‘‘ Orijinal Kıbrıslı ’’ diye bir deyiş geliştirildi, geliştirenler o niyette olmasalar da bu deyiş şöven bir bakışın sonucu.
Bunu böylece belirttikten sonra KKTC sınırları içinde anne ve babası Kıbrıs doğumlu olan genç KKTC yurttaşlarının hangi meslekleri seçtiğine bir göz atalım.
Anne ve babası da Kıbrıs doğumlu olan kaç tane marangozumuz var sorusunun cevabı en çok 3 tane var olur.
Anne ve babası da Kıbrıs doğumlu olan kaç tane makinistimiz var sorusuna da her halde 5 ile 7 arası diye yanıt verirsek her kazaya bir makinist düşer ancak ki bunun yeterli olduğunu iddia edecek birisi çıkarsa alnının karışlanmasını hak ediyor demektir.
Anne ve babası da Kıbrıs doğumlu olan kaç tane inşaat işçisi ustası var diye sorsam kendime, yanıt vermeye utanırım, koruma görevlisi olarak özellikle bar ve discolarda görev yapan orjinalleri düşünerek.
Anne ve babası da Kıbrıs doğumlu olan kaç tane terzi var diye sorsam mı sormasam mı acaba.
Anne ve babası da Kıbrıs doğumlu olan kaç tane berber ve berber çırağı var diye sormak gerekir mi.
Anne ve babası da Kıbrıs doğumlu olan kaç tane fırıncı veya fırıncı çırağı var. Hamurkâr var mı.
Beton işçisi ustası olan ve anne babası da Kıbrıs doğumlu olan kaç genç var.
Narenciye toplamak için işçi / kesici / toplayıcı bulamayan  Bostancı, Aydınköy, Yeşilköy, Gaziveren köylülerinin gençleri ne iş yapıyor ya da yapmak istiyor acaba.
Anne babası da Kıbrıs doğumlu olan kaç çoban var köylerimizde.
Kundura / ayakkabı tamirciliği bilen yapan anne babası da Kıbrıs doğumlu gençlerimiz var mı.
Ah ah da ne çörekti o mezdekili ramazan çöreklerimiz. Kaç gencimiz var mezdekinin ne olduğunu bilen, mezdekili ya da mezdekisiz diş çörek yapmayı bilen kaç insanımız kaldı.
Kendi ayakları ile yürümek isteyen bir halkın gençleri zanaatkâr olmayı, çeşitli modern mesleklerde ara eleman olmayı niye seçmiyor acaba.
Düşün dur insan oğlu / insan kızı bir memleket nasıl hak edilir ve geliştirilir