Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Avro Bölgesi'nde ekonomik büyüme beklentisini yüksek enerji fiyatları ve hanelerin düşen satın alma gücü nedeniyle düşürürken, enflasyon beklentisini yükseltti.

Almanya Güney Kıbrıs’tan 500 sığınmacı almak niyetinde Almanya Güney Kıbrıs’tan 500 sığınmacı almak niyetinde

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Avro Bölgesi'nde ekonomik büyüme beklentisini yüksek enerji fiyatları ve hanelerin düşen satın alma gücü nedeniyle düşürürken, enflasyon beklentisini yükseltti.
AB Komisyonu'nun "Avrupa Ekonomik Tahminleri 2022 Kış Raporu" yayımlandı.
Raporda, AB ekonomisinin bu yıl yüzde 3,3, 2023'te yüzde 0,3 Avro Bölgesi ekonomisinin de 2022'de yüzde 3,2 ve 2023'te yüzde 0,3 büyüyeceği öngörüldü.
AB Komisyonu'nun bir önceki "Sonbahar" raporunda, Avro Bölgesi ekonomisinin 2022'de yüzde 2,7 ve 2023’te yüzde 1,4 büyüyeceği tahmin edilmişti.
Son raporla birlikte Avro Bölgesi'nin bu yılki büyüme beklentileri 1,1 puan aşağı yönlü revize edilmiş oldu.
AB Komisyonu Ekonomiden Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni, raporun sunumunda, “Ekonomik durum önemli ölçüde kötüleşti.” yorumunda bulundu.
Raporda, ekonominin son çeyrekte küçüldüğü ve ilk çeyrekte daralmaya devam edeceği kaydedildi.
Komisyon raporunda, ekonomiye ilişkin yüksek belirsizliğe dikkat çekilirken yüksek enerji fiyat baskıları, yüksek enflasyonla hanelerin satın alma gücündeki düşüş küresel ekonomide soğuma ve daha sıkı finansman koşullarının AB’de çoğu ülkeyi resesyona sürükleyeceği beklentisine de vurgu yapıldı.

- Enflasyon beklentisi arttı
Öte yandan, AB Komisyonu, Avro Bölgesi'ne ilişkin enflasyon beklentisini 2022 için yüzde 7,6’dan yüzde 8,5'e yükseltirken, 2023 için de yüzde 6,1 enflasyon öngördü. AB için ise enflasyon öngörüsü 2022 için yüzde 8,3’ten yüzde 9,3'e çıkarılırken, 2023 için yüzde 7 enflasyon oranı tahminine yer verildi.
Raporda, Alman ekonomisinin gelecek yıl yüzde 0,6 küçülmesi beklenirken, Slovakya'nın yüzde 7,5, Yunanistan'ın yüzde 6,3 ve Malta’nın yüzde 4 büyüyeceği öngörüldü.