İran'ın kuzeydoğusunda yer alan Gilan eyaletindeki gösteriler sırasında bir güvenlik görevlisi öldü.

Tavan fiyat Rusya'nın petrol gelirlerini düşürecek Tavan fiyat Rusya'nın petrol gelirlerini düşürecek

İran'ın kuzeydoğusunda yer alan Gilan eyaletindeki gösteriler sırasında bir güvenlik görevlisi öldü.
İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, Gilan eyaletine bağlı Kiyaşehir ilçesinde düzenlenen Mahsa Emini protestoları sırasında bir gösterici, kontrol noktasında görev yapan Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Besic milis güçlerinden Mecid Yusufi'yi araçla ezdi.
Yusufi'nin olay sonrası hayatını kaybettiği ifade edildi.

- İran'daki gösteriler
Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi İran'da ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.
Kerec kentinde 3 Kasım'daki gösteriler sırasında da 1 güvenlik görevlisi hayatını kaybetmiş, 2'si ağır 5 güvenlik görevlisi yaralanmıştı. 4 Kasım'da da Gilan eyaletinde Besic milis güçlerinden Hamid Purnevruz, bıçaklı saldırı sonucu ölmüştü.
Resmi kaynaklardan olaylarda sivillerin ve güvenlik güçlerinin öldüğüne dair açıklamalar yapılsa da ölü sayısı hakkında net bilgi verilmedi.
Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü ise geçen hafta yaptığı açıklamada gösterilerde 304 kişinin öldüğünü duyurmuştu. İran medyasına yansıyan haberlere göre, gösteriler sırasında şu ana kadar 40'tan fazla güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi.