Kim usta hani memleket.
Bir usta bir memleket deyişi var ya ondan esinlendim.
Kendini usta zannedenler ve fakat zerre kadar memleket duygusu olmayanlar dillerine pelesenk etmişler bazı lâkırdıları ki bu leyleklerin lâk lâk etmesinden pek de farklı değil.
Efendim serbest piyasa ekonomisi uyguluyor muşuz.
Ha gülüm ha serbest piyasanızı sevsinler.
Piyasa mı var ki serbesti olsun.
Serbest piyasa ekonomisi dedikleri şey ancak ve yalnız gelişmiş kapitalist devletlerde olası ve onun da kendine göre katı kuralları var.
Ve zaten serbest piyasa ekonomisi dediğiniz şey bir USA icadıdır ve Amerika bunu icat etmekle kalmamış başta AB olmak üzere tüm kapitalist ülkelere dayatmıştır.
Hiçbir devlet Amerikan mallarına karşı bir tedbir alamaz ve fakat Amerika herhangi bir devlete karşı istediği tedbiri alabilir. Serbest piyasa ekonomisi dediğiniz şey az önce okuduğunuz cümle ile tanımlanır zerre kadar aklı olanlar için.
Sayın, çok çok sayın bay KKTC hükümeti sayenizde KKTC de piyasa yok ki serbesti ya da programlısı olsun.
Sayenizde size yakın olan zenginler istediği dükkanı istediği yere kurar ve içine doldurduğu şeyleri de canının istediği fiyatla satar.
Hükümet olarak siz herhangi bir peynir çeşidinin yüzde kaç peynir olduğuna dair her hangi bir inceleme yaptınız mı şu KKTC tarihinde.
İthal edilen her hangi bir emtianın nereden ve hangi koşullarda hangi fiyatla alındığına dair bir araştırmanız oldu mu ve olduysa bu araştırmalarınızda hiç mi kandırıkçılığa rastlamadınız, rastladıysanız niye bize duyurmadınız.
Canı isteyen kiloluk paketler halinde satılması gereken şekeri pirinci mercimeği bulguru nohudu paketinin ü-zerine 800 gram yazarak kilo fiyatına satıyor da hiç araştırdınız mı 800 gram yazan paketlerde kaç gram mercimek nohut var diye.
Her hangi bir fiyatlandırma politikanız yok sayınlar ve bunun sebebi iddia ettiğiniz gibi serbest piyasa ekonomisi uyguluyor olmanız değil, diğer bütün konularda olduğu gibi ekonomi konusunda da bir politikanızın olmamasındandır.
Ve zaten her hangi bir politikanın olması için konu hakkında asgari bilgiye gerek vardır ki sizde o yok.
Dahası sizde yarınlara karşı sorumluluk duygusu da yok.