Özcan Tekgül bir zamanların ünlü dansözü, o zamanlar çocukluğumdu benim.
Özcan Tekgül muhteşem bir dansözdü, göbek dansı yapardı, sonradan oryantal dans oldu göbek dansının adı.
Özcan Tekgül’ün kalecilik yaptığını da gördü Taksim sahası. Eğlenceli bir gösteri maçıydı.
Benim mahallemin çocukları Yenicami / Atatürk ilkokulunda oynardı topunu, mahalleler arası maç yapılacaksa ve maç önemli ise Yeni Saha ( sonradan Yusuf Kaptan oldu adı ) seçilirdi maç için.
Taksim sahası Çetinkaya’nın, YAK’ın, GG’nin, Küçük Kaymaklı’nın sahasıydı.
Kıbrıs Türk Karması ile İsrail Karması maçını da hatırlarım Taksim sahasında, Ankaragücü’lü Candan’ın kaptanlığını yaptığı Türkiye Muhafız Gücü de maç yapmıştı Taksim sahasında bizimkilerle.
Fenerbahçe’nin  virtüöz futbolcularından olan Can Bartu’yu da gördü Taksim sahası ama Fenerbahçe forması ile değil Muhafız Gücü forması ile.
Galatasaray’dan sonra Lefter Küçükandonyadis’li Nacı Erdem’li Fenerbahçe de Taksim sahasında maç yaptı bizimle ve maçı 6 – 0 kazandı diye hatırlarım. Adana Demir Spor’da takviyeli Küçük kaymaklı ile oynamıştı
YAK kulübü o güne kadar gördüğümüz en büyük kupayı hazırlamıştı Kıbrıs’a davet ettiği Beşiktaş ile yapacağı maç için ve hatta düz beyaz forma üstüne kanatlarını açmış pençeleri dışarda kara kartallı YAK forması da o maç için özel tasarlanmıştı diye hatırlıyorum.
Neden bilmiyorum ama Beşiktaş Kıbrıs’a gelmedi gelemedi.
Taksim sahasının bendeki sportif olarak en önemli anısı YAK’ın o yıllarda Türkiye’nin dördüncü büyük takımı olan Altay’ı evire çevire 4 – 3 yendiği maçtır.
Taksim sahası 23 Nisan törenlerinin de yapıldığı sahaydı tıpkı 19 Mayıs törenleri gibi.
Daha eski adı cirit sahası olan Taksim sahasından söz ederken 1963 çatışmalarında verdiğimiz ilk şehit olan Salahi Şevket’i anmamak olmaz.
Taksim sahasında önceleri Çetinkaya kalesini ve sonra Yenicami kalesini koruyan kaleci Erol Türker, GG kalecisi Kör Şefik, Çetinkaya, Kaymaklı kalecisi Şevko, Drada, Oğuz Karayel, Tansu Karayel, Midhat, Ergün, Fevzi, Sonal, Küçük Ayhan, Erdoğan Arap, Enver, Zihni ve daha niceleri krampon eskitmiştir.
Krampon dedim ama onlar Taksim sahasında maç yaparken kramponlarla değil, şimdilerde dünyaca ünlü bir doktor olan Mustafa Camgöz’ün ( çocukuluğunda adı Mustafa Bilgin ) babasının yaptığı top potinleriyle maç yapıyorlardı.
Mustafa Camgöz’ün babasının potinci dükkanı Lokmacı Barikatının orda, şimdi yanılmıyorsam Ercantan mağzası olan iki katlı bir dükkandı.
Cumhur Başkanı Tatar’ın da gençliğinde futbol oynamışlığı var, Dış işleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da fanatik bir YAK ve Fenerbahçe taraftarı.
Ne dersiniz,  yetkililerimizin bir FB / GS karması ile KKTC milli takımının yapacağı bir maçı organize edeceklerini hayal edebilir miyiz  hazır yenilenmiş çimlendirilmiş TAKSİM sahasında ya da KKTC karması, BM Barış Gücü karması  veya Azerbaycan’ın Karabağ takımı ile MTG dostluk maçı karması maçı olur mu