İstanbul Beyoğlu'nda Pazar günü terör örgütü PKK/YPG tarafından düzenlenen saldırıda eylemi gerçekleştirilen terörist Ahlam El Beşir ifadesinde önemli bilgiler verdi. Kadın terörist saldırı sırasında yalnız olmadığını, başka bir teröristin fotoğrafını çektiğini, diğer bir teröristin de kalabalığa bakıp "patlat" talimatını verdiğini anlattı. Bombalı saldırının failleri sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi. Öte yandan saldırıya ilişkin bir örgüt mensubu da Suriye Azez'de yakalandı.
Bombalı eylem talimatını Hacı kod isimli teröristten aldığını, bankta otururken terör örgütü üyesi başka bir isim tarafından da fotoğrafının çekildiğini söyledi.
İstiklal Caddesi'nde, 6 kişinin yaşamını yitirdiği, 81 kişinin de yaralandığı bombalı saldırıyı düzenleyen Suriye uyruklu Ahlam El Beşir ilk ifadesinde çok önemli bilgiler verdi.
PKK/YPG üyesi kadın terörist saldırı sırasında yalnız olmadığını anlattı. Terör örgütü üyesi başka isimlerin kendisini izlediğini iddia etti.
El Beşir yanında bomba ile bankta otururken, Hacı isimli teröristin kalabalığa baktığını ve patlat talimatı verdiğini söyledi.
Kadın terörist bu talimatın ardından banktan kalktığını ve bombayı patlattığını anlattı.

ÖRGÜTE NASIL GİRDİĞİNİ ANLATTI
Sevgili olduğu bir erkek vasıtasıyla örgütle tanıştığını belirten Albashır'ın, "YPG ile tanışmam 2017 yılında Münbiç'te oldu. YPG üyesi olduğunu öğrendiğim Ahmed A. isimli bir erkekle tanıştım. Ahmed A. ile sevgili oldum. Sonra Ahmed, Cerablus'a gitti arkasından da ben gittim. Burada örgüt beni içine çekmeye çalıştı görevler teklif etti. Bir süre sonra Ahmed A.'nın izini kaybettim ama örgütle ilişkim kesilmedi. Onlar da beni bırakmadı" dediği öğrenildi.
Öte yandan Ahlam Albashır ile karı-koca rolü yaptığı Bilal Hassan'ın kaldığ Esenler'deki atölyenin sahibi Ferhat Habeş'in de terörle bağlantısı olduğu, sosyal medya hesabından terör propagandası yaptığı ve Kobani'den aldığı talimatla Albahsır ve Bilal Hassan'ı evinde misafir ettiği öğrenildi.

İSTİKLAL CADDESİ BOMBACISI ADLİYE'DE
İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım'da 6 kişinin öldüğü, 81 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan bombacı kadın dahil 48 zanlının emniyetteki işlemleri tamamlandı.
İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi'nde bulunan yerleşkesinden 4 polis minibüsüne bindirilen 49 zanlı, zırhlı araçlar eşliğinde çevredeki hastanelerde sağlık kontrolüne götürüldü.
Terörist Ahlam Albashır'ın da aralarında bulunduğu şüpheliler sağlık kontrolünün ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi.
Bu arada, şüphelilerin Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildiği sırada bazı vatandaşların tepki gösterdiği görüldü.

SURİYE AZEZ'DE YAKALANDI
Soruşturma kapsamında Hüsam A.K isimli örgüt mensubu ise gece saatlerinde Suriye Azez'de yakalandı.
Kadın teröriste doğrudan yardım eden aralarında Suriye uyrukluların da olduğu terör şüphelilerinin sorgusu sürüyor.Bunlar arasında, kadın teröristin kaçması için yardım eden Ahmed Jarkas ve kardeşi Ammar Jarkas da var. Kadın teröriste bombayı veren Bilal H. ise aranıyor.
Bilal H. ve kadın teröristin dikkat çekmemek için kendilerini karı-koca gibi gösterdikleri ve 4 aydır aynı evde yaşadıkları öğrenilmişti.

(NTV)

Editör: Mehmet Kasimoglu