VATAN Manşet - 10 Haziran 2023 VATAN Manşet - 10 Haziran 2023

sst-odul-toreni---8-
Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’nın, Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliğiyle düzenlediği ilkokullar arası resim, ortaokul ve liseler arası şiir ve kompozisyon yarışmalarının ödül töreni dün akşam yapıldı.
Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı Sosyal Tesisler Kamelyası’nda düzenlenen törene, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, TC Lefkoşa Büyükelçiliği yetkilileri, ödül alan öğrencilerin aileleri ve öğretmenleri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, SSTB hakkında kısa bir video gösterildi. Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Atilla Karaca’nın konuşmasının ardından yarışmalarda dereceye giren 60 öğrenciye ödül, takdir belgesi ve ödülleri takdim edildi. Tören Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun konuşmasının ardından düzenlenen kokteylle sona erdi.

-Karaca: “Felaketin izleri eserlere yansıdı”
Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Atilla Karaca törende yaptığı konuşmada, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı olarak, ülkenin geleceği olan gençlerin afetlere karşı bilinçlendirilmesi ile toplumun temelini oluşturan bireylerden başlayarak, afete dirençli bir toplum meydana getirilmesine katkı sağlamak maksadıyla düzenlenen yarışmalara katılan tüm öğrencilere teşekkür etti.
Karaca, düzenlenen yarışmalarla ilk ve orta öğretim kurumlarında eğitim gören gençlerin kendilerini ifade etmelerinin yanı sıra afetlere karşı duyarlılıklarının artırılmasını da hedeflediklerini kaydetti.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da gençlerin çok değerli eserlerle yarışmalara katıldıklarını belirten Karaca, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen jüri üyeleri tarafından eserlerin titizlikle değerlendirildiğini kaydetti.
Karaca, “Bu yılki faaliyetimize, geçmiş yıllara göre daha anlamlı eserlerin katıldığını gördük. Geçtiğimiz 2023 yılı Şubat ayında Türkiye’de meydana gelen deprem felaketinin izleri, öğrencilerimizin eserlerinde, onların gözüyle tasvir edilmiş, böylesine yıkıcı bir afetin bir çocuğun hayal dünyasında ne gibi izler bırakabileceği ortaya çıkmıştır. Temennimiz böylesine büyük kayıpların yaşandığı afetlerin bir daha yaşanmamasıdır. Geleceğimiz olan gençlerimizin bu ve benzeri faaliyetlerle afetlere dirençli bir toplum oluşturulması hedefine katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.
Karaca, ayrıca yarışmalarda derece elde eden öğrencileri tebrik ederken, gençlerin başarılarında emeği geçen öğretmenleri ile okul müdürlerini ve eserlerin değerlendirilmesinde kendilerine yardımlarını esirgemeyen Milli Eğitim Bakanlığı jüri üyelerine teşekkür etti.

-Çavuşoğlu: “Yarışmalar farkındalığın artmasına yardımcı”
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığıyla yaptıkları anlamlı iş birliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Sivil Savunma’nın bu tür yarışmalarının yıllardır devam ettiğini ve toplumun farkındalığını arttırmaya yardımcı olduğunu belirtti.
Katılımın yüksekliğine işaret ederek derinden hissedilen duyguların yansımalarının çok güzel ifade edildiğini söyleyen Çavuşoğlu, siyasiler veya eğitimcilerin de duygularını kelimelerle ifade ettiğini ancak bazı zamanlarda defalarca denemelerine rağmen hislerini yansıtmakta yetersiz kaldıklarını anlattı.
Bu gece de depremle başlayan ve vatan ve bayrakla devam eden yansımalardan çok etkilendiğini söyleyen Çavuşoğlu, insan hayatında defalarca ifade edip de hislerini bir türlü gerektiği şekilde yansıtamadığı anların çok nadir olduğunu vurguladı.
Kendisinin de duygularını ifade etmekte zorlandığı 2 anısı olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, birinin 1974’de 27 gün bir dağda kaldığında gece helalleşip Rumların saldırılarıyla yok olacaklarını düşündüklerinde sabah kalktıklarında Türk tanklarının gelişiyle kurtulmalarını tasvir edemeyeceğini belirtti.
İkinci anısının da 6 Şubat depremleriyle ilgili olduğunu kaydeden ve Sivil Savunma ekiplerinin bir kısmıyla velilerle Adıyaman’a gittiklerini hatırlatan Çavuşoğlu, karla başlayan ve yağmurla devam eden eksi 7 civarından soğuğun içinde büyük bir kum yığını ve zifiri karanlıkta Sivil Savunma ekibinin sayısının yetersizliği ve oradaki duygu çöküşü içinde ertesi gün gelecek araçlı ekibin gelişinin gecikmesiyle yaşadıkları çaresizliği dile getirdi.
Çavuşoğlu, “Biz yığının etrafında cebelleşirken, yığını kaldırıp bebeklerimize ulaşmaya çalışırken o yığın karşısındaki acizliğimizi birbirimize ifade edemez ama hissederken Sivil Savunma’nın araçlı ekibi siyah üniformalarıyla oraya geldiğinde bebeklerimizi kurtaracağız umudumuzu ve Sivil Savunmaya duyulan güveni kelimelerle anlatamam” dedi.
Sivil Savunma’nın birçok etkinliğine katılarak ustalıklarını görme şansına sahip olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Ama kaybedilmiş hayatlar için kendi hayatlarını kaybetmeye hazır olan ekibi Adıyaman’da gördüm” dedi.
Çavuşoğlu, tüm sivil savunma ekibine şükranlarını sunarak ne kadar anlatırsa anlatsın yeterince anlatamayacağına inandığını, yaptıklarının tarifsiz olduğunu vurguladı.
Bir halkın böyle kurumları olmalı” diyen Çavuşoğlu, KKTC standartlarının çok üzerinde milletin bir kurumu olan Sivil Savunma Teşkilatının iyi ki var olduğunu belirtti.
Yarışmalarda dereceye giren 60 öğrenciye ödül, takdir belgesi ve çeşitli hediyeler verilirken, öğretmen ve okul müdürleri ile jüri üyelerine de teşekkür belgeleri takdim edildi.
Yarışmalarda dereceye giren okul ve öğrenciler şöyle;
Resim Yarışması Jüri Özel Ödülü
Girne Özel Eğitim ve İş Okulu  Kansu SARITAŞ ve Nazlıcan KOÇ             
Yeşilyurt Özel Eğitim ve İş Eğitim Okulu Gülşen Altunkapan ve Samet Erinci Lefkoşa Özel Eğitim ve İş Eğitim Okulu Melisa Özgürkal, Hamide Kurtul ve Allyar Arslanov Okul Öncesi 4-5 Yaş Grubu Resim Yarışması
Birinci Güzelyurt Atatürk Maarif Anaokulu Arin Akmen
İkinci Güzelyurt Portakal Çiçekleri Anakulu Hena Erdinç
Üçüncü Lefkoşa Yakın Doğu Okul Öncesi Larin Zabitoğlu
Mansiyon    Karşıyaka Merkez İlkokulu Ceylin Bucak
Jüri Özel Ödülü Girne Maarif Anaokulu Talha Akpınar
Sergiye Değer:
Gazimağusa Uluslararası Maarif Okulları Suna-Ata Atun İlkokulu Zümra Saymaz
Güzelyurt Atatürk Maarif Ana Okulu Ümran Erna Akman
Girne Maarif Anaokulu Muhammed Mustafa Kızılboğa
Karşıyaka Merkez İlkokulu Musa Yıldız
İlkokul 1’inci, 2’inci, 3’üncü Sınıflar Arası Resim Yarışması:
Birinci Esentepe İlkokulu Narin Hypatia  Çinar     
İkinci Karşıyaka Merkez İlkokulu Amir Altynov  
Üçüncü 9 Eylül İlkokulu Ecemsu Sakallı    
Mansiyon Doğu Akdeniz İlkokulu (Gazimağusa) Osman Peralı         
Jüri Özel Ödülü Dr. Suat Günsel Girne İlkokulu Adem İbrahim        
Sergiye Değer:
Dr. Suat Günsel Lefkoşa Devlet İlkokulu Bihter Irmak Işıman
Dr. Suat Günsel Girne İlkokulu Göktürk Eymen Dursun, Dr. Suat Günsel Girne İlkokulu Osman Çolak, Dr. Suat Günsel Girne İlkokulu Ada Lina Semaets      
İlkokul 4’üncü Ve 5’inci Sınıflar Arası Resim Yarışması
Birinci Dr.Suat Günsel Lefkoşa Devlet İlkokulu  Asayra Azizoğlu
İkinci Doğu Akdeniz Doğa İlkokulu Fatma Okur
Üçüncü Güzelyurt Özgürlük İlkokulu Asya Albistan
Mansiyon:
Alsancak İlkokulu Olga Bganteseva
Jüri Özel Ödülü:
Karşıyaka Merkez İlkokulu  Zalihe Eren
Sergiye Değer:
Alsancak İlkokulu Hüseyin Cumhur
Dr. Suat Günsel Girne İlkokulu          Haşim Akgüney
23 Nisan İlkokulu Yaren Zil
Dr. Suat Günsel Lefkoşa Devlet İlkokulu Erdoğan Bilal Soygür
Karaoğlanoğlu İlkokulu Kayla Acemoğlu
Ortaokul Kompozisyon
Birinci Güzelyurt Türk Maarif Koleji Defne Farisoğlu
İkinci Lefkoşa Türk Maarif Koleji Elvin Atai
İkinci Lefkoşa Türk Maarif Koleji Eylül Özyiğit
Üçüncü Levent  College Almila Kanmaz
Jüri Özel Ödülü Lefkoşa Türk Maarif Koleji Huriye Şık
Jüri Özel Ödülü Şht. Zeka Çorba Ortaokulu Ada Kırgız
Liseler Arası Kompozisyon Yarışması
Birinci Lefkoşa Türk Maarif Koleji Elif Ecem Özkan
İkinci 20 Temmuz Fen Lisesi Batuhan Işık
İkinci Namık Kemal Lisesi Simay Tuğra Canıtez
Üçüncü Lefkoşa Türk Maarif Koleji Nejan Sena Şafak
Üçüncü Lefkoşa Türk Maarif Koleji Aleyna Doğan 
Jüri Özel Ödülü 19 Mayıs Türk Maarif Koleji Saime Çomunoğlu
Jüri Özel Ödülü Yakın Doğu Koleji Hayriye Aydın
Jüri Özel Ödülü Yakın Doğu Koleji Defne Öz
Ortaokullar Şiir Yarışması
Birinci İrsen Küçük Ortaokulu  Başak Turunç
İkinci Lefkoşa Türk Maarif Koleji Tuğra Vurana
Üçüncü Lefkoşa Türk Maarif Koleji Perihan Ekici
Jüri Özel Ödülü Lefkoşa Türk Maarif Koleji Ayşe Toruntay
Liseler Şiir Yarışması
Birinci Hala Sultan İlahiyat Koleji Mine Umut
İkinci Lefkoşa Türk Maarif Koleji Nehir Karadağlı
İkinci Lefkoşa Türk Maarif Koleji İrem Ulu
Üçüncü 20 Temmuz Fen Lisesi Bengü Yazan
Üçüncü Lefkoşa Türk Maarif Koleji   Süleyman Eren Çelebi
Jüri Özel Ödülü Hala Sultan İlahiyat Koleji Nazire Nur Sofuoğulları
Jüri Özel Ödülü Güzelyurt Kurtuluş Lisesi Hatice Sarıkaya