Kaza Yapan Alkollü Sürücü Ayağını Kırdı! Kaza Yapan Alkollü Sürücü Ayağını Kırdı!

Güzelyurt Kaza Mahkemesi, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi'nde yürütülen soruşturma kapsamında dün  tutuklanan Kemal Dürüst’nin soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için 3 gün tutukluluğuna karar verdi. 
Güzelyurt Kaza Mahkemesinde ayrıca, Polis Genel Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliği'nin Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde yürüttüğü  soruşturma  kapsamında önceden tutuklanan zanlılar A.S., S.G. ve S.K.'nın davası görüşülerek, zanlılar aleyhinde 6 gün daha tutukluluk kararı alındı.

- Kemal Dürüst Öğle saatlerinde Güzelyurt Kaza Mahkemesine çıkarıldı 
Polis Genel Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliğinin,  Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde yürüttüğü soruşturma kapsamında dün  tutuklanan Kemal Dürüst  bugün öğle saatlerinde Güzelyurt Kaza Mahkemesine çıkarıldı.
Zanlı  Kemal Dürüst “sahte belge düzenleme, sahte belgeyi tedavüle sürme, sahtekarlıkla para temini, sahte belge düzenlenmesini tahrik etme” suçlarıyla mahkeme huzuruna getirildi.
Yargıç Gülay Uğur huzurunda görüşülen davada polis soruşturma memuru Ortunç Özbaylı olayla ilgili bulguları aktardı. 

- Özbaylı 
Zanlı Kemal Dürüst’nin 6 farklı şirkete ait 19 sahte faturayla, mal ve hizmet verilemeden 926 bin Tl  temin ettiğini ifade eden soruşturma memuru Özbaylı, bu faturalardan 3’nün zanlının sorumluluğundaki Ha-Os Hayvancılık ve Ziraat Şti.’ne ait olduğunu kaydetti. 
Üç faturayla hiç hizmet verilmeden sahtekarlıkla para temin edildiğinin tespit edildiğini ifade eden Özbaylı, konuyla ilgili zanlının evinde, ofisisinde ve arabasında yapılan  incelemede bir çok evrakın emare olarak alındığına dikkat çekti. 
Özbaylı, yapılan incelemelerde Alayköy’de bulunan Aluser adlı şirkete ait teklif formu, faturalar ve yeni tarihli çek yaprakları bulunduğunu, firmadan hizmet alınmadan bu firmaya 77 bin Tl para gönderildiğini, ardından bu firmadan 60 bin Tl’nin zanlı Kemal Dürüst'nün hesabına geri geldiğini anlattı. 
Soruşturma kapsamında yapılacak araştırmalar, alınacak ifadeler ve toplanacak emareler olduğunu belirten Özbaylı, zanlının biriyle hareket edip etmediğinin tespiti ve meblağın artabileceği göz önünde bulundurularak, ilk etapta zanlının 3 gün daha tutuklu kalmasını talep etti. 

- Dağdelen 
Savcı Fatma Dağdelen de,  alınacak ifadeler olduğunu, firmalardan hizmet alınmadan alınan faturalar ve çekler bulunduğunu, konu hakkında kapsamlı tahkikat gerektiğini söyledi. 
Dağdelen, suç ortakları varsa tespit edilebilmesi gerektiğini ifade ederek, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının ilk etapta 3 tutuklu kalmasını talep etti.

- Zeki
Zanlı avukatı Doğa Zeki de, tutukluluk süresine itirazları olmadığını ifade ederek, tahkikat memuruna sorular sordu. 
Aluser firmasına yapılan ödemelerin ve geri ödemelerin hangi hesaptan yapıldığını soran Zeki, bu ödemelerin müvekkilinin şahsi  işleriyle  ilgili olup olamayacağını sordu. 
Altı farklı şirket faturasında müvekkilinin imzası olmadığını ifade eden Zeki, adı geçen Ha-Os Hayvancılık ve Ziraat Şirketi’inin faturalarının, üniversitenin bu şirketten hizmet alındığı yönünde olduğunu kaydetti. 
Yargıç Yargıç Gülay Uğur, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için  Kemal Dürüst’nün 3 gün tutukluluğuna karar verdi. 

- Tutuklu üç zanlı bugün tekrar Güzelyurt Kaza Mahkemesine çıktı Güzelyurt Kaza Mahkemesinde ayrıca Polis Genel Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliği'nin Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde yürüttüğü  soruşturma kapsamında önceden tutuklanan zanlı A.S., S.G., ve S.K.’nın davası görüşüldü. 
Üç zanlı aleyhinde 6 gün daha tutukluluk kararı alındı.
Polis soruşturma memuru Ortunç Özbaylı olayla ilgili bulguları aktardı. 
Özbaylı, yürütülen soruşturma yürüttüğü soruşturma kapsamında zanlılardan  A.S.’nin 16, S.G.’nin 15, S.K.’nin ise 3 gündür tutuklu olduğunu kaydetti.
Özbaylı, zanlı A.S.’nin “Şirket Direktörü Tarafından Sirkat, Müstahdem Tarafından Sirkat, Sahte Belge Düzenleme ve Sahte Belgeyi Tedavüle Sürme ve benzeri” suçlarla ilgili 16 gün önce tutuklandığını belirterek, Üniversitenin  Yabancı Öğrenciler  Ofis Sorumlusu olan zanlının yabancı öğrencileri okula kaydettirdiğini, sonra kayıtlarının silindiğini, bazı öğrencilerin kaydının hala mevcut olduğunu söyledi. 
Konun insan kaçakçılığına sebep olup olmadığının araştırıldığını ifade eden Özbaylı, A.S.’nin sahtekarlıkla para temin ettiğini, konuyla ilgili yürütülen ileri soruşturmada meseleyle ilgilisi olduğu tespit edilen  S.G.’nin de tutuklandığını anlattı. 
S.G’nin de sahtekarlıkla para temin ettiğinin, talimatıyla bir çok sahte diploma hazırlandığının belirlendiğini ifade eden Özbaylı, zanlı A.S. ile S.G.’nin birlikte hareket ederek, okula ait banka hesaplarından sahtekarlıkla para temin ettiğinin tespit edildiğini aktardı. 
Zanlıların sahte faturalarla okula acenteyle gelmeyen öğrencileri, acenteyle gelmiş gibi göstererek sahtekarlıkla para temin ettiklerini de belirten Özbaylı, sahte faturalar ve sahte diplomalar konusundaki soruşturmaların devam ettiğini kaydetti. 
Sahte diplomaların tedavüle sürülüp sürülmediğinin bilinmediğini, başka sahte diplomalar olup olmadığının araştırıldığını ifade eden Özbaylı, okula öğrenci getiren şirkete sahte fatura düzenlenerek, paraların okulun kayıtlı hesaplarına değil başka hesaplara yatırıldığını söyledi. 
Öte yandan zanlı S.K.’nin ise, hizmet alınmadığı halde Aluser Trading Ltd.’ye  internet bankacılığı yoluyla  para aktardığının ortaya çıktığını kaydetti. 
Soruşturma kapsamında bugüne kadar 123 ifadeye başvurulduğunu, alınan emareler ve yapılan incelemelerin bulunduğunu, suçların ağır ceza mahkemesinin yetkisine girebilecek suçlar olduğuna işaret eden Özbaylı, Üniversitenin 126 bin 250 Tl, 56 bin 986 sterlin, 56 bin 346 euro zarara uğratıldığını söyledi. 
Özbaylı, bu rakamın artabileceğini düşündüklerini, sahte diploma sayısının bilinmediğini, konuyla bağlantılı kişilerin artabileceğini düşündüklerini dile getirerek zanlıların tutukluluk sürelerinin 6 gün daha uzatılmasını talep etti.  
Savcı Fatma Damdelen soruşturmanın salimen yürütülmesi için  ve konun ciddiyeti göz önünde bulundurularak, tutukluluğun 8 veya 7 gün olarak uzatılmasını düşündüklerini ancak hafta sonuna gelecek olması nedeniyle 6 gün tutukluluk talebine bulunacaklarını söyledi. 
Zanlı avukatları ise, tutukluluk taleplerine itirazları olmadığını belirterek, soruşturma memuruna bazı sorular yöneltti.   
Zanlılardan S.G.’nin  göreve geldiğinde okulun 15 milyar Tl borcu olduğunu ve şu anda bu borcun hepsinin kapatıldığını belirten avukatlar, zanlının okulu nasıl zarara uğrattığını sordu. 
Faturaların hizmetler karşılığında olduğunu ifade eden avukatlar, Aluser Trading  ltd.’nin  okula yaklaşık 400 metrekare büyüklüğünde prefabrik bina yaptığını söyledi. 
Yargıç Gülay Uğur, soruşturma kapsamında önceden tutuklu bulunan A.S., S.G. S.K.’nin 6 gün daha tutuklu kalmasına karar verdi. 

Editör: Mehmet Kasimoglu