Kim var orada sorusuna en yoğun olarak verilen cevap kimse yanıtıdır.
Kim ve kimse.
Yanıt vermek orada biri olduğunun kanıtı olmasına karşın yanıtı veren ses kendini yok sayar gibi kimse yok demektedir.
Niye.
Bu ağız alışkanlığı ile açıklanabilir olmasına karşın kim – in kim – liği hakkında ip uçları taşımaktadır.
Kim kimdir diye antolojiler vardır ya kim olmak / biri olmak / sıradan biri olmamak kim kimdir antolojilerine sığabilecek bir şey değildir.
Örnekleyecek olursak şu kadar oy aldığı için kim kimdir antolojilerine giren siyasetçilerin arkalarında bıraktıkları izlere bakarsak ( ki ancak iz bırakmışlarsa bakabiliriz ) makamda oturdukları sürece biri olduklarını  / daha doğrusu biri olmuş gibi göründüklerini ve fakat eninde sonunda makam iskemlesinden / koltuğundan kalktıklarına sıradan biri olduklarını anlayabiliriz.
Arkalarında yüz bin ölü bırakan baba ve oğul Bushların çok sıradan hatta vasat altı olduklarını her halde herkes teslim edecektir.
İngiltere parlamentosuna yüz yıllar içinde seçilen parlamenterlerden kaç isim hatırlıyor acaba İngiliz ahalisi ve elbette ki  İngiliz olmasa da Churchill’i bilmeyen yoktur.
Damat Ferit kimdir sorusuna rahatlıkla Tarık Akan diye yanıt verilebilir ve bilmem hangi padişahın damadı olan damat feriti bilen hatırlayan neredeyse kimse yoktur.
Hal ve hayat böyleyken böyledir işte.
Evet her canlı doğduğu andan itibaren eşsizdir biriciktir bu özellikle insan türü / ırkı için geçerlidir.
Her bir insan sıradan insandır ve bu özelliği doğumla birlikte kazanır. Sıradan olmak eşsiz olmamak anlamına gelmez.
Tarih boyunca fotoğraf çektirmek için sıraya giren Arjantin futbol takımlarının bütün futbolcuları sıradan insanlar / sıradan futbolculardı ve takdir edersiniz ki Maradona ile Messi sıra dışıydı.
Biri olmak özel biri olmak insanın kendi gayreti ile olası.
Her bir insan birisidir ve sıradan birisi olmak hiç de kötü değildir ve fakat bırakın sıradan biri olmayı vasatın da altında olmasına karşın şu ya da bu nedenle önemli biri zannedilenlere karşı onun oturduğu ya da atandığı makamdan / sandalyeden inmesini beklemek gereği vardır.Tarih işte onu yapar.
Allende Cumhurbaşkanlığı dönemini bitiremeden öldürüldü.
Soru şu yüzyıllar içinde Şili Cumhurbaşkanlığı yaptığını bildiğiniz ikinci bir isim var mı.
Kaç ölümlünün kabri / mezarı ölümünden bunca yıl sonra  milyonlarca kişi tarafından saygı ile özlemle ziyaret edilir.