GKK: “50 gemi, 12 deniz hava aracı ve Türk yıldızları resmigeçit töreni ve hava gösterisi yapacak” GKK: “50 gemi, 12 deniz hava aracı ve Türk yıldızları resmigeçit töreni ve hava gösterisi yapacak”

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu, 2023-2024 Akademik Yılı Bahar Dönemi mezunları için Mesleki Yemin töreni düzenledi.
DAÜ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda dün düzenlenen törende 300’ü aşkın sağlık profesyoneli yemin etti.
Törene, Cumhurbaşkanı Vekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu (VYK) Başkanı Dr. Erdal Özcenk, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kılıç, Gazimağusa Belediye Başkanı Süleyman Uluçay, Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman M. Karatepe, Tanıtım ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Öztüren, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehtap Malkoç, Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Nilüfer Güzoğlu ile fakülte öğretim üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan törende Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seray Kabaran piyano dinletisi sundu. 
Ardından Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Program Birincisi Mahdi Dashti ile Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu ve Diyaliz Ön Lisans Programı birincisi Erdal Gümüş mezunlar adına birer konuşma  yaptı.

-Prof. Dr. Malkoç: “Yaşama dokunuyoruz”
Yemin töreninin açılış konuşmasını gerçekleştiren DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Malkoç, yemin töreninin, sağlık bilimleri öğrencileri için sadece bir formalite değil, aynı zamanda mesleki hayatlarının başlangıcında onurlu ve anlamlı bir ritüel olduğunu vurguladı.
Prof. Dr. Malkoç, söz konusu yemin ile öğrencilerin mesleki etik ve değerlere bağlı kalacakları, hastalarının sağlığını her şeyin üstünde tutacakları konusunda söz verdiklerini kaydetti.  
Fakültenin, ulusal ve uluslararası platformlarda sağlık bilimleri alanında akreditasyonlarıyla adından söz ettiren saygın bir kurum olarak yoluna devam ettiğini, mottosunun ‘Yaşama Dokunuyoruz’ olduğunu ifade eden Prof. Dr. Malkoç, mezunları tebrik ederek, tavsiyelerde bulundu.

-Prof. Dr. Kılıç: “Etik kurallara ve meslek ilkelerine sadık kalın”
Törende konuşan DAÜ Rektörü Prof. Dr. Kılıç, DAÜ’nün KKTC’nin yasayla kurulmuş ilk ve tek devlet üniversitesi olarak, ülke ve bölge yükseköğretimine öncülük ettiğini vurgulayarak, DAÜ’nün yükseköğretim alanında bölgede referans noktasında olduğunu dile getirdi.
Prof. Dr. Kılıç, öğrencilere seslenerek “Sizler bugün sadece birer mezun değil, aynı zamanda meslektaşlarımız oluyorsunuz. Sağlık alanında görev yapacak olmanın sorumluluğunu ve onurunu taşıyacak olan sizler, insan hayatına dokunmanın ne kadar değerli olduğunu her zaman aklınızda tutmalısınız. Sağlık hizmetlerinin temelinde insan sevgisi, merhamet, sabır ve özen yatmaktadır. Bu değerleri meslek hayatınız boyunca rehber edinmenizi diliyorum.” ifadelerini kullandı.
Prof. Dr. Kılıç, öğrencilerin aldıkları eğitim ile kazandıkları bilgi ve becerilerle, insanlara en iyi hizmeti sunacaklarına inandıklarını vurgulayarak öğrencilere mesleğin gerektirdiği etik kurallara sadık kalmaları, sürekli kendilerini geliştirmeleri ve yeniliklere açık olmaları, mesleki becerilerini geliştirmeleri konusunda tavsiyelerde bulundu.

-Dr. Özcenk: “DAÜ’nün parçası olduğunuzu unutmayın”
DAÜ VYK Başkanı Dr. Özcenk konuşmasında öğrencilerin mesleğe adım atacakları bu gururlu günde öğrenciler ve veliler ile birlikte olmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyduğunu belirtti.
Sağlık sektöründe çalışmanın dünyanın en zor ve en fazla sorumluluk gerektiren işlerinden bir tanesi olduğunu belirten Dr. Özcenk, bir sağlık emekçisinin içinde bolca insan sevgisi olması gerektiğine vurgu yaptı.
Dr. Özcenk, mezunların sorumluluk duygusu ve insan sevgisiyle yeni hayatlarına başlayacaklarına ve emin adımlarla geleceklerini şekillendireceklerine inandığını aktardı.
Öğrencilere seslenen Dr. Özcenk, Her zaman DAÜ’nün bir parçası olduğunuzu unutmayınız. Yolunuz açık, başarınız bol, ömrünüz sağlık dolu olsun.” ifadelerini kullandı.
Açılış konuşmalarının ardından Töre ve Özcenk tarafından Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu birincilerine hediyelerinin takdim edilmesi ve Rektör Prof. Dr. Hasan Kılıç ile Dekan Prof. Dr. Mehtap Malkoç eşliğinde birincilerin anı kütüklerine isimlerinin çakılması ile tören devam etti.

-İlke ve etik değerlere bağlılıkları üzerine yemin ettiler
DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Hemşirelik Bölümü, Sağlık Yönetimi Bölümü, Egzersiz ve Spor Bilimleri Bölümü lisans mezunları ile Ağız ve Dış Sağlığı, Anestezi, Ameliyathane Hizmetleri, Diyaliz, Fizyoterapi, İlk ve Acil Yardım, Radyoterapi, Tıbbi Görüntüleme ve Ortopedik Protez ve Ortez ön lisans programlarından mezun olan öğrenciler, Bölüm Başkanları ve Program Koordinatörleri eşliğinde kendi bölümlerine özgü olan yeminlerini okudu.
DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu mezunları da mesleklerine başlamadan önce yemin ederek, meslek yaşamları boyunca uyacakları ilke ve etik değerler üzerine bağlılıklarını bu yemin ile ifade etti.
Mezunlar, yeminlerini okumalarının ardından keplerini havaya attı.

Editör: Mehmet Kasimoglu