Yıltan Taşçı Akademi 2. Lefkoşa Fotoğraf Günleri yarın başlıyor Yıltan Taşçı Akademi 2. Lefkoşa Fotoğraf Günleri yarın başlıyor

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu, ülkede, gençler arasındaki esrar kullanımının arttığını belirterek, bunun, ülke gençliğinin geleceği açısından büyük bir tehlike oluşturduğunu vurguladı.
“Bağımlılıkla mücadelede KKTC Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’ndan yeni adımlar” başlıklı açıklamada, Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Teyfide Tecel Hatipoglu başkanlığında yürütülen ve 40'tan fazla ülkede uygulanan “European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs ESPAD 2023” başlıklı çalışmanın, KKTC’de uygulanması neticesinde, gençler arasında madde kullanımının vahim tablosunun gözler önüne serildiği açıklandı.
Başbakanlık Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonun eğitim danışmanı ve klinik supervisoru olan Dr. Zafer Bekiroğulları’nın, aynı zamanda “ESPAD 2023” çalışması yönetimini ve denetimini gerçekleştirerek önemli bir rol üstlendiği belirtilen açıklamada, verilere göre, KKTC gençliğinin madde kullanımıyla ilgili durum şöyle:
“Sigara kullanımı oranı %29.5, Alkol kullanımı oranı %57.4, Esrar kullanımı oranı %3.8, Ekstasi kullanımı oranı %0.2, Amfetamin kullanımı oranı %0.2, Kokain kullanımı oranı %0.6, Eroin kullanımı oranı %0.4, Sentetik kanabinoid (bonzai) kullanımı oranı %0.4, Reçetesiz sakinleştirici veya yatıştırıcı kullanımı oranı %3.4.”
Özellikle esrar kullanımındaki yüzde 3.8'e yükselen oranın, KKTC gençliğinin geleceği açısından büyük bir tehlike oluşturduğu vurgulanan açıklamada, bu durumun, ilgili kurumlar tarafından hızla yeni stratejiler geliştirmesi ve bu konuda önlemler alınması gerekliliği kaydedildi.
Teyfide Tecel Hatipoğlu'nun başkanlığında yürütülen komisyon faaliyetleri çerçevesinde gençleri koruma ve toplumu güvende tutma amacıyla kararlılıkla yeni mücadele tekniklerinin uygulamaya konduğu ifade edilen açıklamada, verilerin, akademik bir makale olarak yayınlanması ve yakın zamanda tamamlanacak detaylı komisyon raporuyla kamuoyuyla paylaşılacağı belirtildi.
Açıklamada, elde edilen bilimsel verilerin, toplumun madde kullanımının önlenmesine yönelik bilinçlendirilmesine ve mücadele stratejilerinin geliştirilmesine önemli bir katkı sağlayacağı belirtildi.