Güney'de Siyasi sığınma başvurularının incelenmesi askıya alındı Güney'de Siyasi sığınma başvurularının incelenmesi askıya alındı

(Kamalı Haber) - Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesinde yürütülen ‘Sahte diplomasoruşturması kapsamında tutuklanan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müdürü Meray Dürüst “sahte belge düzenleme, sahte belge düzenlemesini tahrik etme” ve “sahte resmi belgeyi tedavüle sürme” suçlarından teminata bağlanmak üzere dün yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Mahkemede Savcı Hasan Boşnak iddia makamı başsavcılık adına hazır bulundu.
Mali Suçlarla Mücadele Amirliğinde görevli polis memuru Bora Çelebi olguları aktardı. Polis, Meray Dürüst’ün, “sahte belgeyi tedavüle sürme ve sahte belge düzenlemesini tahrik etme” suçlarından mahkemeye çıkarıldığını söyledi. Polis, 6 Şubat 2024 tarihinde Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi tarafından yapılan şikâyet doğrultusunda bir soruşturma başlatıldığını anımsattı. Polis, yapılan soruşturma sonucu zanlının 25 Eylül 2019 tarihinde okulun 4 yıllık Psikoloji Bölümü’ne kayıt olduğunu, ilk 2 yıl derslere girdiğini ve sınavlara girdiğini ancak son 2 yıl okula devam etmediği halde derslere ve sınavlara girmiş gibi işlem yapıldığını açıkladı. Polis, zanlının derslere girdiği 2 yıl süresince aldığı geçersiz notlarında geçerli hale getirildiğini ve zanlıya 4 yerine 3 yılda diploma verildiğini söyledi. Polis, zanlının aldığı diplomayı Millî Eğitim Bakanlığına verip, onaylattıktan sonra müdür olarak çalıştığı Çalışma Bakanlığına barem artışı almak için sunduğunu açıkladı. Polis, Personel Dairesinin zanlının konumundan ve bareminin yeterli olmasından dolayı barem artışı vermediğini açıkladı. Polis, tutuklanan zanlının diplomayla ilgili izahat istendiğini; yaz okula gittiğini, üstten ders aldığını söylediğini ancak yapılan soruşturma sonucu doğruyu söylemediğinin belirlendiğini söyledi.
Soruşturma kapsamında 13 ifade aldıklarını kaydeden polis, araştırmalarının sürdüğünü söyledi.
Polis memuru, ayrıca savcı Hasan Boşnak’ın sorularını da yanıtladı. Polis, savcının sorusu üzerine zanlının 4 yıllık fakülteden 61 dersi alıp başarıyla geçip, mezun olması gerekirken, 38 ders girişi yapıldığını ve 3 yıllık kayıtlarla mezun edildiğini belirtti. Polis, ayrıca zanlının FF olan yani geçersiz ders notlarının değiştirildiğini tespit ettiklerini söyledi. Polis, geçersiz notların ise meselede tutuklu bulunan okulun direktörü Serdal Gündüz tarafından değiştirilerek, kayda geçirildiğini açıkladı.
Polis, bir başka soru üzerine ise okulun hocalarıyla görüştüklerini, derslere girmediğini belirlediklerini söyledi.
Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, resmi evrak sahteleme suçlarının uzun süreli hapis öngören suçlar olduğunu belirtti. Yargıç, zanlının yargı aşamasında hazır olması için yurt dışına çıkışının yasaklanmasına, haftada bir gün ıspat-ı vücut etmesine, 100 bin TL nakit teminat yatırmasına ve iki kefilin 750’er bin TL kefalet senedi imzalamasına emir verdiğini açıkladı.

Editör: Mehmet Kasimoglu