El-Sen, Ercan'ın elektriğini kesmeye gitti... Polis izin vermedi El-Sen, Ercan'ın elektriğini kesmeye gitti... Polis izin vermedi

Mersinlik-Tatlısu arasındaki ormanlık arazide yangın çıktı.
Polisten alınan bilgiye göre, saat 15.00 sıralarında başlayan ve henüz kontrol altına alınamayan yangına polis itfaiye, Orman Dairesi ve Sivil Savunma ekipleri müdahale ediyor. 
Yangının çıkış sebebi henüz bilinmiyor.

Devlet ve hükümet yetkilileri yangın bölgesinde
Tatlısu-Mersinlik arasındaki yangını söndürme çalışamaları sürerken devlet ve hükümet yetkilileri bölgeye gitti. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da bölgeye gitmek üzere...
Başbakan Ünal Üstel, TC Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş ve diğer yetkililer yangın söndürme çalışmalarını yerinde izliyor.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın da kısa süre içinde yangın bölgesine ulaşması bekleniyor.

Toroslu: “Yangına karadan da müdahale edilebilmesi için şu anda dozerlerle şerit açılmaya çalışılıyor”
İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu, Mersinlik-Tatalısu arasında çıkan  yangının henüz kontrol altına alınamadığını belirterek, yangına karadan da müdahale edilebilmesi için şu anda dozerlerle şerit açılmaya çalışıldığını söyledi.
TAK muhabirine yangının son durumu hakkında bilgi veren Toroslu, şu anda yangına biri Türkiye’den gelen, biri de Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın olan iki helikopterle havadan müdahalenin sürdüğünü kaydetti.
Toroslu, şeritlerin açılmasının tamamlanmak üzere olduğunu, o zaman yangına karadan da müdahalenin mümkün olacağını ifade ederek, rüzgarın aşırı artmaması ve karadan müdahaleyle yangının kontrol altına alınabileceğini öngördüklerini kaydetti.   

Cumhurbaşkanı Tatar yangın bölgesinde
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Tatlısu-Mersinlik arasındaki yangın nedeniyle bölgeye gitti.
Cumhurbaşkanı Tatar, yangın söndürme çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi alarak çalışmaları izliyor.

Başbakan Üstel: “Tatlısu-Mersinlik yangınına iki helikopterle müdahale ediliyor…Herkes büyük bir gayretle çalışıyor”
Başbakan Ünal Üstel, çıkış nedeni henüz bilinmeyen Tatlısu-Mersinlik yangınına iki helikopterle müdahale edildiğini kaydetti.
Yangını söndürme çalışmalarını yerinde inceleyen Başbakan Üstel, "Herkes büyük bir gayretle çalışıyor. İnşallah yangın daha da büyümeden, geniş alana yayılmadan, akşama kadar söndürülmüş olacak” dedi.  
Sivil Savunma ekiplerinin, Orman Dairesi ekiplerinin, vatandaşların yangının söndürülmesi için çalıştığını, duyarlı insanlarının bölgeye iş makineleri ve su tankerleri gönderdiğini belirten Başbakan Üstel,  ihtiyaç olması halinde Türkiye Cumhuriyeti'nin de her zaman desteğe hazır olduğunu anımsattı. 
Havaların aniden ısınmasıyla yangınların başladığına da dikkat çeken Başbakan Üstel, vatandaşları dikkatli ve duyarlı olmaya çağırdı.

Orçan: “Yangın büyük ölçüde kontrol altına aldı, soğutma çalışmalarına başlandı”
Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, Tatlısu-Mersinlik yangınının büyük ölçüde kontrol altına aldığını, soğutma çalışmalarına da başlandığını kaydetti.
Yangın bölgesinde Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) muhabirine kısa bir açıklama yapan Orçan, yangının Türkiye Cumhuriyeti Orman Genel Müdürlüğü’nün gönderdiği helikopter ve askeri helikopterin erken müdahalesiyle kontrol altına alabildiğini belirtti.
Şu an bir helikopterin keşif uçuşu yaptığını ifade eden Orçan, keşif uçuşunda elde edilen bilgiler doğrultusunda soğutma çalışmalarına tüm gece ve aralıksız devam edileceğini kaydetti.
Yangının söndürülebilmesi için seferberlik ilan edildiğini, büyük bir dayanışma gösterildiğini söyleyen Hayri Orçan, belediyelerin tüm ekipleriyle bölgede olduğunu belirtti.

Editör: Mehmet Kasimoglu