Kalesine penaltı atışı yapılan kaleci için ikinci bir ihtimal yoktur.
Kurtaracaktır penaltıyı, golü yemeyecektir.
Penaltı atışı için topun başına geçen için de tek ihtimal-olasılık vardır, vuracak ve golü atacaktır.
Taraftarlar için, tribünlerde ve ekran başındakiler için binlerce hatta milyonlarca, dünyada yaşayan kaç insan varsa o kadar olasılık vardır.
Demem o ki tıpkı penaltı atışı esnasındaki kaleci ve futbolcu gibi olaylar, şeyler karşısında, olaydan, şeyden etkilenecek insanlar için hep tek ihtimal vardır.
Bir düşünün hangi kuyu su bulunmasın diye kazılmaya başlanır, hangi hasta doktora iyi olmasın diye gider, hangi yolcu yolu yarıda bırakmak üzere yollara düşer?
Var mı bir pilot ki uçağını bir daha yere inmesin diye uçurur?
Olasılık hesapları olaydan şeyden etkilenmeyecek olanlar için vardır. Olaylardan, şeylerden etkilenecek olanlar için hep tek ihtimal vardır, olayı kendi leyhine çevirmek, şeyden yararlanmak.
Karşılıksız aşklar vardır evet ve fakat hiçbir aşık karşılık bulmasın diye aşık olmaz ve daha beter doğrusu da karşılık bulmadı diye aşkından vaz geçmediği hakikatidir, vazgeçerse zaten o aşk değildir ki.
Ölsün diye doğmaz canlılar yaşasınlar diye doğarlar ve lâkin ölüm de tek ihtimallidir, doğulduysa ölünecektir.
Ne doğum anında ne de vakt erşip de kapıyı çalınca ölüm ihtimallidir.
Doğulur ve ölünür.
Var mı bir paraşütçü ki paraşüt açılmayacak ihtimali ile atlamış olsun uçaktan. Elbette ki paraşüt yapımcıları ya açılmazsa ihtimalini hep hesaplarlar bu da onların tek seçeneğidir.Kazanmasın diye seçime giren ne aday ne de parti vardır ( Devlet Bey ve partisi hariç, onlar için de tek seçenek olduğunu hepimiz biliyoruz)
Kaybetmek için müzakere edilmez ve daha da önemlisi, bir gün canımız öyle istedi diye ya da euro Türk lirasından daha pahalıdır diye yüz yıllık direnişle kurulan devletten vazgeçilmez.