Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan ve aralarında Kıbrıs'tan voleybol turnuvası için Adıyaman'a giden 26'sı öğrenci 35 kişilik kafilenin de olduğu 65 kişinin hayatını kaybettiği İsias Otel'e ilişkin bilirkişi raporu ortaya çıktı.
Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin hazırladığı rapora göre; 10 katlı binanın statik hesap raporu ve statik projesi yok. Binada dere kumu kulllanılmış ve zemin etüdü yapılmadan kaçak kat çıkılmış.

-İsias Otel'de felaket göz göre göre geldi
6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremler, Adıyaman'da da büyük yıkıma yol açtı. 10 katlı İsias Otel de yıkılan yüzlerce binadan biriydi.
Şampiyon Melekler’in enkazında hayatını yitirdiği otel ile ilgili Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin hazırladığı bilirkişi raporu ortaya çıktı.

-Cinayet gibi ihmal
Depremde 65 kişinin yaşamını yitirdiği İsias Otel'de ölüm göz göre göre gelmiş. O binada Adıyaman'a turnuva için giden Gazimağusa TMK kız ve erkek voleybol takımları ile veli ve öğretmenlerinden oluşan kafile vardı. Kafiledeki 26 öğrenci, 4 öğretmen ve 5 veli hayatını kaybetti.
Raporda betonun kalitesinin bariz bir şekilde düşük olduğu, demir kalınlığının standardın çok altında olduğu belirtildi.

-Dere kumu kullanılmış, zemin etüdü yapılmamış
Yapıya ilişkin zemin etüdü yapılmadığı ve binanın yapımında yasak olmasına rağmen dere kumu kullanıldığı belirlendi.
Rapordaki usulsüzlükler bunlarla sınırlı değil. Binanın ilk olarak 1991 yılında apartman olarak tasarlandığı ancak ruhsat çıkartılarak otele çevrildiği vurgulandı.

Hollywood oyuncularının grevi yapımcılarla varılan anlaşmanın onaylanmasıyla sonlandı Hollywood oyuncularının grevi yapımcılarla varılan anlaşmanın onaylanmasıyla sonlandı

-9 kat olarak belirlenen projeye ruhsatsız kaçak kat çıkılmış
9 kat olarak inşa edilen yapıya 2016 yılında ruhsat alınmadan bir kat daha eklendiğine dikkat çekildi.
Binanın zemin raporu, statik hesap ve statik projesinin de bulunmadığı belirtildi.

-5 kişi tutuklu
Soruşturma kapsamında İsias Otel'in yöneticileri ile proje sorumlularının arasında olduğu 5 kişi tutuklanmıştı.
Şüpheliler "kasten öldürme" suçundan yargılanacak.