Rum yönetiminin Avrupa Konseyi’nden aldıkları ve alamadıkları… Rum yönetiminin Avrupa Konseyi’nden aldıkları ve alamadıkları…

Rum lider Nikos Hristodulidis yaptığı açıklamada, "Bizim onlara yanıtımız olumlu oldu ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Türk tarafının yanıtını görmeyi bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
Rum lider Nikos Hristodulidis bu sabah yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasına zemin hazırlayabilecek bazı düşünceleri olduğunu söyledi.
Cyprus Mail’in haberine göre Hristodulidis açıklamadında “Bizim onlara [Guterres'in düşüncelerine] yanıtımız olumlu oldu ve Türk tarafının yanıtını görmeyi bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
Yunanistan’ın Bağımsızlık Günü dolayısıyla bu sabah Lefkoşa'da düzenlenen kilise ayininin ardından basına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı, geçtiğimiz günlerde Brüksel'de BM Genel Sekreteri ile çok iyi bir görüşme gerçekleştirdiğini ve önümüzdeki dönemin barış görüşmelerinin yeniden başlaması hedefine yakın olup olmadığımız konusunda bize işaretler vereceğini söyledi.
Guterres'in "desteklediğimiz bazı düşünce ve fikirleri var ve Türk tarafının bu düşüncelere vereceği yanıtı görmeyi bekliyoruz" diyen Cumhurbaşkanı, bu düşüncelerin müzakerelerin yeniden başlamasının yolunu açabileceğine inandığını belirtti.
Hristodulidis bunun aynı zamanda Avrupa-Türkiye meseleleriyle ilgili diğer gelişmeleri de etkileyeceğini sözlerine ekledi.
Hristodulidis  konuyu Almanya Şansölyesi ve Fransa Cumhurbaşkanı ile de görüştüğünü söyleyerek “Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin, Avrupa-Türkiye ilişkilerinin tamamının, Türkiye'nin bu ilişkileri güçlendirme arzusunu da dikkate alarak, kademeli bir yaklaşımla olumlu gelişmelere yol açabileceğine inanıyoruz. Kararlılık ve sabır gerektiğini ve biz de bu yönde çalışıyoruz" diye konuştu.
Guterres'in kişisel olarak bir şey yapıp yapmayacağı ya da Kıbrıs'taki iki lideri bir toplantıya çağırıp çağırmayacağı sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı, Genel Sekreter'in zaten kişisel olarak ve kişisel elçisi aracılığıyla harekete geçtiğini ancak fikirlerini kamuoyuyla paylaşmak istemediğini belirtti.Hristodulidis, BMGS'nin çabalarıyla bir sonuç alınacağına dair umudunu dile getirdi.

Editör: Mehmet Kasimoglu