THY uçağı bomba ihbarı nedeniyle Bükreş'e zorunlu iniş yaptı THY uçağı bomba ihbarı nedeniyle Bükreş'e zorunlu iniş yaptı

Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madeni sahasında geniş bir bölgede toprak kayması meydana geldi. İhbar üzerine olay yerine çevre il ve ilçelerden çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edildi. TC İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, madende bir sayım yapıldığını 9 işçiden haber alınamadığını söyledi.
Erzincan’ın İliç ilçesinde altın madeninin bulunduğu geniş bir alanda toprak kayması meydana geldi.
Toprak kaymasının ardından Erzincan, Erzurum, Sivas, Rize, Malatya, Giresun, Diyarbakır, Tokat ve Tunceli'den ekipler bölgeye sevk edildi.
TC İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, olayın ardından maden sahasında bir sayım yapıldığını ve 9 işçiden haber alınamadığını söyledi.
Toprak kaymasının yaşandığı alanda 400 personelle arama kurtarma çalışması yapılıyor.
Olayla ilgili olarak İliç Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

HEYELAN YIĞIN LİÇ ALANINDA YAŞANDI
İliç merkeze 8 kilometre uzaklıkta bulunan altın madenindeki toprak kayması saat 14.30 sıralarında yaşandı.
Toprak kayması, geniş bir bölgeyi kapsayan yığın liç alanında meydana geldi.
Olayı görenler, ihbarda bulundu.
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) toprak kayması nedeniyle olay bölgesine Erzincan, Erzurum, Sivas, Rize, Malatya, Giresun, Diyarbakır, Tokat ve Tunceli il AFAD müdürlüklerinden personel sevk edildiğini açıkladı.

SAYIM YAPILDI, 9 İŞÇİDEN HABER ALINAMADI
Toprak kaymasının ardından maden sahasında bir sayım yapıldı.
TC İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bu sayımın sonucunda 9 işçiden haber alınamadığını açıkladı.
Bakan Yerlikaya, haber alınamayan işçileri bulmak için 400 personelle çalışma başlatıldığını söyledi.

VALİ AYDOĞDU: TOPRAK ALTINDA İŞÇİLER VAR
Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu ise net bir bilgi olmadığını ancak toprak altında kalan işçiler olduğunu söyledi.
Vali Aydoğdu, “Dışarıda yığınlanan toprağın kayması sonucu, göçük altında kalan çalışanlarımızın ihbarını aldık. Çevre il ve ilçelerden ekiplerle hepberaber İliç’teyiz. Göçük altında arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor. Bu sonuçlanınca kamuoyunu bilgilendireceğiz.” dedi.

İŞLETMECİ ŞİRKET AÇIKLAMA YAPTI
Toprak kaymasına ilişkin, madenin işletmecisi Anagold isimli şirket de bir açıklama yaptı.
“Yaşadığımız bu zorlu süreçte en önemli önceliğimizin, çalışanlarımız ve yüklenicilerimizin sağlık ve güvenliği olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.” denilen açıklamada, “Anagold acil durum müdahale ekipleri ve AFAD birimlerine yapılan acil bilgilendirmeden hemen sonra, olayın meydana geldiği bölgede gerekli güvenlik önlemleri alınırken, tüm müdahaleler için hızlıca aksiyona geçildi.” ifadeleri kullanıldı.
Açıklamada, “Yaşanan bu elim olayın etkilerini en aza indirmek için gerekli tüm adımları atmaya devam ederken, olayın ivedilikle açığa kavuşturulması için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz.” denildi.

ADLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Toprak kaymasına ilişkin adli soruşturma da başlatıldı.
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımla, 4 Cumhuriyet Savcısının olaya ilişkin görevlendirildiğini söyledi.
Bakan Tunç, "Erzincanlı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, göçük altında kalan madenci kardeşlerimizin sağ salim kurtarılmasını diliyorum." dedi.

TC CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI YILMAZ’DAN AÇIKLAMA
TC Cumhurbşakanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, devletin tüm imkanlarıyla sahada olduğunu söyledi.
Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Yılmaz, “Ekiplerimiz olayın yaşanması ile birlikte bölgede arama kurtarma çalışmalarına başlamıştır. Bölgeye takviye ekipler de ivedilikle sevk edilmiştir.” dedi.

BAKAN KOCA: SAĞLIK EKİPLERİ BÖLGEDE
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise toprak kaymasının yaşandığı İliç’teki bölgeye, 6 ambulans ve 2 UMKE timi gönderildiğini açıkladı.
Toprak altında olduğu düşünülen kişilere henüz ulaşılamadığı bilgisini paylaşan Bakan Koca, “Allah bu ve benzeri tüm afetlerden korusun.” dedi.

MADEN SAHASI İLÇE MERKEZİNE 8 KM UZAKLIKTA
Toprak kaymasının meydana geldiği altın madeni sahası Erzincan’ın İliç ilçesine 8 kilometre uzaklıkta bulunuyor.
Maden sahasının son görüntüsü, uydu görüntülerine böyle yansımıştı.

SİYANÜR SIZINTISIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ
Çöpler Madeni 2022 yılında da siyanür sızıntısı haberleriyle gündeme gelmişti. Bölgenin sızıntının ardından temizlendiği belirtilmişti.
Şirketin internet sitesinde madenle ilgili şu bilgiler verildi: "Çöpler Madeni, Doğu Anadolu bölgesinde, Erzincan ilinde, İstanbul’un yaklaşık 1100 kilometre güneydoğusunda ve başkent Ankara’nın 550 kilometre doğusunda yer almaktadır. Çöpler Madeni inşaat çalışmalarına 2009 yılında başlanmış, 2010 yılının Aralık ayından itibaren de Çöpler’de altın üretimine geçilmiştir."

Editör: Mehmet Kasimoglu