Rum yönetimi iki toplumlu güneş parkı konusunda “tek taraflı iyi niyet olmasını istemiyor” Rum yönetimi iki toplumlu güneş parkı konusunda “tek taraflı iyi niyet olmasını istemiyor”

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın KKTC’deki taşınmaz malların satın alınmasıyla ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) yaptığı konuşma ve konuyla ilgili olarak dün basında yer alan haberler, bugünkü Rum gazetelerine de haber oldu.
Fileleftheros gazetesi “Taşınmaz Mal Satın Alımları MİT’in Takibinde” başlığıyla yer verdiği haberinde, Hakan Fidan’ın yaptığı konuşmaya dayanarak, Türk Gizli Servisleri (MİT) ile Türkiye Dışişleri Bakanlığının KKTC’deki taşınmaz mal satın alımlarını izlediğini ve kontrol ettiğini yazdı.
Gazete, Kıbrıs Türk basınında yer alan haberlerin de taşınmaz malların satın alınması aracılığıyla kara para aklandığından söz edildiğini yazdı.
Alithia gazetesi ise “Taşınmaz Mal Satın Alınması Aracılığıyla Kara Para Aklanması- İşgal Altındaki Bölgelerdeki Yasa Dışılıklarla İlgili Olarak Haberler ve Bilgiler Artıyor” başlığıyla yer verdiği haberinde, KKTC’deki taşınmazların kara para aklanması metodu olarak kullandığına dair iddiaların arttığını öne sürdü.
Gazete, söz konusu iddiaların İngiliz “Guardian” gazetesinde yer alan haberin ardından arttığını belirtirken, Guardian’da yer alan habere göre KKTC’nin kara para cennetine dönüştüğünü ileri sürdü.
Konuyla ilgili haberler Haravgi gazetesinde ise “KKTC’deki Taşınmazların Satın Alınması Yoluyla Kara Para Aklanması- Guardian: İşgal Altındaki Kıbrıs Kara Para Cennetine Dönüştü” başlıklarıyla yer aldı.

Editör: Mehmet Kasimoglu