Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda 2024 Mali Yılı Merkezi Devlet Yönetimi Bütçe Yasa Tasarısı çerçevesindeki görüşmeler 3. gününde.
Meclis Genel Kurulu’nda dün yaklaşık 13.00 sıralarında başlayan görüşmeler bugün sabah 07.30 sıralarında tamamlandı.
İlk olarak 1 milyar 82 milyon 8 bin 700 TL’lik Başbakanlık bütçesi ele alınarak oy çokluğuyla kabul edildi.
Başbakanlığa bağlığı kurumların da görüşüldüğü Genel Kurul toplantısında daha sonra 1 milyar 203 milyon 447 bin 700 TL’lik Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı bütçesi ele alınarak oy çokluğuyla kabul edildi.
Cumhuriyet Meclisi’nin bugünkü görüşmeleri saat 15.00’te başlayacak. Genel Kurul’da bugün ilk olarak 2 Milyar 99 Milyon 626 bin 600 TL olan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ardından da 588 Milyon 99 bin 400 TL olan Dışişleri Bakanlığı bütçeleri ele alınacak.

- Başbakan Üstel: “2024 yılı büyük yatırımların ve yeni reformların yılı olacak”
Başbakan Ünal Üstel, 2024 yılının büyük yatırımların ve yeni reformların yılı olacağını vurgulayarak, “Elektrikle ilgili asrın projesi bu yıl inşallah başlayacak ve 5 yıllık gibi kısa bir sürede tamamlanacak” dedi.
“Elektrik projesi bu ülkenin geleceğinin teminatıdır. Turizminin teminatıdır. Ekonomisinin teminatıdır. Yaşamsal tüm değerlerin teminatıdır. Çünkü bir ülkede enerji yoksa o ülkenin kendinin de enerjisi yoktur” diye konuşan Üstel, “Kıb-Tek bizim öz kurumumuzdur. Onu hep koruyacağız. Ancak enerjinin çeşitlendirilmesi ile birlikte arz güvenliğimizi sağlayacağız” vurgusu yaptı.
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun dünkü bütçe mesaisinde 1 milyar 82 milyon 8 bin 700 TL’lik Başbakanlık bütçesinin oy çokluğuyla kabul edilmesinin ardından Başbakanlığa bağlı kurum bütçeleri görüşüldü.
1 Milyar 32 Milyon 800 bin TL’lik BRTK 2024 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı, madde görüşülmesinin ardından 26 kabul, 12 ret olmak üzere oy çokluğuyla kabul edildi.
348 Milyon 768 bin 465 TL’lik Vakıflar İdaresi 2024 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı madde madde görüşülmesinin ardından 26 kabul, 13 ret olmak üzere oy çokluğuyla Genel Kurul’dan geçti.
359 Milyon 435 bin TL’lik Din İşleri Dairesi 2024 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı madde madde görüşülmesinin ardından 28 kabul, 11 ret olmak üzere oy çokluğuyla kabul edildi.
13 Milyon 512 bin TL’lik Yayın Yüksek Kurulu 2024 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı 27 kabul, 11 ret olmak üzere oy çokluğuyla Genel Kurul’dan geçti.
5 Milyon 484 bin TL’lik Kişisel Verileri Koruma Kurulu 2024 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı, 28 kabul 14 ret olmak üzere oy çokluğuyla kabul edildi.

VATAN Manşet - 2 Mart 2024 VATAN Manşet - 2 Mart 2024

-Üstel
Başbakan Ünal Üstel, milletvekillerinin konuşmaları sonrasında Başbakanlığa bağlı Kişisel Verileri Koruma Kurulu 2024 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı görüşüldüğü sırada söz alarak, Genel Kurul’a hitap etti.
KKTC 2024 Mali Yılı Merkezi Devlet Yönetimi Bütçesi’nin ülkeye hayırlı olmasını dileyen Başbakan Üstel, bütçe hazırlıklarında katkı koyan tüm bakanlıklara, dairelere, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nin başkan ve üyelerine teşekkürlerini sundu. Üstel ayrıca, bütçe maratonuna katkı koyan tüm Modeller eclis çalışanlarına, Genel Kurul’da hazır bulunan milletvekillerine ve tüm basın ve yayın çalışanlarına da teşekkür etti.
Başbakan Üstel, 2023 yılının yaşanan tüm dış kaynaklı ekonomik sorunlara rağmen KKTC tarihi adına önemli reformlara imza atılan, önemli projelerin tamamlandığı ve önemli projelerin başlatıldığı bir yıl olarak tarihe geçtiğini kaydetti.
“2023 yılı güzel olayların yanında felaketlerle yüzleştiğimiz de bir yıl olmuştur” diyen Başbakan Üstel, “6 Şubat depreminde yaşadığımız acı hala yüreklerimizi dağlamaktadır. Ancak tarih boyunca yaşadığımız en büyük felaketlerden biri olan asrın depreminde vatandaşlarımıza sahip çıkma konusunda hükümetimizin ortaya koyduğu devlete yaraşır tutum, tüm halkımız tarafından takdir edilmiştir” diye konuştu.

-“Davaların görülmeye başladığı ilk gün hep birlikte orada olacağız”
Şimdi de davayı takip ettiklerini dile getiren Başbakan Üstel, “İsias ve vatandaşlarımızın can kaybına uğradığı binalarla ilgili tüm davalar bizim ortak davamızdır. Allah kısmet ederse davaların görülmeye başladığı ilk gün de hep birlikte orada olacağız” dedi.
2023 yılının aynı zamanda yıllardır ertelenen yapılmayan devrim nitelikli projelerin de hayata geçirildiği bir yıl olduğunu vurgulayan Başbakan Üstel, yıllar boyu süren Yerel Yönetimler Reformu’nun hükümet tarafından hayata geçirildiğini belirterek, bunun da bir devrim olduğunu ifade etti.
Yıllarca tamamlanamayan yeni Ercan Havalimanı projesinin tamamlandığını ve hizmete açıldığını dile getiren Üstel, asrın en büyük ikinci projesi olacak olan Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi ve enterkonnekte sisteme geçiş projesinin başlatıldığını söyledi.
26 yıl sonra 5 yıllık kalkınma planı hazırlıklarının yine bu dönemde başlatıldığını belirten Üstel, “Yaşanan ekonomik sıkıntıların aşılması adına sosyal yardım alanlara, engellilere en büyük destek yine bu dönemde hayata geçirilmiştir. 17 yıl sonra engelli istihdamı yine bu dönemde bizim hükümetimiz tarafından yapılmıştır” dedi.

-“124 okulumuzda toplam 746 binada 1385 test yapıldı”
Yarım kalan önemli yol projelerinin bulunan kaynakla tamamlandığını belirten Başbakan Üstel, şöyle devam etti:
“Kamu binalarının, okulların depreme karşı dayanıklılık testleri yıllar sonra bizim iktidarımız döneminde yapılmıştır. Bu testler dosyalarda bırakılmamış, test sonuçlarına göre güçlendirme isteyen binaların projeleri de başlatılmıştır. Bu kapsamda 124 okulumuzda toplam 746 binada 1385 test yapılmıştır.”
Sosyal konut projeleri, kırsal kesim arsalarının bitirilmeyen alt yapı çalışmalarını da yaptıklarını ifade eden Başbakan Üstel, gençlere yönelik ilk evim kredisini, tarihte ilk kez başlattıklarını ve bu sayede 262 genci ilk kez ev sahibi yaptıklarını kaydetti. Üstel, yeni dönemde bu desteği sürdüreceklerini belirtti.
Tarihte en çok okul yapımı başlatılan ve açılan bir yılın geride bırakıldığını ifade eden Üstel, “Ortaya koyduğumuz yapıcı tutum, girişimlerimiz sayesinde, gerek devlet eliyle gerekse yardımsever yurttaşlarımız aracılığı ile okul yapımında önemli yol alıyoruz” diye konuştu.
İş dünyasına verilen teşvikler, sanayiye verilen teşvikler, çiftçiye, tarımcıya, hayvancıya yapılan desteklerin aksatılmadığını, azaltılmadığını, artırıldığını dile getiren Üstel, işçiye, memura, kamu çalışanlarının tamamına hak ettikleri ücretlerin tam zamanında ödendiğini söyledi. Üstel, enflasyonla ilgili kayıplara müsaade edilmediğini, halkın refah seviyesinin korunduğunu kaydetti.

-“2024 gençlerin kolayca ev sahibi olacakları bir yıl olacak”
“Sosyal konut projelerimizi başlatıyoruz. 2024 gençlerin kolayca ev sahibi olacakları bir yıl olacak” diyen Başbakan Üstel, yol projelerini 2024 yılı içerisinde tamamlayacaklarını, özellikle Girne ve Lefkoşa’da yaşanan trafik sıkıntılarının devreye girecek çevre yolları ile son bulacağını söyledi.

-“Elektrikle ilgili asrın projesi bu yıl inşallah başlayacak ve 5 yıllık gibi kısa bir sürede tamamlanacak”
“Elektrikle ilgili asrın projesi bu yıl inşallah başlayacak ve 5 yıllık gibi kısa bir sürede tamamlanacak” diye konuşan Başbakan Üstel, şunları kaydetti:
“Düşmeye başlayan enflasyonla halkımızın alım gücü yükselmeye başlayacak, biz de vereceğimiz artışlarla bu seviyenin daha da yukarılara çıkmasını sağlayacağız. 2024 yılı üretime dayalı tüm sektörlerin daha da çok destekleneceği bir yıl olacak”
Mecliste bu yıl da çok çalıştıklarını, çok yasa yaptıklarını ifade eden Üstel, “2024 yılında da bu böyle olacak. Yıllardır geçirilmeyen reform nitelikli yasaları teker teker geçireceğiz” dedi.

-“Kıb-Tek bizim öz kurumumuzdur. Onu hep koruyacağız”
“Elektrik projesi bu ülkenin geleceğinin teminatıdır. Turizminin teminatıdır. Ekonomisinin teminatıdır. Yaşamsal tüm değerlerin teminatıdır. Çünkü bir ülkede enerji yoksa o ülkenin kendinin de enerjisi yoktur” diye konuşan Üstel, “Kıb-Tek bizim öz kurumumuzdur. Onu hep koruyacağız. Ancak enerjinin çeşitlendirilmesi ile birlikte arz güvenliğimizi sağlayacağız” vurgusu yaptı. Başbakan Üstel, tüm bunların yanında yeşil enerji üretimini de diledikleri kadar artıracaklarını kaydetti.
Nüfus sayımının en son 2011 yılında yapıldığını dile getiren Üstel, “Üzerinden 12 yıl geçti. Bugüne kadar tüm hükümetler nüfusu eldeki bilimsel verilere dayalı projeksiyonlarla saptadı. Biz de öyle yapacağız.  Dünyada insanları eve kapatarak nüfus sayımı yapmıyorlar. Biz de insanımızı eve kapatmak istemiyoruz” şeklinde konuştu.
Bugüne kadar yüzde 50 belediyede tamamlanan Mekânsal Adrese Dayalı Kayıt Sistemini 2024 yılında yüzde yüze çıkaracaklarını belirten Üstel, “Bu da bize nüfus anlamında ciddi anlamda katkı sağlayacaktır” dedi.
Başbakanlığa bağlı olan Spor Dairesi’nde de önemli çalışmalara imza attıklarını dile getiren Başbakan Üstel, şunları dile getirdi:
“Spor alt yapı çalışmalarına verdiğimiz değer ortadadır. Spora ayrılan bütçelerin artırılması, hareket planları ve yasal düzenlemeler ile spor bütçemizi üç katı artırdık. 2024 yılında spor alanında bir seferberlik ilan ettik. Beş yıl aradan sonra spor şurasını yine biz yaptık. 2024 yılı içerisinde spor alanında daha pek çok ilke imza atacağız.”
2024 Mali Yılı Merkezi Devlet Yönetimi Bütçesi’nin ülkeye, millete, hayırlı olmasını dileyen Üstel, görüş ve eleştirileriyle 2024 yılı bütçesinin oluşmasına katkıda bulunan milletvekilleri ile bütçenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, sevgi ve saygıyla selamladı.

- Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı bütçesi onaylandı
Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı’nın 1 milyar 203 milyon 447 bin 700 TL’lik bütçesi, Meclis Genel Kurulu’nda oy çokluğuyla kabul edildi.
Dün 13.00 sıralarında başlayarak bu sabah 07.30 sıralarında tamamlanan Meclis Genel Kurulu’nda 1 milyar 82 milyon 8 bin 700 TL’lik Başbakanlık bütçesinin ve bağlı kurumların bütçelerininin onaylanmasının ardından Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü.
Bakanlık bütçesi üzerine muhalefet milletvekillerinin konuşmalarının ardından Bakan Fikri Ataoğlu konuştu.

-Ataoğlu: “Teleferiklerle ilgili ekip arkadaşlarım çalışma yapıyor”
Komitede ve genel kurulda yapılan yorumları dikkatlice dinlediğini söyleyen Ataoğlu, cevaplandırmasına rağmen aynı soruların defalarca sorulduğunu kaydetti.
“Bakanlığın altında çevre ismi var fakat kendi yok” eleştirisine yanıt veren Ataoğlu, 2017 yılında çevre dersini 9. sınıflar için müfredata zorunlu ders olarak koyduklarını, sonrasında bütün sınıflarda müfredata koymak için Eğitim Bakanlığı ile protokol imzaladıklarını, kitapları hazırladıklarını, tampon okullar seçip eğitimler verdiklerini anlattı.
“Antik liman neden sendedir” sorusuna ise Ataoğlu, “Zamanında Dışişleri Bakanlığı altında Eski Eserler nasıl varsaydı, Kalkınma Bankası nasıl varsaydı o şekilde var” yanıtını verdi. Ataoğlu, geçmişte de bunların konuşulduğunu ve Bakanlıklara bağlı dairelerin kalıcı hale getirilmesini önerdiklerini söyledi.
Yüz seneden fazladır ellenmeyen Antik Limanı cesaret edip ellediklerini ve tadilatını tamamladıklarını belirten Ataoğlu, Limanı bir bütün görerek hareket ettiklerini kaydetti.
Teleferiklerle ilgili hayal kurdukları yönündeki eleştirilere ise Ataoğlu, “Girne Antik Limanı’nı konuşurken o da bir hayaldi, hayal gerçek oldu bugün. Teleferiklerle ilgili ekip arkadaşlarım çalışma yapıyor. Engeller vardır ama engelleri kendi içimizde yaratıyoruz. Birbirimize engel oluyoruz aslında. Belli yükseklik var onun da kat kat üzerinde yaparak, birilerinin yargıya müracaat ettiğinde ara emri alamayacağı şekilde hareket ediyoruz” dedi.
Eski eserlerle ilgili eleştirilere de değinen Ataoğlu, Mağusa’daki deniz kapısı ile ilgili ihaleye çıkıldığını, farklı kuruluşların istediği ama vermedikleri Güzel Sanatlar Müzesi’ni tamamlanmak üzere olduğunu, Lefke Vasıf Palas Müzesi ihalesinin sonuçlandığını ve müteahhit firmanın işe başladığını, Venedik Evi ile Namık Kemal Müzesinin yenilenmesi tadilatının da bittiğini aktardı. Güzelyurt tren istasyonu için de hayal denildiğini belirten Ataoğlu, orasının da bittiğini ve şu anda hizmette olduğunu söyledi.
Lefkoşa Surlarını kıt imkanlar içerisinde yaptıklarını ve Kaleburnu’nda yeni bir müze yapılmasıyla ilgili projenin tamamlandığını söyleyen Ataoğlu, alternatif turizm modelleri ve küçük işletmelerin çalışır durumda olmasıyla ilgili belirtilen hassasiyetlere ilişkin ise “Geçtiğimiz günlerde Türk Hava Yolları ile iş birliği yaparak iki kıtadan, on farklı ülkeden ülkemizin tanıtılması ile ilgili başlattığımız tanıtımın tam da amacı küçük işletmelerin çalışır durumda olması, ayakta durmasıdır” ifadelerini kullandı.

-“Bilet fiyatları şu anda Türkiye’deki iç hatların da altında”
“2024 yılı bütçesi içerisinde 25 milyon TL ayrılarak deniz içindeki iskelenin de yapılması kararı alındı, bütçesi ayrıldı” diyen Ataoğlu, Bafra arıtması sorumluluğunu ise otellerin üstlendiğini belirtti.
Ataoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliği ile hazırlanan ve ülke kültürü, doğal ve tarihi güzelliklerinin gösterildiği videonun Rusya, Almanya, İngiltere ve Türkiye’de farklı aylarda televizyonlarda gösterildiğini de belirtti.
KKTC – Türkiye uçak bileti fiyatlarının yapılan çalışmaların ardından Türkiye’deki iç hatların da altında olduğunu söyleyen Ataoğlu, Türk Hava Yolları ile yapılan çalışma sonrasında ise geniş gövdeli uçakların Ercan Havalimanı’na geldiğini ifade etti.
Yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve çevre dairesi personeli tarafından her Perşembe altı ilçede düzenli olarak çevre temizliği etkinliği yapıldığını aktaran Ataoğlu, geçen dönemde Çalışma ve Eğitim Bakanlıkları ile imzalanan protokol sonrasında OTEM’in iş garantisi ile ara eleman yetiştirmesinin devam ettiğini de kaydetti.

“-Devlet Tiyatroları binasının önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacağının da burada müjdesini vermek isterim”
Kooperatif Şirketler Mukayyitliği’nin sistemini kurup en ücra köşedeki kooperatifi hızlı bir şekilde irtibata geçebilmesiyle ilgili 4 milyon TL ayrıldığını belirten Ataoğlu, Mukayyitlik için 4 milyon TL de ilave sözü verildiğini aktardı.
Devlet Tiyatroları için de 4 milyon TL ilave sözü verildiğini sözlerine ekleyen Fikri Ataoğlu, “Devlet Tiyatroları binasının önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacağının da burada müjdesini vermek isterim” dedi.
Ataoğlu konuşmasının sonunda, Komite’de yer alanlara, Meclis çalışanlarına, Bakanlık bürokratlarına ve eleştiri yaparak katkı koyan milletvekillerine teşekkür etti.
Daha sonra, Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı’nın 1 milyar 203 milyon 447 bin 700 TL’lik bütçesi, Meclis Genel Kurulu’nda oy çokluğuyla kabul edildi.
Cumhuriyet Meclisi’nin bugün saat 15.00’te başlayacak birleşiminde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile idari ve koordinasyon yönünden Bakanlığa bağlı Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu ve Dışişleri Bakanlığı ile idari ve koordinasyon yönünden Bakanlığa bağlı Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) bütçeleri görüşülecek.

Editör: Mehmet Kasimoglu