Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak başlattığı kurtuluş mücadelesinin 105’inci yılı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, KKTC’de de tören ve etkinliklerle kutlanacak.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Haftası” yarın başlayacak ve 19 Mayıs'a kadar sürecek.
Bakanlıktan verilen bilgiye göre, hafta dolayısıyla tören ve etkinlikler çerçevesinde öğrencilerin katılacağı kortej, dans gösterileri, sportif, kültürel, sosyal ve çevresel aktiviteler gerçekleştirilecek, devlet ve hükümet yetkilileri ziyaret edilecek.
Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yarın saat 11.00'de Haydarpaşa Ticaret Lisesi'nden öğrencileri kabul edecek. 

-Milli Eğitim Bakanı Çavuşoğlu konuşma yapacak
Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenleri çerçevesinde 19 Mayıs Pazar günü saat 08.00’de Bayrak Radyo ve Televizyonu’ndan günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapacak. Tüm ilçelerde Atatürk anıtlarına çelenk koyma törenleri düzenlenecek.

-19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Haftası etkinlik programı
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Haftası, 14-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinliklerle kutlanacak. Etkinlikler yarın 09.19’da açılış töreni ile başlayacak.
Törende, Lefkoşa Merkez okullarından gelecek öğrenciler, sorumlu öğretmenler ve sporcular, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile birlikte “Gençlik Meşalesi”ni yakacak ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlik haftasının açılışını gerçekleştirecek. Etkinlik Lefkoşa Girne Kapısı - Atatürk Anıtında yer alacak.

-Tolga Kınacı anısına etkinlikler
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları çerçevesinde öğrenciler, 15 Mayıs Çarşamba saat 10.00’da iki gün boyunca 3X3 Basketbol etkinliğine katılacak. Etkinlik, Merkez Lefkoşa’da (Açık Pazar) yer alacak.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları çerçevesinde ortaokul ve lise öğrencileri, Tolga Kınacı anısına düzenlenecek Hentbol Turnuvası da 16 Mayıs’da 10.00’da başlayacak. Turnuva Yükseliş Hentbol İhtisas Kulübü – Gönyeli’de yer alacak.

-“Işığınla Geleceğe Sürüyoruz” bisiklet turu
17 Mayıs Cuma saat 09.00’da “Işığınla Geleceğe Sürüyoruz” bisiklet turu yapılacak. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları çerçevesinde gençler bisikletleriyle, tüm ilçelerde oluşturulacak şehir içi rotalarla eş zamanlı olarak bisiklet turu yapacak.
Güzergahlar ilçe kaymakamlıkları tarafından belirlenecek. Lefkoşa’daki bisiklet turunun başlangıç ve bitişi Gönyeli Belediyesi önünden olacak.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları çerçevesinde yine cuma günü öğrenciler, Tolga Kınacı Plaj Voleybol Turnuvası’na katılacak. Turnuva Yükseliş Hentbol İhtisas Kulübü – Gönyeli’de 10.00’da başlayacak.
Aynı gün 10.00’da “Geleneksel Birkan Uzun Yolunda Geleceğe Tırmanıyoruz Doğa Yürüyüşü” de yapılacak. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları çerçevesinde Lefkoşa, Girne ve Güzelyurt bölge okullarından gelecek öğrenci ve öğretmenler, Birkan Uzun Selvili Tepesi bölgesine yürüyüş ve tırmanış gerçekleştirecek. Yürüyüş Birkan Uzun Selvili Tepesi’nde düzenlenecek.

Cumhurbaşkanı ve eşi, Cumhurbaşkanlığı personeliyle bayramlaştı… Cumhurbaşkanı ve eşi, Cumhurbaşkanlığı personeliyle bayramlaştı…

-Öğrenciler devlet protokolünü de ziyaret edecek
Kutlama programı çerçevesinde, okullardan gelecek öğrenciler devlet protokolünü ziyaret edecek. Programa göre, öğrenciler, 16 Mayıs Perşembe saat 09.30’da Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre’yi, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk ve Polis Genel Müdürü Kasım Kuni, saat 12.00’de de TC Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu tarafından kabul edilecek.
Öğrenciler 17 Mayıs Cuma ise saat 10.00’da Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Atilla Karaca’yı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç'ı, 10.30’da Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı ve 11.00’de de Başbakan Ünal Üstel’i ziyaret edecek.

-19 Mayıs Pazar günkü kutlamalar
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu Pazar sabahı saat 08.00’de Bayrak Radyo ve Televizyonu’nda (BRT) konuşma yapacak.
Saat 09.00’da da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Devlet Töreni Atatürk Anıtı önünde yer alacak. Törende, Anıtkabir’den getirilen toprak TC Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu tarafından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a takdim edilecek, anıta çelenkler sunulacak, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek.

-105. Yıl Korteji
Saat 18.00’de de Lefkoşa merkez okullarından gelecek öğrenci ve öğretmenler, üniversiteler, Spor Dairesi'ne bağlı federasyon, kulüp ve dernekler, sivil toplum örgütleri ve halkın katılımıyla “105. Yıl Korteji” gerçekleştirilecek. Yürüyüş, Lefkoşa Girne Kapısı Atatürk Anıtı’ndan - Dereboyu Avenue güzergahında yapılacak. Saat 19.19’da da Kortejin Avenue-Samsung civarına varmasının ardından Güvenlik Kuvvetleri Bando Takımı ve Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi konser verecek.

Editör: Mehmet Kasimoglu