Polisiye haberler... 10,5 Metre yükseklikten düşerek ağır yaralandı... Polisiye haberler... 10,5 Metre yükseklikten düşerek ağır yaralandı...

(Kamalı Haber) – Rüşvet aldığı ve görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle tutuklanan eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Oğuz Köse dün teminat talebiyle yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesine çıkarıldı.
Mahkemede olguları aktaran Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’ne görevli Polis Çavuşu Yahya Suiçmez, 28 Mart 2024 tarihinde Çalışma Dairesiyle ilgili elde edilen çalışma izni ve ön izin belgeleriyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında zanlının tutuklandığını anımsattı.
Polis zanlıyla ilgili Çalışma Bakanlığına işlemler için başvuran firmalardan hediyeler istediğini; istediği ürünlerin markalarının fotoğraflarını firmalara gönderdiğini tespit ettiklerini açıkladı. Polis memuru, zanlının 31 Ekim 2023’te işçi getirmek için başvuru yapan bir firmadan bin 850 dolar değerinde diz üstü bilgisayar talep edip, aldığını evine götürüp, kişiler işleri için kullandığını hatırlattı. Polis, zanlının evinde 33 adet 168 bin TL değerinde içki, 52 adet tahmini 150 bin TL değerinde puro tespit edildiğini yineledi.  Polis memuru, zanlının yetkisi olmadığı halde Çalışma Dairesi müfettişlerini “bir gidin bakın, görünün” diyerek, bir inşaata denetim yapmaya gönderdiğini, müfettişlerin 2 kaçak işçi ve çocuk işçi çalıştırıldığını tespit ettiğini ve 40 asgari ücret ceza yazdığını belirtti. Polis, zanlının cezai işlemi kayda almayıp, daha sonra söz konusu firmaya bir asgari ücret ceza kestirerek, dosyaya koyduğunu açıkladı. Zanlının söz konusu firmadan 90 bin sterlinlik bir daireyi 50 bin sterline aldığına yönelik bilgi alındığını belirten Suiçmez, firma yetkilisinin ifadeye çağrıldığını, konunun araştırıldığına dikkat çekti. Suiçmez, soruşturma kapsamında zanlının 29 Ocak 2024 tarihinde Kalkanlı Yaşam Evi'nde yapılacak işler için İskele'deki bir firmanın 31 bin 650 dolar teklif verdiğini, ancak firmanın bu işi bağış olarak 23 bin 500 dolara yapabileceğini söylediğini kaydetti. Polis, zanlının firma yetkililerine iskontoyu boş verin diyip,  21 bin 650 euro fatura kestirmek istediğini ancak firmanın 25 bin euro fatura kestiğini,  böylelikle firmaya bin 500 euro fazladan fatura kesildiğini, aradaki bin 500 eurounun akıbetinin araştırıldığını söyledi. Polis, soruşturmanın zanlının etki edebileceği kısmının tamamlandığını ifade ederek, teminat talep etti.
Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Jale Ergüden, zanlının aleyhine getirilen suçlamaların Ağır Ceza Mahkemesi yetkisinde ciddi bir suç olduğuna dikkat çekti. Ergüden, zanlının yurtdışına çıkışının yasaklanarak tüm kimlik ve seyahat belgelerine el konulmasına, 100 bin TL nakdi teminat yatırmasına, KKTC vatandaşı 3 kişinin 800’er bin TL'lik kefalet senedi imzalamasına ve haftada bir gün en yakın polis karakolunda ispatı vücutta bulunması şartıyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi. Yargıç Ergüden, zanlıya rüşvet verdiği iddia edilen kişilerle ilgili de soruşturma başlatılmasına emir verdi.

Editör: Mehmet Kasimoglu