Sağlık:
İkinci doz aşılamalar başlandı!
banner26

BAŞBAKAN SANER, SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KONUSUNDA BULAŞICI HASTALIKLAR ÜST KOMİTESİ’NİN KARARLARININ ARDINDAN GEREKLİ İRADENİN KONACAĞINI VURGULADI
Sinovac aşısında ikinci doz aşılamalar, dün Başbakan Ersan Saner, bazı siyasiler ve sağlık çalışanlarının aşılanmasıyla başladı.
Sağlık çalışanlarının 2. doz aşıları dün, bugün, yarın ve 15 Şubat Pazartesi günleri, birinci doz aşılarının yapıldığı merkezlerde yapılacak.
İlk doz aşılarını Acil Durum (Pandemi) Hastanesi’nde yaptıranların 2. doz aşılarını Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Poliklinik binasında yaptıracaklar. Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde Pazartesi günkü aşılama saat 13.00'te başlayacak. Aşılar, bugün ve yarın  ise tüm hastanelerde saat 09.00'dan itibaren yapılacak. 2. doz aşı yaptıracak kişilerin aşı karnelerinde yazan tarihlerde, belirtilen merkezlere gitmeleri gerekiyor.
Başbakan Ersan Saner 2. doz koronavirüs aşısını yaptırdıktan sonra Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ana giriş kapısı önünde basına açıklamada bulundu.
SANER
Başbakan Ersan Saner, dün 2. doz aşısını yaptırmak üzere hastaneye geldiğini belirterek Sağlık Bakanı, Lefkoşa Hastanesi Başhekimi ve tüm sağlık çalışanlarına Covid-19 sürecinde verdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür etti. 
“KKTC’NİN DURUMU ÇOK İYİ”
Dünyaya genel olarak bakıldığında bir ay içerisinde hastalıkta çok ciddi bir tırmanış olduğunun görüldüğünü fakat ülkede alınan tedbirlerin yanı sıra doktorların vakaya ulaşma ve tedavilerde diğer ülkelere oranla çok daha iyi olunduğunu söyleyen Saner, diğer dünya ülkelerine oranla KKTC’nin hastalıkta çok iyi durumda olunduğunu kaydetti.
Saner, dün 28 gün sonra ikinci doz aşı olurken Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nden 40 bin doz aşı daha geldiğini ve bugüne kadar toplam 80 bin adet Covid-19’a karşı kullanılan Sinovac aşısının ülkeye geldiğini söyledi.
Saner ayrıca, her zaman KKTC halkının yanında olan başta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olma üzere Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkürlerini sundu.
“AŞILAR AYNI SIKLIKLA GELMEYE DEVAM EDECEK”
TC Cumhurbaşkanı Fuat Oktay ile önceki gün yaptıkları görüşmede imzalanacak protokoller çerçevesinde aynı sıklıkla aşıların gelmeye devam edeceğini vurgulayan Saner, aşı planı çerçevesinde yaş gurupları ve önceliklere göre aşı çalışmalarının devam edileceğini kaydetti.
Güvenlik güçlerinin aşılanmasının başta olmak üzere Sağlık Bakanlığı’nın çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Saner, bundan sonraki süreçte ülke ekonomisinin de önünün açılabilmesi için gerekli aşı çalışmalarının tamamlanması yönünde çalışacaklarını belirtti.
Önümüzde daha Covid-19 salgının devam edeceğinden dolayı tüm kişilerin maske ve mesafe kurallarına harfiyen uymalarını söyleyen Saner, kurallar uyumaması halinde bulaş olacağını da kaydetti.
“SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ÜST KOMİTE KARARLARININ ARDINDAN DEĞERLENDİRİLECEK”
Sokağa çıkma yasağının uzatılıp uzatılmayacağının sorulması üzerine Başbakan Saner, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin toplantı halinde olduğunu ve çıkacak sonuçların beklendiğini kaydetti.
Sağlık Bakanlığı’nca hastalığın hangi kentlerde daha yoğun, hangi kentlerde daha hafif geçtiği yönündeki istatistiki verilerin çıkartıldığını ifade eden Başbakan Saner, bunların değerlendirilmesinin ardından Üst Komite’nin ürettiği kararlar doğrultusunda Bakanlar Kurulu’nun gerekli iradeyi koyacağını söyledi. 
“POLİS FİRARİYİ YAKALAMADA CİDDİ BAŞARI GÖSTERDİ”
Cezaevinde firar eden Rus tutuklu Aleksandr Satlaev’in yakalanmasında polisin orantısız güç kullandığı eleştirileriyle ilgili bir soruya cevap veren Saner, polise bu dönem verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür ederek, üç günlük sürede polislerin firar eden mahkumu yakalamalarının ciddi başarı olduğunu söyledi.
Kıbrıs Türk polisi sayesinde çok ciddi emniyetin mümkün olduğunu söyleyen Saner, bu emniyetten dolayı da asayişin sağlanması konusunda güvenlik ve polis güçlerine güvendiğini ve kendilerine görevlerinde başarılar diledi.
En önemli konunun insanların emniyet içerisinde yaşamasına güvenmek ve eleştirileceğine olumlu yaklaşılması gerektiğini düşündüğünü söyleyen Saner, tutuklunun yakalanması için gerekli emniyet tedbirlerinin alındığını, orantısız güç gibi olayların sadece yorduğunu söyleyerek, halkın huzuru için gerekli tüm adımları atan polis güçlerine teşekkür ederek, kurumlara güvenerek KKTC’yi yüceltmenin en asli görev olduğunu kaydetti.
ÖZYILKAN 
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyılkan da bugün itibaren hükümet ve Sağlık Bakanlığı’nın planlaması çerçevesinde 2. doz aşı uygulamasının yapımına hastanede başlandığını ifade etti.
Dün saat 13.00’ten 20.00’ye kadar Sağlık Bakanlığının açıkladığı program çerçevesinde aşıların yapılacağını dile getiren Özyılkan, ülkeye hayırlı uğurlu olmasını diledi.
CUMHURBAŞKANI TATAR İKİNCİ DOZ AŞISINI YAPTIRDI
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Covid-19’a karşı ikinci doz aşısını dün yaptırdı.
Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, dünyada ve ülkede yaşanan Covid-19 pandemisi ile mücadelede önemli olan aşı programı çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti’nden önceki gün gelen 40 bin doz aşı ile birlikte bugüne kadar gelen toplam Sinovac aşısı 80 bine ulaştı.
Açıklamada, ocak ayının ikinci yarısında hızla yükselen vaka sayısının, alınan tedbirler sonucunda düşüş göstermeye başladığına da işaret edilerek, şunlar kaydedildi:
“Diğer ülkeler ve Güney Kıbrıs ile karşılaştırmalı yapılan projeksiyonlar, şubat ayının ikinci yarısına doğru vakalarda plato ve sonrasında kontrollü düşüş grafiğini yakalayabileceğimiz yönündeydi ve şimdi bunu gözlemleyebiliyoruz.
Covid-19 pandemisine karşı mücadelede bundan sonraki süreçte mutant varyantın da ülkemizde olduğu göz önüne alınarak, belirtmek isteriz ki, bu süreç henüz bitmemiştir. Halkımıza düşen en önemli görev alınan tedbirlere  uymaktır. Bu doğrultuda kalabalık ortamlarda uzun süreli kalmamaya, maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaya dikkat etmeliyiz.”
SAĞLIK BAKANI PİLLİ, 2’NCİ DOZ AŞISINI YAPTIRDI
“EN BÜYÜK SİLAHIMIZ VATANDAŞLARIN KURALLARA UYMASIDIR”
“HEDEF MART SONUNA KADAR 300 BİN KİŞİNİN, YANİ TOPLUMUN YÜZDE 75’İNİ AŞILAMAKTIR”
Sağlık Bakanı Ali Pilli, 2. doz Covid-19 aşısını yaptırdı.
Pilli, salgınla mücadelede en büyük silahın vatandaşların kurallara uyması olduğunu vurgulayarak “Toplumda anlamlı bir koruyuculuğun oluşması ve halkımızın sağlığı için hedefimiz, aşıya ulaştığımız takdirde mart ayının sonuna kadar 300 bin kişinin yani toplumun yüzde 75ini aşılamaktır” dedi.
Sağlık Bakanlığı basın bürosunun açıklamasına göre Bakan Pilli, Türkiye Cumhuriyeti'nden dün gelen aşıyla birlikte toplam 80 bin aşının KKTC’ye ulaştığına işaret ederek 40 bin kişinin Sinovac aşısını yaptırdığını ve bugün itibariyle 2.doz aşılamaya başlandığını kaydetti.
AB'den gönderilen 2 bin 250 Pfizer-BioNTech aşının 1. dozlarının tamamlandığını, 2. doz için yine AB tarafından gönderilen 2 bin 250 adet pfizer BioNTEch aşılarının uygulanmasına başlandığını da ifade eden Bakan Pilli, aşı uygulamalarının Sağlık Bakanlığı'na bağlı 25 merkezde devam ettiğini açıkladı.
“2. DOZ AŞILARINIZI İHMAL ETMEYİN”
Pilli, 1. doz aşılarını yaptıran vatandaşların aşı kartlarından 2. doz için tarih ve aşı merkezlerini kontrol ederek aşılarını ihmal etmemelerini istedi.
Sağlık Bakanı Ali Pilli, “Toplumda anlamlı bir koruyuculuğun oluşması ve halkımızın sağlığı için hedefimiz aşıya ulaştığımız takdirde mart ayının sonuna kadar 300 bin kişinin yani toplumun yüzde 75ini aşılamaktır” ifadelerini kullandı.
“EN BÜYÜK SİLAH KURALLARA UYULMASIDIR”
Toplumun aşıya ulaşmasında sağladıkları katkıdan dolayı Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ve AB yetkilerine yürekten teşekkür ettiğini kaydeden Bakan Pilli, “Ülkemizde salgınla mücadelede en büyük silahımız vatandaşların kurallara uymasıdır. Unutmayalım ki, halkımızın bireysel olarak aldıkları önlemlerle bizlere destek vermeye devam etmesi, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyması salgını atlatmamız için halen birinci derecede önem arz etmektedir” uyarısında da bulundu.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner13

Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde çalışan hemşirenin...

Haberi Oku