanımını tavsiye etmektedir. Beta glukan, sadece bağışıklık sistemine yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda bazı ilaçlarla birlikte, vücudun içinde bir dayanak oluşturarak kanserin üstesinden geliyor. Bir çok farklı kaynaktan glukanlar türetilmiştir. Glukan türevleri, ülkenin sahip olduğu doğal kaynaklara bağlıdır. En popüler olanları maya, mantar, tahıl, deniz yosunudur. (Glukanlar hemen hemen her maya türünden izole edilebilir.) Bütün bu farklı kaynaklardan hangisini seçeceğinize dikkat etmelisiniz.

Hangi Beta Glukan En İyisidir?
“Yani kanser olsaydım ya da bundan kaçınmak istesem, hangi beta glukanı satın almalıyım?”
Vetvicka : “Kendimize aynı soruyu sorduk! Bu yüzden B-1-3 Glukans, Silver Bullet veya Hot Air adlı bir çalışma yaptık. Ticari olarak temin edilebilir beta glukanın immünolojik aktivitelerinin bir değerlendirmesi yapıldı. ABD’deki Transfer Noktası (Transfer Point) markası Glukan #300’ün kansere karşı en etkili olduğunu keşfettik. ”

Vaclav Vetvicka, Ph.D.
Vetvicka, 20 yıldan fazla araştırma, 200 hakemli yayın, yedi kitap ve beş uluslararası patente sahiptir. Vaclav Vetvicka, beta glukan ve Amerikan İmmünologlar Derneği üyesi olan dünyanın önde gelen araştırmacıları arasındadır. Şu anda Louisville Üniversitesi’nde patoloji bölümünün başkanı ve James Graham Brown Kanser Merkezi’nde araştırmacı. Vetvicka araştırmaları ve kitapları çoğunlukla bağışıklık sistemi, kanser ve beta glukan konularına odaklanmıştır.

Beta Glukan Kanseri ve Diğer Hastalıkları Tedavi Etmek İçin Kullanılır
Beta glukan, son 30 yıldır kanser için bir immünoadjuvan tedavi olarak Japonya, Avustralya, Güney Kore ve Tayvan’da ilaç olarak onaylanmıştır. Ancak kansere yardımcı olmak, bu harika takviyenin yapabildiği şeyin başlangıcıdır. Beta Glukan faydalarını gösteren binlerce çalışma var;
Beta Glukan Faydaları
Enfeksiyonlara karşı korur
Kolesterolü düşürür
Kan şekerini düşürür
Stresi azaltır
Antikor üretimini artırır
Yaraları daha erken iyileştirir
Radyasyon yanıklarına yardımcı olur
Civa kaynaklı immünosüpresyonun üstesinden gelir (aşılarda koruyucu olarak kullanılan thimerosal gibi)
Diyabetlilere yardımcı olur
Doğal olarak kanseri ve metastazı ve kanserin yayılmasını önler.
Louisville Üniversitesi Tıp Fakültesi şu anda kanser hastaları üzerinde beta glukanı test eden diğer kanser araştırma merkezleriyle çalışmaktadır:

İnsan kanser tedavisi için bir immünostimulan olarak beta glukanın ilk kullanımı:
Gordon Ross tarafından yönetilen Brown Cancer araştırmacıları, beta-glukanın, enjekte edilen tümörlere farelerin bağışıklık yanıtını belirgin bir şekilde artırabildiğini keşfetti. Bu tedavi şu anda New York’taki Louisville Üniversitesi ve Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi’nde insanlarda ilk kez test ediliyor. Aslında Dr. Gordon Ross, bazı çalışmalarında, tek başına beta glukan uygulamasının, deneklerin neredeyse yarısında tümör ağırlığını azalttığını göstermiştir.

Beta Glukan İle İlgili Sık Sorulan Sorular
S: Neden daha önce beta glukan hakkında bir şey duymadık?
C: 50 yılı aşkın süredir, beta glukanın yararları, üniversiteler, tıp okulları, öğretim hastaneleri ve hatta Kanada’nın savunma departmanı tarafından incelenmektedir. Ancak geçmişte, halk için, bu ek takviye herhangi birinin kullanması için çok pahalı olabilir. Üretim süreçlerindeki son gelişmeler bu takviyeyi herkese uygun hale getirdi. Vetvicka, “1983’ten beri Japonya’da resmi bir ilaç olarak şu ana kadar kullanıyor; yani batı dünyasının aksiye beta glukan yıllardır bilinen bir takviyedir. Felsefenin bir sorunu şudur, Doğu tıbbından ziyade batı tıbbı, sonuçlarla daha çok ilgilenir.  “Yani işe yarıyorsa, kullanalım” Batı Avrupa’da, Amerika Birleşik Devletleri’nde her şeyi bilmek zorundayız. Her molekülün ne yaptığını, ne kadar süre, ne kadar hızlı, nereye gittiğini, vücudumuza nasıl geri döndüğünü vb. bilmek zorundayız. Ve bir ürünü tam olarak anlamadığımız sürece, onaylanması ve kullanıma başlanması zordur.
S: Mayadan üretilen beta glukan, maya enfeksiyonu veya maya alerjisine neden olur mu, yoksa daha kötüsünü yapar mı?
C: Hayır. Beta 1, 3-D Glukan, fırıncı mayası (Saccharomyces cerevisiae) ‘dan yoğun bir şekilde arındırılır ve alerjik bir reaksiyona yol açan yeterli maya proteinleri içermez. Ayrıca, beta glukan canlı maya değildir, bu nedenle bir maya enfeksiyonuna neden olmaz veya kötüleştirmez. Önerdiğimiz Beta 1, 3-D Glukan, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından GRAS (Genel Olarak Güvenli Olarak Kabul Edilir) olarak derecelendirilmiştir.
S: Beta glukanı diğer ilaçlarla birlikte kullanmak güvenli midir?
C: Evet. Reçeteli ilaçlar ile alındığında bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Aslında, araştırmalar Beta 1, 3-D Glukan’ın anti-enfeksiyon, kolesterol düşürücü ve kemoterapi ilaçları dahil olmak üzere birçok ilacın etkinliğini arttırdığını göstermektedir. Bununla birlikte, immünosupresanlar (transplantasyon hastaları için) ile alırken doktorunuza danışmalısınız.
S: Beta-glukanların geleceğin tıbbında bir yeri olduğunu düşünüyor musunuz?
C: Vetvicka, “Aklımda, beta-glukanın sonunda bir ilaç olarak onaylanacağına dair hiçbir kuşku yok. Etkileri, ciddi hastalıkların tedavisinde resmi olarak kullanılması için çok önemlidir. ”
S: İhtiyacım olan tüm beta glukanı almak için ekmek veya mantar yiyebilir miyim?
C: TV’deki yeni Cheerios beta glukan reklamları, inanmanıza neden olsa da, cevap kesin bir hayırdır. Tek başına bütün mayalar aktif beta glukanın optimal kaynağı değildir. Bütün mayalarda ki mevcut glukanın içeriği yeterince yüksek değildir, bu da glukan moleküllerinin biyolojik etkilerine karşı etki eden safsızlıklara yol açabilir. Ek olarak, büyük boylarından dolayı, normal olarak bağırsak hücreleri tarafından fagositoz(Hücre zarından geçemeyen büyük katı moleküllerin yalancı ayaklarla hücre içine alınmasıdır. ) edilmezler ve bu nedenle yetersiz glukan vücuda girebilir. Mantarlar da, beta glukanların hammaddenin geri kalanından ayrılması gerekir. Sağlığın iyileştirici özelliklerini serbest bırakacak bir süreçten geçmeleri gerekiyor. Fakat çok sayıda mantar yemek zaten iyi bir başlangıçtır ve mantarı sık sık tüketen Japonlarda beta-glukan alımı nedeniyle daha düşük bir kanser oranına sahiptirler.
S: Beta 1, 3-D Glukan’ın Bağışıklık Sistemi’ni geliştirdiğini nasıl bilebiliriz?
C: Araştırmacılar onlarca yıl boyunca Beta 1, 3-D Glukan’ın bağışıklık sistemi üzerinde nasıl çalıştığını incelediler. Birkaç bilim gazetesi, Louisville Üniversitesi, Tulane Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yayınlandı. Bu araştırma makaleleri, Beta 1, 3-D Glukan’ın bağışıklık sistemi üzerinde nasıl davrandığını ayrıntılı olarak açıklamaktadır. Bu kağıtların çoğu Beta 1, 3-D Glukan’nın oldukça etkili bir immün modülatör olduğunu göstermiştir.
S: Fırıncı mayası beta glukanları neden diğer beta glukan türlerinden daha iyi?
C: Araştırmalar, fırıncı mayası ile saflaştırılan beta glukanların bağışıklık sistemini, yüksek ölçüde biyolojik olarak aktif parçacıklar oldukları için çalışılan diğer herhangi bir beta glukandan daha iyi geliştirdiğini göstermektedir. Beta 1, 3-D Glukan, fırıncı mayasından (Saccharomyces cerevisiae) hücre duvarlarında yoğun bir şekilde arıtılmış olup, en ekonomik fiyat için en yüksek saflıkta ve Beta 1, 3-D Glukan kapsül başına konsantrasyonu elde edilmiştir. Çalışmalar, Beta 1, 3-D Glukan’nın üstün bir bağışıklık modülatörü olduğunu göstermektedir.
S: Beta glukan bağışıklık sistemini aşırı uyarır mı?
C: Hayır. Beta glukan, bir immün modülatördür. CR3 reseptörleri ile tüm immün hücrelerin yüzeyinde spesifik bir reseptör bölgesine bağlanırlar. Bu bağlanma, bağışıklık hücrelerinin, kendiliğinden olmayan (yani virüsler, bakteriler, mantarlar, kanser, parazitler gibi) algılanan yabancı cisimlere saldırma hazırlıklarını arttırır. Bağışıklık sisteminde ki yabancı cisimleri uyarırlar.
S: Bağışıklık sistemimi geliştirmek için Beta 1, 3-D Glukan’a ne kadar ihtiyacım var?
C: Bağışıklık sistemi, aldığınız her beta glukan takviyesiyle daha da güçlenir. Transfer Noktası (Transfer Point) markasıyla (oldukça güçlü Beta 1, 3-D Glukan), her gün alındığında bağışıklık sisteminiz büyük ölçüde artar. Kanser hastaları için, ne kadar ihtiyaç olduğu vücut ağırlığına göre belirlenir. Beta glukanın faydasını en üst düzeye çıkarmak için, su ile aç karnına alınmalıdır. Daha sonra yemek yemeden ve bir şeyler içmeden önce en az 30 dakika bekleyin. Terapötik değere ulaşmak için vücut ağırlığınıza göre doz almanız gerekir. Lütfen bu dozların sadece Transfer Noktası Beta Glukan markasının değerleri olduğunu unutmayınız, piyasada bulunan diğer pek çok ürün herhangi bir terapötik değer içermez ve bağışıklık sisteminiz için hiçbir şey yapmaz.

Ağırlık Kılavuzu:
45 kg = günlük 1.000mg (2 kapsül)
 57 kg = günlük 1,000mg – 1,500mg (2-3 kapsül)
 68 kg = günlük 1,500 mg (3 kapsül)
80kg. = günlük 2,000 mg (4 kapsül)
 102 kg ve üzeri herhangi bir ağırlık = 2,500mg günlük (5 kapsül)
Sağlıklı bir insan için, etkili bağışıklık desteği için günde 100 mg almanızı önerilir. Daha yaşlı insanlar ya da maksimum bağışıklık desteği isteyen insanlar için günde 50 kilo (22,5 kg) vücut ağırlığı başına 500mg önerilir.
S: Kanseri önlemek için beta-glukan almak iyi bir fikir midir?
C: Vetvicka, “Evet, kanserden korunmak ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için beta glukan almak iyi bir fikirdie . Ama unutmayın, ben bir bilim adamıyım ve glukan satıcısı değilim. Kanserden veya başka hastalıklardan sakınacağınız konusunda size hiçbir garanti veremem çünkü bilmediğimiz çok şey var. Beta glukanların bildiğimiz en önemli anti-kanseröz immüno-uyarıcılar olduğunu söyleyebilirsek de, her tür kansere karşı test edilmemişlerdir.
“Ayrıca, günlük yaşamımızda son derece güçlü olan kanserojenlere maruz kalıyoruz. Beta-glukanlar üzerinde testler yapmadıkça ve hepsinin işe yaradığını fark etmedikçe, her şeye karşı bir garanti olduğunu söyleyemeyiz. Yine de, birçok karsinojene karşı etkilidir, bu yüzden kanser riskini büyük ölçüde azaltabilir.”
Ayrıntılar VATAN'da
Hazırlayan: Ahmet Baba
Kaynak:www.mutluvesaglikli.com/bagisiklik-sistemi-kanser-beta-glukan/

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.