35. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nda Yüzücüler Kıtaları birleştirdi. Dünyanın Asya’dan Avrupa’ya yapılan tek yüzme yarışı Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nda 77 ülkeden 2600’ü aşkın yüzücü, İstanbul Boğazı’nda kulaç attı. Yarışta kadınlar genel klasmanda Burcunaz Narin 42 dakika 54 saniye ile birinci olurken, erkekler genel klasmanda ise 41 dakika 22 saniyelik derecesi ile Kıbrıslı Türk yüzücü Doğukan Ulaç birinciliği elde etti. Doğukan Ulaç bu başarısıyla üst üste ikinci, toplamda ise üçüncü şampiyonluğunu elde ederek tarihe geçti.
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından, Samsung Türkiye ana sponsorluğunda, İstanbul Valiliği’nin koordinasyonu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve diğer 26 kamu kuruluşu, özel kurum ve sivil toplum örgütünün iş birliği ile “Herkes için Spor” teması altında düzenlenen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, her yıl olduğu gibi bu sene de binlerce yerli ve yabancı yüzücüyü İstanbul Boğazı’nın serin sularında bir araya getirdi.
Yarısını yabancı yüzücülerin oluşturduğu, 77 ülkeden 2600’ü aşkın yüzücünün katıldığı 35. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, Kanlıca’dan başlayıp Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda son buldu.
Dünyanın 5 kıtasından katılımcıları buluşturan etkinlikte yüzücüler, 6,5 kilometrelik parkuru en hızlı yüzen olabilmek ve Kıtalararası Yüzücü ünvanının sahibi olmak için birbirleriyle yarıştı.

Şampiyon Vites Düşürmüyor (0-5) Şampiyon Vites Düşürmüyor (0-5)

İşte şampiyonlar!
Dev yarışın 35. yılında kadınlar genel klasmanda 42 dakika 54 saniye derecesi ile 1. Burcunaz Narin olurken 2. Hilal Zeyneb Saraç, 3. Ada Liza Çelik oldu.
Erkekler genel klasmanda ise 41 dakika 22 saniyelik derecesi ile 1. Doğukan Ulaç, 2. Kerem Hoşgör, 3. Halil Şensoy oldu.
Dereceye giren isimlere plaket ve madalya verilirken İstanbul Boğazı’nın en hızlı yüzücüleri, Samsung’un özel ürünleriyle ödüllendirildi.

Boğaz’da şölen, kıyıda festival
Boğaz’da yüzücüler eşsiz İstanbul manzarasında yarışırken, kıyıda yarışı izleyenler için festival havası vardı. Sporseverler, yüzücülerin kıyasıya rekabetini Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda Samsung tarafından kurulan etkinlik alanında takip etti. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İstanbul Valisi Davut Gül, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, Samsung Electronics Türkiye Başkanı ve CEO’su Philip Choi ve TMOK Başkan Vekili ve Boğaziçi Organizasyon Komitesi Başkanı Nihat Usta organizasyona katılarak yüzücülerin heyecanına eşlik ettiler.

35 Yıldır Dünyanın En İyi Açık Su Yüzme Yarışlarından Biri
İlk defa 23 Temmuz 1989’da 68 yüzücü ile Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) desteği ile düzenlenen yarış, 2023 yılında 77 ülkeden 2600’ü aşkın yüzücüyü bir araya getirdi. 2010 yılından beri yarışı tamamlayan yüzücüleri “Kıtalararası Yüzücü” sertifikası ile ödüllendiren Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, 2016 yılında Dünya Açık Su Yüzme Birliği (WOWSA) tarafından “Yılın En İyi Açık Su Yüzme Organizasyonu” olarak seçilmiş, 2019 yılında ise “Dünyanın En İyi 100 Açık Su Yüzme Yarışı” listesinde birinciliği elde etmişti.