Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis bugün öğle saatlerinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve UNFICYP Misyon Şefi Colin Stewart’la bir araya geldi.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis bugün öğle saatlerinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve UNFICYP Misyon Şefi Colin Stewart’la bir araya geldi.
“Alphanews” haber sitesinde yer alan habere göre, Güney Kıbrıs Hükümet Sözcüsü Konstantinos Letimbiotis, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin her daim BM himayesi altında yapılacağını ve AB’nin rolünün ise destekleyici olması gerektiğini söyledi.
Hristodulidis ile Stewart arasındaki bugünkü görüşmenin, BM’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo’nun önümüzdeki hafta Kıbrıs’a yapacağı ziyarete hazırlık niteliğinde olduğunu dile getiren Letimbiotis, DiCarlo’nun adaya yapacağı ziyaretin, BM’nin, çıkmazın aşılması ve müzakerelerin yeniden başlamasını öncelikleri arasında üst sıralara koyduğu mesajını verdiğini söyledi.
Letimbiotis, Hristodulidis’in bugünkü görüşme esnasında, müzakerelerin, üzerinde hem fikir olunan temelde derhal yeniden başlamasına dair isteğini yinelediğini, aynı zaman Stewart’a, çıkmazın aşılabilmesi için AB’nin sürece daha aktif bir şekilde müdahil olmasına dair önerisini anlattığını da belirtti.
Hristodulidis’in bugünkü görüşmede, Brüksel’den döndüğü zaman Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Colin Stewart’la sosyal bir görüşme yapmaları ve bir akşam yemeğinde bir araya gelmeleri konusundaki önerisini yinelediğini de ifade eden Letimbiotis, Hristodulidis’in önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve BM’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo’yla ortak bir görüşme yapmaya hazır olduğunu yinelediğini de ifade etti.
Hristodulidis’in AB’yle ilgili önerisi ve Avrupa Konseyi Başkan Charles Michel’le yaptığı görüşmeyi izah ettiğini ifade eden Letimbiotis, Stewart’ın Hristodulidis’in önerisine ne karşılık verdiğinin kendisine sorulması üzerine ise “BM’nin buna olumlu baktığını ve AB’yi müzakere sürecinde aktif olması gereken bir ortak olarak gördüğünü” sözlerine ekledi.

Annita Dimitriu Umman’da KKTC temsilcilik ofisi olmasından hoşnut değil Annita Dimitriu Umman’da KKTC temsilcilik ofisi olmasından hoşnut değil

-Stewart
“Riknews"de yer alan habere göre, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve UNFICYP Misyon Şefi Colin Stewart ise Hristodulidis’le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreterinin, Rosemary Dicarlo’yu Kıbrıs’a göndermekle verdiği mesajın, Kıbrıs sorununa ilgisinin yoğun olduğu anlamına geldiğini ifade etti.
Buna paralel olarak, BM’nin Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili çabaları durdurmadığını ifade eden Stewart, bugün Hristodulidis’le yaptıkları görüşmenin, DiCarlo’nun önümüzdeki hafta Kıbrıs’a gelişiyle ilgili hazırlık niteliğinde olduğunu ve aynı sebeple yarın Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la görüşeceğini de sözlerine ekledi.