2 trafik kazasının sebebi dikkatsizlik ve alkol... 2 trafik kazasının sebebi dikkatsizlik ve alkol...

(Kamalı Haber) - Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi'nde (KSTÜ) sahte diploma alan öğretmen D.A.A. Lefkoşa Kaza Mahkemesine çıkarıldı.
Polis memuru Dilara Ahmetoğlu mahkemede olguları aktardı. Polis, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi yetkililerinin yaptığı şikâyette zanlının ilk kaydının 21 Mart 2023 tarihinde yapılmasına rağmen, 17 Mart 2022 tarihinde yapılmış gibi gösterilerek Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bölümü’nden tezli kaydının yapıldığını ancak o kaydın 28 Kasım 2023 tarihinde sistem üzerinden silinip, 6 Temmuz.2023 tarihinde aynı bölümün tezsiz kısmına yeniden kaydının yapıldığını belirtip, şikayetçi olduklarını söyledi. Polis, zanlının 19 Temmuz 2023 tarihinde söz konusu bölümden mezun edildiğini ve yüksel lisans diploması verildiğini belirtti. Zanlının sahte diplomayı Eğitim Bakanlığı’na sunduğunu, transkripti ise polise teslim ettiğini söyleyen polis, bir devlet okulunda İngilizce öğretmeni olan zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.
SA. Hasan Boşnak, polise zanlının izahat verip vermediğini sordu. Polis, zanlının sınavlara ve derslere girdiğini öne sürdüğünü açıkladı. Polis, bu beyanla ilgili gerekli araştırmanın yapıldığını kaydetti.
Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 75 bin TL nakit teminat yatırması, KKTC vatandaşı muteber iki kefilin 750 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması ve haftada iki gün en yakın polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Editör: Mehmet Kasimoglu