(Kamalı Haber) - ‘Bi daha’ markası adına yıllardır fason üretim (yoğurt, ayran) yaptırdığı Musa’nın yoğurtları  firmasını 3.500.000 TL dolandıran Havva Varan ; hem ödemesi gereken parayı ödemedi hem de şirketin adını kullanarak kaçak üretim yapmaya devam etti

Bakan yok, denetleyen yok
Ülkenin tanınmış iş kadınlarından Varan Gıda ve Süt Ürünleri Direktörü Havva Varan, 3 buçuk milyon TL’lik dolandırıcılık suçlamasıyla polislik oldu. ‘Bi daha’ markasıyla yoğurt ve ayran üretmesi için Birel Sütçülük ve Ticaret Şti. Ltd. ile (Musa’nın Yoğurtları) ile anlaşma yapan ancak üretilen yoğurt ve ayran karşılığı ödemesi gereken 3 buçuk milyon TL’yi vermemek için çekleri tek imzadan çift imzaya çıkaran Havva Varan şikâyet üzerine polise çağrıldı. Polis, Varan’a “Sahtekarlıkla mal temini’ suçundan dava okuyup serbest bırakırken, Musa’nın Yoğurtları Firmasının avukatının devreye girdiği öğrenildi. Polise dilekçe veren Birel Sütçülük ve Ticaret Şti. Ltd’in avukatı, şu anda piyasada olan Bi daha ayran ve yoğurt markasının kaçak üretildiğini, insan sağlığını tehdit ettiğini lokanta ve marketlerden toplatılması gerektiğini bildirdi.

Çekleri verdikten sonra çift imzaya çıkardı
Elde edilen bilgilere göre 3 buçuk milyonluk sahtekarlık olayı şöyle gerçekleşti; Havva Varan, Musa’nın Yoğurtları Firmasıyla ‘Bi daha’ markası adıyla yoğurt, ayran üretmesi için anlaşma yaptı. Varan, anlaşma karşılığı 3 buçuk milyon tutarında, 3 ay vadeli ve tek imzayla bozdurulabilen 3 çek yazdı. Musa’nın Yoğurtları yetkilileri anlaşma uyarınca üretime başlarken, vadesi geldiği için çekleri bozdurmaya gidince büyük bir şok yaşadı. Havva Varan’ın anlaşma yapıldıktan ve 3 çeki yazdıktan sonra ilgili bankaya gidip, yasadaki boşluğu da kullanarak çek hesabını çift imzaya çıkarttığı ortaya çıktı. Böylelikle Musa’nın Yoğurtları yetkililerinin ellerindeki çekler geçersiz hale geldi.

Dava okuyup bıraktılar
Varan’dan aldıkları çekleri bozduramayan Musa’nın Yoğurtları 2 ay önce bi daha markası adına fason üretimini yaptıkları ayran ve yoğurt üretimini durdururken, Varan gıda süt ürünleri şirketi (Bi Daha) 2 aydan bu yana merdiven altı yerlerde ürettiği ayran ve yoğurtların kaselerini bardaklarının üzerine. Üretici firma olarak Birel Sütçülük ve Ticaret Şti. Ltd’in adını kullanarak ismini yazarak piyasaya lokantalara marketlere satış yapmaya devam ediyor. Hem 3 buçuk milyon TL’yi ödemeyen hem de Musa’nın Yoğurtlarının ismini kullanmaya devam eden Havva Varan, şikâyet üzerine polise çağrıldı ancak sadece aleyhine “sahtekarlıkla mal temini” suçundan dava tebliğ edilerek, serbest bırakıldı.

Şirketin mağduriyeti katlandı
Maddi açıdan zarara uğrayan Musa’nın Yoğurtlarının mağduriyeti, kaçak üretilen ayran ve yoğurtların üzerinde kendi şirketlerinin adının bulunmasından dolayı mağduriyetleri daha da arttı.
Bazı market raflarında satılan ayranların üzerinde Musa’nın Yoğurtları tarafından üretildiğine dair bilgi notu bulunurken, bazılarında ise Boğazköy -Girne yazılı kırmızı etikler dikkat çekiyor.  Bazı ürünlerin üzerinde üretim adresi Lefkoşa-Çağlayan yazılırken, gerçekte yoğurt ve ayranlar Değirmenlik bölgesinde bir mandırada kaçak ve sertifikasız üretiliyor.  Ayrıca ‘Bi daha’ markası adına satılan yoğurtlardan bazılarının üzerinde üretici firma Birel Sütçülük ve Ticaret Şti. Ltd. yazıyor, oysaki birel sütçülük yaklaşık 2 ay öncesinden bi daha markası adına fason üretim yoğurt ayran üretimini durdurduğunu açıkladı.

Sorumlusu biz olmayız
Bu durumdan rahatsız olan Musa Yoğurtları yetkilileri, avukatları aracılığıyla Tarım Bakanlığına, Veteriner Dairesine ve polise dilekçe vererek, şu anda marketlerde satılan ‘Bi daha’ markası adına satışı yapılan yoğurt ve ayran ürünlerinin Birel Sütçülük ve Ticaret Şti. Ltd’in (Musa’nın Yoğurtları) tarafından üretmediğini, herhangi bir sorun yaşanması halinde sorumlu olmayacaklarını bildirdi. Tüm yetkili birimlere başvuru yapılmasına rağmen, nerede üretildiği belli olmayan ayranların, yoğurtların marketler, restoranlarda satışının yapıldığı görüldü.

Eşini darp eden şahıs mahkemeye çıkarıldı Eşini darp eden şahıs mahkemeye çıkarıldı

Hijyen yok, denetim yok
Birel Sütçülük ve Ticaret Şti. Ltd’in avukatının polis ve devletin yetkili birimlerine verdiği dilekçede sağlıksız, kaçak ve hijyen koşullarından uzak ve sertifikasız üretilen ürünlerin toplatılmasını, Musa’nın Yoğurtların adının kullanılmasına karşı işlem yapmasını talep etti.