ABD’de ara seçimde Demokratlar Senato’da çoğunluğu korumayı başardı. Nevada’da seçimin galibi Demokrat senatör Catherine Cortez Masto oldu.

İran Cumhurbaşkanı Reisi: "Protestolara kulak verilmelidir" İran Cumhurbaşkanı Reisi: "Protestolara kulak verilmelidir"

ABD’de ara seçimde Demokratlar Senato’da çoğunluğu korumayı başardı. Nevada’da seçimin galibi Demokrat senatör Catherine Cortez Masto oldu.
Böylece Demokratlar’ın Senato’daki sandalye sayısı 50 oldu. Bu rakam da Demokratlar’ın Senato’da kontrolu sağlamasına yetiyor.
Cortez Masto, oy verme sürecinde başa başa giden yarışta sonunda Cumhuriyetçi rakibi Adam Laxalt’a karşı üstünlük sağladı ve bir kez daha Senato’ya seçilmiş oldu.
Laxalt, eski Başkan Donald Trump’ın destek verdiği isimlerden biriydi.
Bu gelişmeyle Demokratlar’ın Georgia’da 6 Aralık’ta yapılacak Senato ikinci tur seçiminin sonucunu beklemesine gerek kalmadı.
Başkan Joe Biden gelişmeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Cumhuriyetçiler’in kendilerinin kimler olduğunu düşünme zamanı geldiğini kaydetti.
Biden seçime katılım oranına şaşırmadığını ve çok memnun olduğunu söyledi. ABD Başkanı, sonucun Demokrat adayların kalitesinin göstergesi olduğuna inandığını da belirtti.
Demokrat Çoğunluk Lideri Chuck Schumer da sonuçların Amerikan halkının Cumhuriyetçi Parti’nin şiddet söylemini reddettiğini gösterdiğini söyledi.
Schumer, sonuçların ülkenin demokrasiye olan inancını gösterdiğini de kaydetti.
Demokrat Senatör Raphael Warnock 6 Aralık’ta Georgia’daki seçimin ikinci turunu kazanırsa Demokratlar’ın Senato’daki sandalye sayısı 51'e yükselecek.
100 üyeli Senato’da yasa tasarılarında 50-50 durumda Başkan Yardımcısı Kamala Harris karar belirleyici oluyor.
Amerika’da iktidar partisi için bu sonuç son 20 yılın en iyisi.
Cumhuriyetçiler bununla birlikte Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde kontrolu ele geçirebilir.