Kendimizle başlamalıyız.
Kusur arama hayatımızda önemli bir yer tutuyorsa, örneğin belediyelerde, hükümetlerde kusur aramak en çok yaptığımız işlerdense ( ki başkalarında kusur aramanın iş olup olmadığı tartışılır ) önceliği kendimize vermeliyiz.
Evet insan kendisi ile barışık olmalı ve fakat bu barışıklık insanı kendi kusurlarını görmezden gelmeye sürüklememeli.
Memleket leş abbana ise bu pislikte bizim de az sayılmayacak payımız olduğunu görmemiz gerekiyor.
Arabada giderken içtiği sigaranın külünü ve gutsullisini içtiği kolanın tenekesini ve hatta şişesini camdan yola atan insan sayımız hiç de az değildir.
Çöp ayrıştırmasını evinde yaparak çöplerini ayrı ayrı poşetlerde çöp bidonlarına yerleştiren kaç kişi var acaba.
İnşaat, tamirat molozlarını ovalara dağlara dere yataklarına atmıyor muyuz büyük çoğunluğumuz.
Nostaljik olacak ama kapısının önünü süpüren yıkayan kaç kişi var.
Futbol maçı izlerken atıştırdığı kabuklu fıstığın kabuklarını yediği sandüviçin kağıdını sahanın çöp kutusuna atan kaç fanatik var. Sahi sahalarda çöp kutuları var mı bilmiyorum ama var hakemi varmış.
Özellikle gençler arasında en ılımlısı ‘‘ napan be hayvan / iyiyim ya sen napan be köpek ’’ diye selamlaşmak çok derin bir kirlenme değil mi, bu ve benzeri selamlaşmaların payı az değildir benim bile memleketin haline ‘‘ leş abbana ’’ diyebilmemde.
Napan napayım e napacan soytarılığını Mehmet ali erbilin benimsemiş ve dilimize pelesenk etmiş, bunu mizah zannetmiş olmamızın payı az değildir bu günkü ortamda.
Kendimizden başlamalıyız kusur aramaya.
Ölçüp tartmadan verdiğimiz her oy bir kusurumuz olarak kirletti binbir umutla kurduğumuz KKTC devletini.
Az buz kusur değildir evlatlarımızın ödevlerini yapıp yapmadıklarını ve hatta okula doğru dürüst gidip gitmediklerini kontrol etmiyor olmamız.
Evladımız için çok zeki ama çalışmıyor dememiz büyük kusur hatta suçtur, suçtur çünkü çalışmadan okumadan zeki olunamayacağını bilmemek gibi bir cehaletin pençesindeyiz.
Öğretmene bizim çocuğa geçer not ver, bunca yılın arkadaşıyız diye düşünmek  kirlenmenin önemli bir adımıdır ve arkasından bizim çocuğu devlette işe al bütün ailenin oyu senindir gelir, gelmez mi.
Gelir ve sonuç işte bu gün olur.
Kusuru önce kendimizde ararsak, her neyse yaptığımız iş ona dört elle sarılır ve canla başla çalışırız.
Peki ya hükümet onun hiç mi kusuru yok diye düşünürseniz bu yazıyı okuyunca, kendinizde kusur bulmanız ihtimal dışıdır.
Hükümet sayemizde kusurlarımızın toplamı. NOKTA