Yunanistan’da Türk olmak ya da Türkiye’de Kürt olmak.
İncir olur incirler ve bademler badem, diş bademi taş bademi.
Nohuttur nohut ve lapsana lapsanadır.
Ana lisanına doğar her insan
Ve hatta bunu ana lisanına doğar her canlı diye de yazabilirim okuyabilirsiniz.
Kedicedir kedilerin ana lisanı ve kargacadır kargalarınki.
Kargaca kedice koyunca diye lisan olur mu diye sormak ancak yanlışını seven insanlara mahsustur.
Yanlışını seven insanlar Tanrının tabiatın en yüce yaratığıdır olarak insanı ( kendilerini ) görürler ve hiç şaşırmadan ezbere bakarlar her yıl yeniden çiçeklenen elmalara armutlara kirazlara bademlere papatya ve kestanelere.
Onlar kendilerini beğenmiş olmanın buzlu sularında dondukları içindir ki zeytine haruba incire limona kavuna karpuza yer bırakmazlar ülkelerine.
Bu o kadar vahimdir o kadar dehşet vericidir ki doymak bilmezler kebaba mangala da ithal ederler çinden maçinden kesmek şişe dizmek kebap çevirmek için hayvanları.
Kitleler halinde kaç bin narenciye ağacını yok ettik parsel açmak için arsa yapıp satmaya.
Ve utanıp sıkılmadan paranın dini imanı yoktur dedik kendi imansızlığımızı saklamak için kendi gözlerimiz dahil tüm gözlerden.
Yunanistan’da Yunan olmak şüphesiz ki kötü değildir ve yanıt arayan sorulardır Fransa’da Fellah / Cezayir Fellahı, Almanya’da Türk olmak, İngiltere’de Paki, Amerika’da Zenci ve Kızılderili olmak Türkiye’de Kürt, İran’da Azeri olmak nasıl bir şeydir acaba.
Binbir bitkilidir ormanlar ve ormandırlar binbir çeşit ile.
Niye Franda’da Fellah olmak yeter be deyince sarı yeleklilerin üzerine yürür koca Fransa panzerlerle.
Ve Amerika’da öldürülür zenciler polis ve kanun kuvveti ile.
Evet NEVZAT ÇELİK yazdı
‘‘çok olmadığımız kesin / çok olan tarafta değiliz / çok olan tarafta olmayacağız /  Türkiye'de Kürt olacağız / Kürtlerde Ermeni / Ermenilerde Süryani /  gidip Almanya'da Türk olacağız /  Hollanda'da Surinamlı /  Fransa'da Cezayirli /  İran'da Azeri / Amerika'da zifiri Zenci olacağız / çoğalan zencide mutlaka Kızılderili /  İsrail'de Filistinli /  köpeğin karşısında kedi / kedinin karşısında kuş olacağız / kuşun karşısında börtü böcek / hakemler hep karşı takımı tutacak /  ve biz hep yedi kişiyle tamamlayacağız maçı / çiçeklerden kamelya olacağız /  az kolumuzun tarafında solda olacağız /  bu itirazın ilk şartı / solda da az olacağız devrimi çoğaltırken / çünkü bir başka devrime hızla azalacağız/  bu da itirazın ikinci şartı ’’
İNSANLIĞIN İLK ŞARTI İNSAN OLABİLMEKTİR KENDİ ANA LİSANINDA VE BARIŞIK DİĞER LİSANLAR İLE