Sağlık:
Yumurtalık Kanseri (Over) Nasıl Teşhis Edilir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yumurtalık Kanseri Nedir?
Yumurtalık kanseri yumurtalıklarda başlayan bir kanser türüdür. Yumurtalıklar – her biri bir badem büyüklüğünde – yumurtalar (over) yanı sıra östrojen, progesteron ve testosteron hormonları üretir.
Yumurtalık kanseri yumurtalıklarda başlayan bir kanser türüdür. Kadın üreme sistemi, rahmin her iki tarafında bir tane olmak üzere iki yumurtalık içerir. Yumurtalıklar (over) – her biri bir badem büyüklüğünde –  yanı sıra östrojen ve progesteron hormonları üretirler.
Yumurtalık kanseri genellikle pelvis ve karın içine yayılana kadar fark edilmeden geçer. Bu geç aşamada yumurtalık (over) kanserinin tedavisi daha zordur ve sıklıkla ölümcül olmaktadır. Hastalığın yumurtalık ile sınırlı olduğu erken evre yumurtalık kanseri, başarılı bir şekilde tedavi edilmeye daha yatkındır. Cerrahi uygulama ve kemoterapi genellikle yumurtalık kanserini tedavi etmek için kullanılır.

Yumurtalık Kanseri Teşhisi
Yumurtalık kanserini teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler şunlardır:

Yumurtalık Kanserinde Pelvik muayene
Pelvik muayenede, doktorunuz eldivenli parmaklarını vajinaya sokar ve aynı zamanda pelvik organlarınızı hissetmek (palpate etmek) için karnınızdaki elini bastırır. Doktor ayrıca dış genital organlarınızı, vajinayı ve serviksinizi görsel olarak inceler.

Yumurtalık Kanserinde Görüntüleme testleri
Karın ve pelvisinizin ultrason veya BT taraması gibi testler, yumurtalıklarınızın büyüklüğünü, şeklini ve yapısını belirlemeye yardımcı olabilir.

Yumurtalık Kanserinde Kan testleri
Kan testleri genel sağlığınızı belirlemenize yardımcı olabilecek organ fonksiyon testleri içerebilir.
Doktorunuz ayrıca, yumurtalık kanserine işaret eden tümör belirteçleri için kanınızı da test edebilir. Örneğin, bir kanser antijeni (CA) 125 testi, yumurtalık kanseri hücrelerinin yüzeyinde sıklıkla bulunan bir proteini tespit edebilir. Bu testler doktorunuza kanseriniz olup olmadığını söyleyemez, ancak teşhis ve prognozunuz(hastalık seyri) hakkında ipuçları verebilir.

Yumurtalık Kanserinde Ameliyat
Bazen doktorlar, bir yumurtalığı çıkarmak ve kanser belirtileri için test yapmak için ameliyat geçirene kadar teşhisinizden emin olamayabilirler.
Yumurtalık kanseriniz olduğu doğrulandıktan sonra, doktorunuz kanserinizi bir aşamaya atamak için testlerinizden ve prosedürlerden bilgi kullanacaktır. Yumurtalık kanserinin evreleri, I ila IV arasında değişen Romen rakamları kullanılarak, en düşük evre ise kanserin yumurtalıklarla sınırlı olduğunu gösterir. Evre IV ile kanser vücudun uzak bölgelerine yayıldığını gösterir.

Yumurtalık Kanseri Tedavisi
Yumurtalık kanserinin tedavisi genellikle cerrahi ve kemoterapinin bir kombinasyonunu içerir.

Yumurtalık Kanserinde Cerrahi Operasyon
Yumurtalık kanserinin tedavisi için yapılan ameliyatlar şunlardır:

Yumurtalığı çıkarmak için ameliyat
Bir yumurtalık ötesine yayılmayan çok erken evre kanser için, cerrahi operasyon ile yumurtalık ve fallop tüpünün çıkarılmasını içerebilir. Bu prosedür çocuk sahibi olma yeteneğinizi koruyabilir.

Her iki yumurtalığı da çıkarmak için ameliyat
Eğer her iki yumurtalığınızda da kanser varsa, ancak ek bir kanser belirtisi yoksa, cerrahınız hem yumurtalıklarını hem de her iki fallop tüpünü çıkarabilir. Bu prosedür uterusunuzu bozulmadan bırakır, böylece kendi donmuş embriyolarınızı veya yumurtanızı veya bir donörden gelen yumurtaları kullanarak hamile kalabilirsiniz.

Yumurtalık ve rahimi çıkarmak için ameliyat
Kanseriniz daha genişse veya çocuk sahibi olma olasılığınızı korumak istemiyorsanız, cerrahınız yumurtalık, fallop tüpleri, rahim, yakındaki lenf düğümleri ve yağ karın kaslarının (omentum) bir katını çıkaracaktır.

İleri kanser için cerrahi operasyon
Kanseriniz ilerlemişse, doktorunuz kemoterapiyi ve ardından olabildiğince çok kanserli hücreyi gidermek için ameliyatı önerebilir.

Yumurtalık Kanserinde Kemoterapi
Kemoterapi, kanser hücreleri de dahil olmak üzere vücutta hızlı büyüyen hücreleri öldürmek için kimyasallar kullanan bir ilaç tedavisidir. Kemoterapi ilaçları bir damar içine enjekte edilebilir veya ağız yoluyla alınabilir. Bazen ilaçlar doğrudan karın içine enjekte edilir (intraperitoneal kemoterapi). Kemoterapi genellikle ameliyattan sonra kalan herhangi bir kanser hücresini öldürmek için kullanılır. Ameliyattan önce de kullanılabilir.

Yumurtalık Kanserinde Hedefli Terapi
Hedefli terapi, kanser hücrelerinizde bulunan belirli güvenlik açıklarını hedef alan ilaçlar kullanır. Hedefe yönelik tedavi ilaçları genellikle, ilk tedaviden sonra geri dönen yumurtalık kanserinin veya başka tedavilere dirençli kanserin tedavisi için ayrılır. Doktorunuz, hangi hedefe yönelik tedavinin kanseriniz üzerinde etkili olabileceğini belirlemek için kanser hücrelerinizi test edebilir. Hedefli tedavi, kanser araştırmalarının aktif bir alanıdır. Birçok klinik çalışma yeni hedefe yönelik tedavileri test ediyor.

Yumurtalık Kanserinde Destekleyici (palyatif) Bakım
Palyatif bakım, ciddi bir hastalığın ağrı ve diğer semptomlarından kurtulmaya odaklanan özel tıbbi bir bakımdır. Palyatif bakım uzmanları, devam eden bakımınızı tamamlayan ekstra bir destek katmanı sağlamak için siz, aileniz ve diğer doktorlarınızla birlikte çalışır. Palyatif bakım, cerrahi ve kemoterapi gibi diğer agresif tedaviler sırasında kullanılabilir.
Tüm diğer uygun tedavilerle birlikte palyatif bakım kullanıldığında, kanser olan kişiler daha iyi hissedebilir ve daha uzun yaşayabilir.
Palyatif bakım, doktorlar, hemşireler ve diğer özel eğitimli profesyoneller tarafından sağlanır. Palyatif bakım ekipleri kanser ve aileleri için yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bu bakım şekli, aldığınız küratif veya diğer tedavilerin yanında sunulmaktadır.

Yumurtalık Kanseri ile Başa Çıkmak ve Destek
Yumurtalık kanseri tanısı ezici ve korkutucu olabilir. Zamanla duygularınızla başa çıkmanın yollarını bulacaksınız, ancak bu arada aşağıdakileri yararlı bulabilirsiniz:

Konuşacak birini bulun
Duygularınızı bir arkadaşınızla veya aile üyenizle tartışırken rahat hissedebilir veya resmi bir destek grubuyla görüşmeyi tercih edebilirsiniz. Kanserden kurtulanların aileleri için destek grupları da mevcuttur. İnsanların yardım etmesine izin verin
Kanser tedavileri yorucu olabilir. İnsanların size destek olmasına izin verin.

Makul hedefler belirleyin
Hedeflere sahip olmak, kontrol altında hissetmenize yardımcı olur ve size bir amaç duygusu verebilir. Ancak ulaşabileceğiniz hedefleri seçin.

Kendiniz için zaman ayırın
İyi yemek, rahatlamak ve yeterince dinlenmek kanserin stres ve yorgunluğuna karşı savaşmaya yardımcı olabilir.

Randevunuz İçin Hazırlanın
Eğer sizi endişelendiren herhangi bir belirti veya semptomunuz varsa, aile doktorunuz, pratisyen hekiminiz veya jinekologunuzla randevu alarak işe başlayın. Birincil bakım doktorunuz yumurtalık kanserine yakalandığınızdan şüphelenirse, kadın üreme kanserlerinde (jinekolojik onkolog) bir uzmana yönlendirilebilirsiniz. Jinekolojik onkolog, yumurtalık ve diğer jinekolojik kanserlerin tanı ve tedavisinde ek eğitime sahip bir kadın doğum uzmanıdır (OB-GYN).

Neler Yapabilirsiniz?
Randevunuzdan önce beslenmenizde herhangi bir kısıtlama yapıp, yapmayacağınızı öğrenin.
Randevu planınızdan alakasız görünebilecek olsa bile bütün belirtilerinizi yazın..
Diğer koşullar da dahil olmak üzere önemli tıbbi bilgilerinizi yazın.
Hayatınızdaki önemli değişiklikler veya stresler de dahil olmak üzere önemli kişisel bilgilerinizi yazın.
Aldığınız tüm ilaçlar, vitaminler veya takviyelerin bir listesini yapın.
Doktorun ne dediğini hatırlamanıza yardımcı olması için size eşlik edecek bir akraba ya da arkadaşınızdan destek alın.
Doktorunuza sormak için sorular hazırlayın:
Semptomların en olası nedeni nedir?
Ne tür testlere ihtiyacım var?
Hangi tedaviler mevcuttur ve hangi yan etkileri bekleyebilirim?
Prognoz nedir?
Hala çocuk sahibi olmak istiyorsam, bana hangi seçenekler sunulabilir?
Başka sağlık durumum var. Onları birlikte nasıl en iyi şekilde yönetebilirim?
Hazırlayan: Ahmet Baba
Kaynak: www.mutluvesaglikli.com/yumurtalik-kanseri-teshis-tedavi/

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner13

HPV Aşısında İkinci Doz Yapıldı

Haberi Oku