KKTC’deki eski Rum taşınmazlarıyla ilgili tutuklanan kişilerin davalarında gelişmeler KKTC’deki eski Rum taşınmazlarıyla ilgili tutuklanan kişilerin davalarında gelişmeler

Baf’ın dağlık kesiminde dün öğle saatlerinde çıkan ve henüz söndürülemeyen büyük yangın Rum gazetelerinde fotoğraf desteğiyle geniş yer buldu.
Yangın nedeniyle mülklerde ve tarımsal arazilerde büyük zarar meydana geldiği, insanların evleri içerisinde ölüm tehlikesiyle karşı karşıya geldiği bildirildi.
Politis haberi “Uçar İmkanlar Olmadan Kaderimizle Oynamaya Devam Ediyoruz… Baf’ta Büyük yangın Geceye Kadar Devam Ediyordu… İnsan Hayatları Tehlikeye Girdi, Köyler ve Evler Boşaltıldı” başlığıyla manşete çekti.
Psathi köyünde başlayan ve hızla  yayılan yangın nedeniyle Polemi, Psathi, Lemona, Kurdaka ve Hulu köylerinin boşaltıldığı, binalarda ve tarımsal arazilerde büyük zarar meydana geldiği kaydedilen haberde, bazı insanların evlerinin içerisinde ölümle burun buruna geldiği belirtildi. Habere göre insanların solunum sıkıntısı çekmesi nedeniyle bölgeye çok sayıda ambülans  gönderildi. Hayvan sahipleri yangında yaralanan hayvanlarını kendi imkanlarıyla kurtarıp veteriner kliniklerine götürmeye çalıştı.
Kısa sürede geniş bir alana yayılan büyük ölçekteki yangın nedeniyle Larnaka’daki Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nde kriz masası kuruldu. “Ölüdeniz Konferansı” için Ürdün’de bulunan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis de dün akşam süratle Güney Kıbrıs’a dönerek Larnaka’daki Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’ne gitti.
Gazete haziran ayı içerisinde olunmasına rağmen halen yangınlarla mücadele için yeterli hava aracına sahip olunmadığına dikkat çekerek Rum Yönetiminin dün gece komşu devletlere ve Avrupa Sivil Koruma Mekanizmasına, Yunanistan’a ve İsrail’e yardım çağrısında bulundu. Yunanistan iki adet Canadair tipi yangın söndürme uçağı gönderdi.
Rum Orman Dairesi’ne ait yangın söndürme uçağının kısa süre müdahalede bulunabildiği kaydedilen habere göre, Arjantin-Mısır’dan 2 Air Tractor AT 802 tipi yangın söndürme uçağı gönderildi, Avusturya’dan da aynı tipte iki uçak gönderileceği açıklandı.  
Gazete, Mısır’dan Güney Kıbrıs’a ulaşan iki yangın söndürme uçağının, gazetenin baskıya girdiği saatte yangına müdahale edebilecek durumda olmadığına dikkat çekti.
Habere göre, yeni seçilen Baf Kaza Yerel Yönetim Amiri Haralambos Pittokopidis kriz merkezinin Baf yerine Larnaka’da kurulmasını “çok trajik” diyerek eleştirdi. İlk andan itibaren görüştüğü Orman Dairesi Müdürü’nden, protokol  nedeniyle mecburen Larnaka’da olduğunu öğrendiğini söyleyen Pittokopidis, yangınlar konusunda deneyimli bir kişinin sahada olmak yerine Larnaka’da kriz masasında olmasını sert dille eleştirdi.  Pittokopidis Orman Dairesi Müdürü’nün, Girit’te bulunan Tarım Bakanı’nı arayarak rica etmesi üzerine sahaya indiğine dikkat çekti.
Alithia da “Bir Cehennem Yaşıyoruz, İstifa Edin!” başlıklı manşet haberinde yangından etkilenen bölge sakinlerinin, yangına geç ve yetersiz müdahale yüzünden ölümle burun buruna geldikleri, yaralanıp hastaneye kaldırılanlar olması, evlerin, hayvanların ve binaların yanması nedeniyle hükümeti istifaya çağırdığını yazdı.
Filelefthgeros “Baf Köyleri Cehennem Ateşinde… Köyler Boşaltıldı, Evler yandı, İnsanlar Yaralandı… Dün de Uçar İmkan Yoktu” başlıklı haberinde alevlerin, geçtiği yerdeki her şeyi yaktığına dikkat çekti.

Editör: Mehmet Kasimoglu