Sibel Tatar, "Selvi Boylum Al Yazmalım, Yeşilçam Müzikleri Konseri"ni izledi Sibel Tatar, "Selvi Boylum Al Yazmalım, Yeşilçam Müzikleri Konseri"ni izledi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kayıp Şahıslar Komitesi tarafından Atlılar Şehitliği’nde  şehitlerin  kimlik tespiti yapılabilmesi için başlatılan  kazı  çalışmalarını yerinde inceledi.
Cumhrubaşkanı Ersin Tatar’a Kazı Başkanı Gülseren Baranhan ile  Arkeolog ve Takım Lideri Çınar Karal bilgi verdi.
2015 yılında Muratağa’da yapılan çalışmalarda  88 şehidin tamamının çıkarıldığı ve büyük  bölümünün kimliklendirildiği kaydedildi.
Atlılar’da ise geçen yılın temmuz ayında başlatılan çalışmalarda bugüne kadar  31 şehidin çıkarıldığı, geriye 6 kişinin kaldığı, buradaki çalışmaların birkaç ay  içerisinde tamamlanacağı ifade edildi
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Atlılar Şehitliği’nde kazı yapması  için çok uğraştıklarını belirterek, “Hristoludis’e, buna onay vermezsen toplantıya gelmem dedim” diye  konuştu.
Şehit ailelerine sabır dileyen Tatar “Kıbrıs Türkü’nün çektiği acıyı bir kez daha burada görüyoruz. Sizlerin gayretleriyle herkesin ayrı mezarının olabilmesi ve dua edilebilmesi  için bir çalışma yapılmaktadır” dedi.
Yapılan işin çok zor ve ayrıntılı olduğunu belirtererek, kazıda çalışan ekibe tüm şehitler adına teşekkür eden  Tatar, “Kıbrıs Türkü bu topraklarda işte böyle cefalar çekererek bugünlere kadar geldi. Bugün bağımsızlığımız, özgürlüğümüz, devletimiz varsa bütün bunları bu insanlara borçluyuz, mekanları cennet olsun, ruhları şad olsun. Onlar ilelebet kalbimizde müstesna yerlerini koruyarak yaşayacaklar” dedi.

Editör: Mehmet Kasimoglu