ABD Kongresi’ndeki dengeyi belirleyecek ara seçimler bugün yapılıyor.

ABD Kongresi’ndeki dengeyi belirleyecek ara seçimler bugün yapılıyor.
Milyonlarca Amerikalı ekonomik sıkıntılar, kürtaj hakkının federal düzeyde kaldırılması ve demokrasinin geleceğiyle ilgili kaygıların gölgesinde oy kullanıyor.
Oylama ABD Temsilciler Meclisi'nin tamamı, Senato'nun yaklaşık üçte biri ve kilit eyalet valilikleri için yapılıyor.
Seçim kampanyası süreci Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasındaki söz düellosuna ve derin siyasi bölünmeye sahne oldu.

-Trump’tan yeniden başkan adaylığı sinyali
Başkan Joe Biden, seçim kampanyasının son konuşmasında Cumhuriyetçilerin zaferinin ülkenin demokratik kurumlarını zayıflatabileceği uyarısında bulundu.
Eski Başkan Donald Trump yeniden başkan adayı olabileceğinin sinyalini verdi. Trump, "15 Kasım Salı günü Florida Palm Beach'teki Mar-a-Lago'da çok büyük bir duyuru yapacağım" dedi.
Ara seçim sonucu Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu kazanması halinde, Demokrat Başkan Joe Biden’ın yasama gücü zayıflamış olacak.
Demokratlar şu anda Beyaz Saray'ı ve Kongre'nin her iki kanadını çok az farkla kontrol ediyor.
Bir başkanın dört yıllık görev süresinin ortasına denk gelen ara seçimlerde, çoğunluğu olan parti genellikle sandalye kaybediyor. Dolayısıyla ara seçim, Biden’ın liderliği için de bir referandum olarak görülüyor.

Güney Kıbrıs'ta haftalık Covid-19 rakamları: 5 ölü 3 bin 854 vaka Güney Kıbrıs'ta haftalık Covid-19 rakamları: 5 ölü 3 bin 854 vaka

-Biden'a destek yüzde 39
Reçeteli ilaç fiyatlarını düşürme, temiz enerjiyi yaygınlaştırma ve ülkenin altyapısını yenileme vaatlerini yerine getirmesine karşın Biden’ın, son 40 yılın en kötü enflasyonu, ABD-Meksika sınırındaki rekor yasadışı geçişler ve seçmenlerin suçla ilgili endişelerinin ardından popülaritesinin düştüğü görüldü. Reuters/Ipsos'un son anketine göre, Biden'a destek yüzde 39.
Cumhuriyetçilerin, Temsilciler Meclisi ya da Senato'yu kazanması halinde, Biden'ın kürtaj hakkını koruma ve diğer önceliklerini Kongre'den geçirme planlarının sonu gelmiş olacak.
Cumhuriyetçilerin liderliğindeki bir Senatonun, Biden'ın adli ya da idari görevlere aday gösterilmesini de engelleyebilir.
Seçim tahmincileri ve analistler, Cumhuriyetçilerin 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu kazanmak için yeterli olan yaklaşık 25 sandalye kazanacağını tahmin ediyor. Ayrıca, Cumhuriyetçilerin Senato'nun kontrolünü kazanmak için ihtiyaç duydukları bir sandalyeyi de alabileceğini bildiriyorlar.

-Musk’tan Cumhuriyetçilere destek
Bu arada Twitter'ı satın alan milyarder iş adamı Elon Musk, dün bir paylaşımda bulunarak, "bağımsız düşünen seçmenlerin" Cumhuriyetçi bir Kongre'ye oy vermesi gerektiğini söyledi.
Cumhuriyetçiler liderliğindeki bir Senatonun, Ukrayna’ya yapılan yardımları da yavaşlatacağı tahmin ediliyor.