Düncemden

 

Ne Partisi

 

‘Partiye gidiyorlardı efendim’

Demişti polis.

Hakim önüne getrilen davadan rahatsızdı.

Davalılar iyi temiz sevgi dolu çocuklardı ve davanın konusu da 1973 Cumhurbaşkan Muavinliği seçimlerinde olup bitenlerle ilgili olarak Türkiye basınında çıkan yazıların CTP tarafından bröşür haline getirilerek dağıtılmış olmasıydı.

Su riçi kültürü ile yıllarca yönetilmiş olan insanların ve işlerin, 1970 yılında da sur içinde kalabilecek şekilde sürdürülebileceği zehabına kapılmıştı otonom (yoksa geçici miydi) Türk yönetimi ve elçilik.

Oysa, neredeyse  liseden mezun olan bütün erkekler üniversiteye burslu gidiyordu ve sur içi Lefkoşa’sı ile İstanbul Ankara atmosferi çok farklıydı.

İstanbul’un Ankara’nın İzmir’in dünyayı kasıp kavuran 68 fırtınası ile harmanlanmış havası dünyalı yapıyordu sur içi çocuklarını.

Rahat durmadılar, hem sonuna kadar ısrar ettiler Berberoğlu’nun adaylığında hem de maruz kaldıkları baskıları Türkiye basınına, kamuoyuna duyurup onların verdikleri tepkileri de Sarayönü’nden ibaret olduğu sanılan küçücük dünyaya taşıdılar.

Hakim rahatsızdı görevlendirildiği davadan ve biliyordu mahkum etmeye mecbur kalacağını ve daha çok ta o nedenle rahatsızdı davadan.

Hiçbir suçu olmadığından emin olduğu ve sevdiği çocukları mahkum edecekti.

Evet çocuktuk.

Naci de çocuktu, Kadir de çocuktu, hepimiz çocuktuk.

Hangi partiye gidiyorlardı çavuş diye sordu hakim

Polis hazırlıksız yakalanmıştı, kekeledi cevap vermek için yutkunurken, hakim ikinci soruyu yapıştırdı

Çay partisine mi gidiyorlardı limonata partisine mi.

Gülmemek için kendimizi zor tutuyorduk.

Dava bu minval üzre sürüp sonuçlandı.

CTP broşürü ve onu dağıtanlar suçlu bulunup para cezasına çarptırıldılar.

O güne kadar adı Kadir Kaba olan ufacık tefecik Kadir’in, eline geçirdiği potin kutusu ile anında ahaliden para toplayarak cezayı ödemek için yırtınması ona kısa bir süre için de olsa Kadir Kasırga dememize yo açmıştı.

Kasırga gibi çıkmış mahkeme salonundan ve anında yardım toplamaya başlamıştı elindeki potin kutusunu da Tanju ( Çarık Ayakkabı ) vermiş olabilirdi.