1961-1970 Yılları arasında Gazi Mağusa'da geçen görev yıllarım yaşamımın unutulmazları ile dolu.
Namık Kemal Lisesindeki Felsefe öğretmenliğim.Benim olmazsa olmazım.
Bu görevimi sürdürdüğüm esnada beraberlik yaşadığım öğretmen arkadaşlarım.Ve ilgili anılarım.
Birlikté görev yaptığım arkadaşlarımın vefat edenlerine Allahtan rahmet,yaşayanlarına sağlık,mutluluk ve uzun ömürler dilerim.
"YILLAR YILLARI KOVALIYOR..." demişti büyük Edebiyatçımız Yakup Kadri Karaosmanoğlu .YABAN romanı ile. Bu değerli insanımızı hiç unutmadım.Onu her zaman rahmetle anarım...
Doğrudur,yıllar yılları kovalıyor...
Ve geride bıraktığımız fakat asla bizden kopmayan ve ölünceye kadar kopmayacak olan acı ve tatlı anılarımız.
Öğrenciler için öğretmenlerine gösterdikleri minnet ve şükranlarını gözlerim yaşararak anarım.Onları öz evlatlarım ve torunlarım kadar hala severim.Vefat edenleri,müsademelerde şehit olanlar da var aralarında.Toprakları bol olsun.Kendilerine Allahtan rahmet dilerim.Geride bıraktıklarına Allahtan sabırlar dilerim.
Onları,tüm öğrencilerimi çok sevdim.Onlarla birlikte ömrümü gururla sürdürmekte olduğumu bilsinler istedim.
Öğretmenlik çok güzel bir meslek.İyi ki bu mesleği seçmişim.Ve mutat söylemi her zaman söylerim yeri geldikçe.
"Tekrar dünyaya gelmek mümkün olursa Allahımdan beni öğretmen yaratmasını isterim.
Halen toplumda önemli öğrencilerim olduğunu biliyorum.Ve mevcut iletişim imkankarı ile onları,özellikle mesleklerindeki başarılalarını yakinen takip etmekteyim.Onlarla hep gurur duymaktayım.Sağlık,mutluluk ve başarılarının artarak devamını dilerim.
Belirttiğim yıllar içerisinde Gazi Mağusa'da sadece öğretmenlik yapmadım.Her şeyden önce güzel Mağusa'yı tanıdım.Orda güzel insanlarla
birlikte yaşadım.Onlarla anılarım oldu.Rahmetle andığım değerli insanları var yaşamımda.Nur içinde yatsınlar.Yaşayanları da var.Sevdiğim tanıdığım.Selam ve sevgilerimi sunarım onlara da.Sağlık ve mutluluklarını isterim her zaman.Örneğin sahne sanatı ile ilgilendim.Öre ncilerimden oluşan yurttan sesler korosu kurdum.Radyo konserlerlerine öncülük ettim.

Ögretmenliğim esnasında ailem de oldu ayni zamanda.Gazi Mağusa aileleri ile birlikte sevgilerle, saygılarla yaşadık.Eşimi de öğretmen arkadaşlarım arasından seçtim. İsmi Solmaz Ersöz... Fen.Gr.öğretmeni.Ayrıca bir ressam.Ve birlikte birbirimizle istişare ederek öğretmenliğimizi başarı ile sürdürdürmeye çalıştık.Takdir öğrencilerimizin... Takdir değerli Gazi Mağusalı ailelerin.Ve ilk doğan çocuğum da Gazi Mağusa'da doğdu .1969da.

İsmi Candan Kortay.O da aile mesleğini seçti.Öğretmen oldu.Halen Türk

Maarif Kolejinin Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Gazi Magusada ben sadece öğretmenlik yapmadım .Müsademe yıllarında bir süre eş görev olarak o zamanlar kurulmuş Egitim Bölüğünde eğitim subaylığı yaptım.Bundan şeref duyarım.Birlikte çalıştığım komutan ve askerlik arkadaşarlarımı sevgi ve saygılarımla anarım.Yaşamımda bu calışmalarımla hep onur duydum ve halen bu onurla yaşamımı sürdürmekteyim.

Bütün Gazi Mağusa yaşantılarımı anlatabilsem takdir edersiniz ki kitaplar sığmaz.Şimdilik bu kadarla yetinme durumundayım.Dilerim sağlığım müsait olduğu sürece başka anılarımı da siz değerli okurlarımla paylaşmayı çok isterim.Şimdilik geçici olarak diyelim.Sizlere sevgi ve saygı ile veda ederim.