Kayıp şehit milletvekili Cengiz Ratip, 60'ıncı ölüm yıl dönümünde,Cumhuriyet Meclisi’nde adının verildiği kütüphanede düzenlenen törenle anıldı.
Cumhuriyet Meclisi’nden verilen bilgiye göre, Ratip’in ailesi ve sevenleri olmak üzere anma törenine Meclis Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, UBP Milletvekilleri Faiz Sucuoğlu, Hasan Taçoy, Ali Pilli, Resmiye Canaltay ve Hasan Küçük, CTP Milletvekili Sami Özuslu, DP Milletvekili Serhat Akpınar, Bağımsız Milletvekili Ayşegül Baybars ile Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.
Saygı duruşu ile başlayan törende Ratip’in özgeçmişi okundu.

-Göçeri
Aile adına konuşan Cengiz Ratip’in oğlu Birtan Gökeri, babasının EOKA’nın kurduğu pusu sonucunda şehit edildiğini anımsattı.
Birtan Gökeri, artık babasının bulunmasını değil, yattığı yerde huzurla uyumasını istediğini ifade etti.
Babasının kendilerine onurlu ve şerefli bir miras bıraktığını belirten Gökeri, annesinin kaleme aldığı notları da paylaştı.
Babasının vasiyetinin “kimsenin bilmediği çalı, çırpıların içinde yatmak” olduğunu söyleyen Gökeri, Şehit Cengiz Ratip’in dileğinin de bu şekilde gerçekleştiğini kaydetti.
Birtan Gökeri, şehit babasının gömü yeriyle ilgili bir bilgi bulunmadığını kaydederek, Kıbrıslı Türk yetkililerin “'Rumlar bizim bir milletvekilimizi öldürdü' diyerek cenazeyi almak için yeterince çaba sarf etmediğini" söyledi.
Birtan Gökeri, tarih kitaplarında babasının adının yer almadığını ifade ederek, Cengiz Ratip’in sevilen, sayılan örnek bir insan olduğunu belirtti.

-Töre
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre de, Cengiz Ratip’in bir kabri olmasını istediklerini ancak bunun bir türlü gerçekleşmediğini söyledi.
Aradan 60 yıl geçtiğini, Cengiz Ratip’in 4 evladının babasız büyüdüğünü anımsatan Töre, şehitlerin kendilerine devlet, millet ve vatan topraklarını miras bıraktığını kaydetti.
Türkiye’nin garantörlüğünün asla sulandırılmaması gerektiğini vurgulayan Zorlu Töre, Rumların Enosis isteklerinin ve kilisenin verdiği eğitimin ortada olduğunu ifade etti.
Zorlu Töre, Şehit Cengiz Ratip isminin Cumhuriyet Meclisi’nin kütüphanesine verilmesinin isabetli bir karar olduğunu, şehit milletvekilinin anısının Mecliste yaşatıldığını dile getirdi.
Nüfus mübadelesinin insan yaşamı her şeyden daha değerli olduğu için yapıldığını ifade eden Töre, şehitlere sahip çıkılmasını ailelerine de saygı gösterilmesini istedi.

Girne’de "Atatürk Dönemi 23 Nisan Çocuk Bayramı Törenleri” konulu sergi Girne’de "Atatürk Dönemi 23 Nisan Çocuk Bayramı Törenleri” konulu sergi

-Töre, Erzincan'da göçük altında kalan işçilerin kurtulmasını diledi
Konuşmasında Erzincan’da yaşanan toprak kayması felaketine de değinen Töre, göçük altında kalan işçilerin bir an önce kurtarılmasını diledi. 
Konuşmaların ardından Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, şehit ailesine kitap takdiminde bulundu.

-Cengiz Ratip Türk Cemaat Meclisi’nin tek şehit üyesiydi
10 Eylül 1961’de Türk Cemaat Meclisi'nde milletvekili olarak göreve başlayan Cengiz Ratip, 14 Şubat 1964’te bir pusu sonucunda Poli’de şehit edildi. Nereye gömüldüğü hâlâ bulunamayan Cengiz Ratip, Türk Cemaat Meclisi’nin tek şehit üyesidir. Ratip, 1931’de, Baf kazasına bağlı Karaağaç köyünde doğmuştu.

Editör: Mehmet Kasimoglu