Gündem:
KTÖS: 'Okulların güvenli şekilde açılacağı konusunda endişeliyiz”
banner26

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) okulların güvenli şekilde açılacağı konusunda endişeli olduğunu açıkladı.
KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil konuyla ilgili açıklamasında sendikanın okulların yeniden güvenli bir şekilde nasıl açılacağı ile ilgili öğretmenlere yönelik eğitim düzenlediğini, bilimsel bir araştırma çalışması yürüttüğünü ve  “COVID-19 Sonrası Okulların Yeniden Açılmasına Yönelik Rehber” hazırladığını dile getirildi.
“Eğitim Bakanlığı ile iki defa ‘Akademik Çalışma Takvimi’ toplantısı yapmamıza rağmen okulların yeni normal, kısmi pandemi ve tam pandemi süreçlerinde nasıl organize olacağı ile ilgili bilimsel bir veri tarafımıza sunulmamıştır” diyen Elcil, şöyle devam etti:
“KTÖS olarak, okulların ne zaman açılacağı meselesini değil, örneklerine bakarak açıldıktan sonra alınacak önlemleri konuşmamız gerektiği konusunda ısrarcıyız. Sürecin eğitim, sağlık ve güvenlik noktasında çok boyutlu olduğu ve alınacak önlemlerin uzun vadeli olması gerekeceğini görebiliyoruz.”
Elcil bu anlamda aşağıdaki adımlar Eğitim Bakanlığı tarafından ivedilikle atılmazsa, okulların sağlıklı ve güvenli bir şekilde açılacağı noktasında endişe taşıdıklarını kaydetti: 
“‘Eğitim Bilim Danışma Kurulu’ ivedilikle oluşturulmalıdır. Bakanlık, okulların açılması ile ilgili şeffaf olmalı, sık sık bilgi paylaşmalıdır.  Okullarda çocukların nasıl yönlendirileceği ile ilgili aile rehberi hazırlanmalıdır. Sosyal mesafe, hijyen kuralları, okul güvenliği ve sağlığının uygulanabilmesi için okul rehberi hazırlanmalıdır. Öğretim programları güncellenmeli, programlar pandemi süreci dikkate alınarak yeniden hazırlanmalıdır. Öğretmenin/öğrencilerin oryantasyonu ve psiko-sosyal hazır bulunuşu sağlanmalıdır. Çocuklar için yeni sosyal düzene uyum programları yapılmalıdır. Okullar uluslararası standartlara uygun olarak fiziki olarak hazırlanmalıdır. Çocukların birbirlerinden en az 2 metre mesafede oturacakları sınıf düzeni oluşturulmalıdır. Her çocuğa sınıf içinde 2,5 metre karelik alan ayrılarak oturma düzeni oluşturulmalıdır. 
Gerekli sağlık, hijyen ve güvenlik kitleri okullara temin edilmelidir.  Okul servisleri için sosyal mesafe, hijyen ve çocuk güvenliği rehberi hazırlanmalıdır. İhtiyaç halinde ek öğretmen ve eğitim çalışanı istihdam edilmelidir. Uzaktan öğretim sürecine ek bütçe ayrılmalı, okullara online eğitim altyapısı, ihtiyaçlı öğrencilere tablet ve internet erişimi sağlanmalı, öğretmenlere interaktif eğitim, iletişim becerileri ve video/simülasyon tabanlı içerik hazırlamaları için hizmet içi kurs düzenlenmeli, simülasyon tabanlı içerik üretmeli ve tüm bunları yönetecek uzaktan eğitim birimi oluşturulmalıdır. Bakanlık, eğitim sendikaları ve eğitim fakülteleri ile işbirliği halinde olmalıdır.”
Elcil açıklamasının ekinde, “pandemi dönemi ve sonrası eğitim” temalı bilimsel çalışmaya da yer verdi “Çalışmanın Eğitim Bakanlığı tarafından iyi okunmasını diler, okulların güvenli bir şekilde açılması için mücadele etmeye devam edeceğimizi belirtiriz” dedi.
TAK

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.