KKTC’den giden yüzün üzerinde iş aracı, ve 200’ün üzerinde uzman personel, depremden en çok etkilenen bölgelerden olan Hatay’da arama-kurtarma çalışmalarına başladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, İngiltere eski Çalışma Bakanı ve Azerbaycan milletvekili ile görüştü Cumhurbaşkanı Tatar, İngiltere eski Çalışma Bakanı ve Azerbaycan milletvekili ile görüştü

KKTC’den giden yüzün üzerinde iş aracı, ve 200’ün üzerinde uzman personel, depremden en çok etkilenen bölgelerden olan Hatay’da arama-kurtarma çalışmalarına başladı.
Ekipler, Hatay merkezde depremde pek çok binanın çöktüğü Odabaşı bölgesinde sabaha karşı saat 02.00 itibarı ile çalışmalara başladı.
Gazimağusa Limanı’ndan 8 Şubat Çarşamba gecesi yola çıkan ekip, 20 saatlik deniz ve kara yolculuğunun ardından Hatay’a vardı.
Karayollarındaki sıkışık nedeniyle, İskenderun-Hatay arası 100 kilometrelik yolculuk yaklaşık 8 saat sürdü.
Koordinasyon çalışmalarında yer alan Belediye başkanlarından alınan bilgiye göre ekipler, KKTc'den giden ekipler Hatay’a ulaşır ulaşmaz AFAD ile yapılan görüşmenin ardından Odabaşı’nda üç noktada görevlendirildi. Ekipler ayrıca AFAD yetkililerinin gösterdiği farklı farklı noktalara da hizmet ediyor. 
Ekipler, saat 02.00’den itibaren vardiyalı olarak kesintisiz çalışıyor.
Ekipler, çadır ve seyyar mutfak düzenini yine Odabaşı’nda belirlenen bir noktada kurdu.
Belediye başkanları gün ışığı ile birlikte deprem tahribatın boyutunun ne kadar büyük olduğunu üzüntü ile gözlemlediklerini belirttiler.
Hatay’daki çalışmalara özel şirketlerle bazı belediyeler iş araçları ve personeliyle destek veriyor.
Çalışmalar Kıbrıs Türk Belediyelere Birliği, Cumhurbaşkanlığı Deprem ve Kriz Koordinasyon Komitesi ile Türkiye’den Türkiye Belediyeler Birliği ve AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.