Şimdi günlük gazeteleri görmek,okumak ihtiyaçtan çok daha fazla nostaljik bir alışkanlıktır.Elli yaş üstü kuşağı bilhassa entellektüellerin sosyal ve kültürel ihtiyacıdır günlük gazetelere göz atmak.Kimiler gazete başlıklarını okumakla yetinirler.Ama kimiler de var ki gazeteyi eline aldığı zaman didik didik eder.Reklamlarıdır,doğum,vefat,sanat haberleridir v.s...Bazan fal veya bulmacalar ilgilendirir bazı gazete takipçilerini.Bazı okuyucuları günlük döviz gidişatı ilgilendirir.Bir çok okuyucu kitlesi spor haberlerine meraklı...
Tabii 40,elli sene önce kitle iletişim sektörü bugünkü kadar gelişmemişti.Hele radyo yokken insanlar günlük gazetelelerin bayilere ulaşmasını heycanla beklerlerlerdi.Ben şahsen Gazi Mağusada öğretmenliğe başladığim yıllarda günlük gazetelerin merakla nasıl beklendiğini gözlerimle görürdüm.Bazan yurtta veya yurt dışında önemli olaylar cereyan ederdi.Ve sabahleyin Nağusada tek bayi olan Rahmetli Nejdet Dökmecioğlu dükkanının etrafında gazete meraklıları toplanarak her gün aynı gazete bekleyiş olayını heycanla yaşamaktaydılar.Gazete almak için kuyruğa girdikleri günleri hatırlarım.
Gazetelerde en son,en yeni haberler önemliydi.Bü nedenle gazete işletme ve yazı işleri sorumluları geç vakitlere kadar yayınlayacakları son veya flaş haberleri yakalamak için baskıyı geç saatlere kadar bekletirlerdi.
Haber kaynakları,haber ajanları,muhabir miktarı gazete rekakabetçiliğinde önemli rol oynardı.Artı, resimli,renkli haberler...
Artık günümüzde kitle iletişim teknolojisi çok gelişti.Elli yıl önce kurşun dökerek yazı harfleri elde ediliyor.Ve gazete zahmetle böylece üretiliyordu.
Bilgisayar teknolojisi artık çok gelişmiş.İletişim teknolojisi çok gelişmiş.Artık haber ihtiyacı için günlük gazete bekleyişi tarihe karışmıştır...
Çok önemli flaş haberleri insanlar görüntülü olarak anında izleyebilmektedir.
Buna rağmen gazeticilik ihtiyacı bir vakıadır.Bir nostaljidir.Bir alışkanlıktır.Daha uzun süreler sürdürüleceğine inanıyorum.
Bu vesile ile yakinen aşina olmam gereği ile gazeteci vefakar ve cefakar personellerini,emekçilerini samimiyetle kutlar,cümlesine başarılar dilerim.