Girne-Lefkoşa anayolunda boş tüp yüklü kamyonet devrildi… Sürücü yaralandı Girne-Lefkoşa anayolunda boş tüp yüklü kamyonet devrildi… Sürücü yaralandı

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde (KSTU) yürütülen “sahte diploma” soruşturması kapsamında tutuklanan Gazimağusa Polis Müdürü Barış Sel, teminat talebiyle yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi'ne çıkarıldı. 
"Sahte diplolama" soruşturması kapsamında tutuklu bulunan ve teminat talebiyle Lefkoşa'da mahkemeye çıkarılan Mağusa Polis Müdürü Barış Sel, polisin teminat talebine itiraz etti, kaçma şüphesi olmadığını söyledi.
Yakında polis terfilerinin beklendiğini, kendisinin Polis Genel Müdürü olmak için en iyi aday olduğunu ancak mevcut müdür tarafından önünün kesildiğini, kendisine komplo kurulduğunu iddia etti.
Mahkemede yeni bulgular aktaran polis, zanlının mezuniyet belgesi ve sahte diplomayı tedavüle sürerek Ekim 2023'ten bu yana toplamada 7 bin 174 TL suç geliri elde ettiğini söyledi. Polis ayrıca yine aynı diploma sayesinde terfi sınavında 3 puan elde ettiğinin tespit edildiğini aktardı.
"Bu bir komplodur" "Sahte diplolama" soruşturması kapsamında Lefkoşa'da teminata bağlanmak üzere Mahkemeye çıkarılan Mağusa Polis Müdürü Barış Sel, mahkemede gözyaşlarına boğuldu, "Bu bir komplodur" dedi.
Polis, zanlının notlarının, üniversitenin not sistemine sadece bir günde girdiğini de anımsattı. Sel'in master programının tezli olduğunu söyleyen polis, akademi kuralları gereği zanlının tezini jüri önünde sunması gerektiğini ancak sunmadığının tespit edildiğini aktardı. Polis, zanlının uygun teminata bağlanarak tutuksuz yargılanmasını talep etti.
Bunun üzerine Sel'in avukatları, talebe itiraz etti. Sel'in avukatı Mustafa Asena, zanlının kişiliğinin kötülenmesi amacıyla teminata bağlanmasının talep edildiğini iddia etti, yaşananların bir komplodan ibaret olduğunu savundu. Avukat Asena, Sel'in tezini jüri önünde sunması gerektiğini bilmediğini, kimsenin kendisini bu yönde yönlendirmediğini öne sürdü. Daha sonra Sel, mahkemede söz aldı, gözyaşlarına boğularak; yaşanan sürecin, Polis Genel Müdürü tarafından kendisine kurulan bir komplo olduğunu iddia etti.
"Kaçma niyetim yok. Bur bir komplo. Müdürün bize kurduğu bir komplo. 27 senelik hizmetim var. Ben bu durumlara düşecek adam değilim. Polis Genel Müdürlüğü için en büyük aday bendim. Atın çamur da temizlesin dediler. Diplomayı hazırlayan Serdal Gündüz, imza atan Eğitim Bakanlığı. Ben sahte olduğunu nereden bileyim? Düşünün ki bir döviz bürosuna gittim, Dolar aldım. Sonra markete gittim ve paralardan biri sahte çıktı. Burada suçlu ben miyim? Ben tezi yazıp verdim. Bana ne yapmam gerektiğini kimse söylemedi. Ben en büyük genel müdür adayıydım. Yine komploya kurban gittim."

TUTUKSUZ YARGILANACAK
Mağusa Polis Müdürü Barış Sel, 75 bin TL teminat ve iki KKTC yurttaşının 750 bin TL kefalet senedi imzalaması, ayrıca yurt dışına çıkışının yasaklanması şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Mahkeme, Sel'in ispatı vücut yapmaması yönünde karar üretti.

Editör: Mehmet Kasimoglu