KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Atatürk ilke ve devrimlerinin takipçisi olan ve Türk Kurtuluş Savaşı’nı örnek alan Kıbrıs Türk halkı için KKTC’nin en büyük kazanım ve fazilet olduğunu kaydetti.
Dernek  Başkanı Esen Ömürlü, KKTC’nin 39’uncu yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, uluslararası anlaşmalardan doğan hukuksal haklarını kullanan Anavatan Türkiye’nin 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs’a gerçekleştirdiği Barış Harekatı’yla, Rum-Yunan tarafının Enosis hayalini tarihe gömerek Kıbrıs’a barışı getirdiğini belirtti ve KKTC Devleti’nin ve halkının egemen, siyasi eşitlik ve Anavatan Türkiye’nin garantörlüğünde bir çözümden yana olduğunu ifade etti.
Ömürlü, “KKTC, halkımızın egemen varlığının simgesi, haklarımızın korunmasının ve geleceğimizin en büyük güvencesidir. Hiçbir şart altında, hiçbir güç bizleri devletimizden egemenliğimizden ve anavatanımız Türkiye’den koparamaz, ayıramaz” dedi.
Halkın, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı mensuplarının Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayan Ömürlü, var oluş mücadelesinde canlarını seve seve feda eden şehitleri rahmet ve minnetle andıklarını ve gazilere şükranlarını sunduklarını söyledi.